1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ако некој те удри по едниот образ, ти сврти му го другиот...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lolipop23, 28 мај 2010.

  1. maca78

    maca78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    78
    порано не толерирав воопште и никого ама сега имам попуштено :^) и незнам зашто сум измената |( сега многу толерирам ама сум сторена опасно злопамтило и се памтам секое зборче напреку речено и само си ги цекам моите 5 минути за да вратам и врајкам...само за да видат тие што згрешиле дека не е многу забавно да си играш со други луге :!:
     
  2. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Имам високо ниво на толеранција ама ја преминеш линијата и за мене не постоиш...по природа многу брзо ми поминува лутината и тоа се нервирам што не можам долго вре :devil: ме да му се лутам на некој кој заслужил !
     
  3. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Moжеби нема да му го свртам другиот образ но нема ниту да се трудам да вратам.

    Што е мое, не го давам да ми го земат. Ако ме повредат се оддалечувам од личноста, не ми треба во мојот живот. Тешко е да ме налутиш, но и во тој случај брзо ми поминува, нити пак сум злопамтило за да ти вратам, не смислувам одмазди. Зошто би си го трошела животот смислувајќи одмазда кога можам да мислам на постигнување на работите кои мене ме прават среќна? И да, знам да простам ако теба, и тоа ме исполнува, зошто сум човек.

    А доколку одмаздата и туѓата болка пак ве исполнуваат, тогаш вие сте и полоши од тој што ве повредил.

    И онака кармата никого не поштедила.
     
    На Hopeful и Hipica им се допаѓа ова.
  4. Vladus

    Vladus Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    113
    Кој на доброто ми вратил со лошо, нека му служи на чест :) а може и така проценил дека треба, секој различно размислува. Јас лично се трудам колку можам свесно да не повредам никој и бар до сега имам впечаток дека добро ми оди. Се случило на 2-3 пати да ми направат лошо ама јас секогаш си се придржувам до онаа народната,СЕ СЕ ПАМТИ СЕ СЕ ПЛАЌА, СЕ СЕ ВРТИ СЕ СЕ ВРАЌА и верувајте дека е така ;) проверено :)
     
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Кога некој длабоко ќе ме повреди на каков и да било начин, тој повеќе не е ист во моите очи, ја нема повеќе таа вредност и значење за мене, повеќе не постои за мене.
    Не гледам по секоја цена да се одмаздам, не се ни замарам да кројам планови за одмазда, некогаш работите сами си се местат да мора тие личности да ми паднат в раце, па тогаш идат моите 5 минути. Тогаш им го покажувам патот, на убав начин.

    Порано бев попопустлива, па сум им помогнала иако ме повредиле, но сфатив дека никој никого не цени како што може сам да се цениш и дека повеќето гледаат да те искористат и потоа да те отфрлат, па затоа се научив да се ценам себеси повеќе.
    Можеби јас би продолжила да бидам во исто „друштво“ со личност што ме повредила поради некои причини - пр. роднинска врска, но тоа би било само заради тоа, но личноста што ме повредила, како личност сама за себе, за мене веќе нема да постои.

    Толерирам дури се толерира, особено кога станува збор за ситни и не толку важни работи, но кога ќе се премине границата или кога ќе ме чепнат на место кое боли (што викаат старите - кога ќе ми стапнат на опашката), макар и прва грешка било, тогаш не трпам - ги бришам тие личности од мојот живот.
    После тие нека му ја мислат, за се’ ќе им се врати, можеби не од мене и на начин како мојот, но сепак нема да поминат со ништо.
    А доколку се случи да ми навредат или повредат некој од моето семејство, тогаш знам да бидам и многу лоша. За тоа не простувам, па кој сака нека биде!

    Многу пати ме повредиле и ја искористиле мојата искреност и добрина кон нив и тоа на најнизок начин, ми го свртеле грбот на моменти кога ми требале, треселе глупости и навреди во најтешките мигови во мојот живот, пробале да земат нешто што е мое, ме клеветеле и озборувале, пробале да ми навредат некој близок, но не останало на тоа, сите си го добиле заслуженото - карма!
     
  6. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Тој филм нема да се гледа на кино репертоарот.
     
  7. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Ни ако се зезаме не би било така. :)
     
  8. pancake

    pancake Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    27
    Доколку некој ми згреши нешто, никогаш повеќе не го гледам со исти очи, без разлика дали е некој кој ми бил или не ми бил толку близок. Секогаш кога ми се јавува прилика да вратам за нешто, ја користам и враќам. Порано бев премногу попустлива, буквално ако некој ме удреше по едниот образ, го вртев другиот. Оставав впечаток на наивно девојче што секој може што сака да и кажи или направи. Ама ете од грешките се учи.. :?:
     
  9. Kristina.R

    Kristina.R Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Машки
    ако е нешто не битно само му викам „ме боли„ ама ако истури сол на раната има јас него сол со зборови да го направам особено ако се работи за мајка ми :angel:
     
  10. fox.megan

    fox.megan Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2013
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    секогаш памтам што ми направил некој, ако е добро му враќам со добро, а ако е лошо тогаш двојно полошо...имам големо трпение и можам трпеливо да го чекам моментот кога се ќе му наплатам на тој што ми згрешил.
     
  11. phoenix204

    phoenix204 Активен член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    17
    Е ај нека удри па ќе видиме ... :lol: Таквите имаат среќа што лесно простувам и не сум злопамтило ;) Ако сакам да вратам, најчесто сарказам. :D
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Во денешно време ако на човека му го свртиш и другиот образ ќе те удри многу повеќе.
     
  13. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Лоша идеја.. Ако го свртиш и другиот така ке те третираат после, ке те клоца кој стигне.. На своја кожа сум осетила многу вакви работи, дури и кога ме понижувале сум си ќутела... и сега си викам па кај ми бил паметот бе?
    Нема друг образ, само остар јазик и одма враќај!
     
  14. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    На истово помислив и јас.
    Како ти со мене така и јас со тебе.
    Праг на толеранција секогаш има, нормално но зависи и од стореното и од тоа кој го направил тоа.
    Се остала, милом за драгом.
    Секоја чест на евагнелистите кои ги ја пишувале бибилијата, ама тоа можеби тогаш било сталиво и сварливо, денес е прегорено- т.е злоупотребено.
    Добрината денеска најмногу се злоупотребува, некои ја рамнат со глупоќа.
    Добар со оној кој заслужил, со оној кој спрема тебе е ѓубре, со иста мера, инаку нервно ќе оболиш ако на сите им замижуваш.
     
    На sweet-star, Boleyn.7, Hopeful и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    Ма, немој...уште по два-три пати да не треба да ги завртам двата образа?! |(
    Да се правам како да не ми е доволно од тој едниот шамар? Па индиректно да си побарам уште некој? :^)

    Јас не се држам до тоа, како ти со мене-така јас со тебе.
    Едноставно сакам таквите да ги ставам на целосно игнорирање од моја страна. Од причина да се заштитам себе, поштедувајќи зборови и нерви...

    Во животот се` се враќа, се` се плаќа.
    Кармата е тука. Јас само си терам по својот пат.
    Работите како се вртат, тоа е чудо невидено. Затоа и ги кулирам таквите или пробувам на интелектуален вербален начин да им покажам каде им е местото.
    Но, не вреди ни еден збор за таквите. 8)
     
  16. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.922
    Допаѓања:
    165.971
    Пол:
    Женски
    Ако некој те удри по едниот образ, ти сврти му....уште појака шлаканица!!! :)

    Не, далеку од тоа.. во принцип оние шо ме повредиле ги ставам на игнор, и од лично искуство тврдам дека потешка казна од игнор не постои! :)
     
    На candygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. candygirl

    candygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    99
    потешка казна од игнор нема дефинитивно што појше го избегнуваш тоа појше ке сака да ти удоволи да се смириш да се извини затоа игнор рул!!
     
  18. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    .. :^) ..Ако некој те удри по едниот образ ти сврти му го другиот.....
    ...Оваа фраза јас ја толкувам на два начини...
    ...Физички, ако некој ме удри по образот,инстиктивно и јас ќе го/ја удрам,или ќе се одбранам...
    ...Ако пак се работи за она кажано/напишано ,,око за око,,,,заб за заб,,,,ми звучи историски и забегано.. :!: ..
    . ]:) .Порано а можи и сега во некои краишта има нели онаа крвна одмазда,до истребувања,господ само на луѓето им ја дал дарбата на говор,така според мене се можи да се реши со добар муабет...по природа многу трпам,не простувам лесно,големо злопамтило сум ама не сум одмаздлива,едноставно игнорирам тоа/кој ме повредил,го/ја бришам од мојот живот. :fubar: .
    . :call: значи фигуративно после првиот удар во образ не дозволувам друг удар ни под разно-и во двата случаи/физички и кажано/напишано.. :hai:
     
  19. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Убаво е фразава вака кажана но ако гледаме реално сами на себе лошо ќе правиме.
    Можам "да го свртам и другиот образ" но така само ќе им дозволам на другите да ме газат, а јас само да стојам и да гледам не преземајќи ништо.И потоа се лесно да простам.
    Затоа,не се согласувам со фразава.
     
  20. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Убаво е фразава вака кажана но ако гледаме реално сами на себе лошо ќе си направиме.
    Можам "да го свртам и другиот образ" но така само ќе им дозволам на другите да ме газат, а јас само да стојам и да гледам не преземајќи ништо.И потоа се лесно да простам.
    Затоа,не се согласувам со фразава.