Активен кислород и термална вода

Дискусија во 'Лице' започната од bubac, 12 ноември 2013.

 1. AmericanWoman

  AmericanWoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  486
  Дојдов на темава да го прашам истото прашање. Дали некој го користи и има видено некои позитивни резултати? И како се користи, во кој чекор рутината?
  Јас го имам ама навистина не знам како да го користам за лице, воглавном го земам со мене при патувања и планинарење за случајно ако имам убод или рана да дезинфицирам.
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  507
  Пол:
  Женски
  Според тебе како тоник што е најдобро да се користи мицеларната од Olival, активниот кислород или пантенол растворот? Сите овие се предлог на Kattzia.
   
  Последна измена од модератор: 29 мај 2020
 3. skin.aficionado

  skin.aficionado Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  Активниот кислород е разредена пероцетна киселина, така што се минимизира иритацијата. Инаку да, буквално е средство за дезинфекција. Ако ти прснало некогаш во око, се осеќа јако печење.
   
  Последна измена од модератор: 29 мај 2020
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.072
  Допаѓања:
  19.292
  Пол:
  Женски
  Мицеларна како тоник никако.
  Мора да се измие.
  Грешка си сфатила.
   
  На Moon2255, ludamaja10 и skin.aficionado им се допаѓа ова.
 5. skin.aficionado

  skin.aficionado Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со @senza.parole, мицеларна никако не се остава да седи на кожата.
  Дополнително, мое субјективно мислење е дека ни активен кислород ни пантенол не треба да се користат како тоници секојдневно. Пантенолот се содржи во 90% од кремите за лице, па дополнително аплицирање може да ти ја презасити кожата.
   
  Последна измена од модератор: 29 мај 2020
  На senza.parole и AmericanWoman им се допаѓа ова.
 6. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  507
  Пол:
  Женски
  И јас сум скептик за мицеларната, но ја прашав Kattzia и нејзина препорака беше, имам ставено неколку пати и кожата ми ја прифаќа, мицеларната на Olival не се измива.
  Не знам како да изберам правилно тоник, ја имам книгата од Биодевојка и размислувам сама да си приготвам.
   
  Последна измена од модератор: 29 мај 2020
 7. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.088
  Допаѓања:
  18.305
  Пол:
  Женски
  Kattzia nikogas ne rekla deka micelarnata voda moze da se koristi kako tonik bas ona e protiv toa.

  Kislorodot dovolno e da se koristi dva pati dnevno sabajle i navecer. Jas sekoj den go koristam super mi e licevo
   
  Последна измена од модератор: 29 мај 2020
  На ludamaja10 и Gi.ir.ll192 им се допаѓа ова.
 8. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  507
  Пол:
  Женски
  Во приватна порака ја контактирав...
   
 9. AmericanWoman

  AmericanWoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  486
  Има кажано на неколку наврати јавно дека активниот кислород може да се користи како тоник, затоа и јас прашувам.
   
  На Moon2255, ludamaja10 и Gi.ir.ll192 им се допаѓа ова.
 10. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  507
  Пол:
  Женски
  И дека самата таа ја користи така на начин што става на туферче.
   
 11. skin.aficionado

  skin.aficionado Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Женски
  Мило ми е што ти е супер лицето, меѓутоа тоа е краткорочен бенефит. Тоа што забележувате брз ефект се должи на способноста да ги убие бактериите на кожата, ама не ги разликува видовите на бактерии. Со долгорочно користење два пати дневно ќе ја убиеш целосната микрофлора на лицето, а таа не сме еволуирале да ја имаме ако не би имала функција. Од хемиска гледна точка, активниот кислород односно пероцетната киселина, се созадава со реакција меѓу хидроген пероксид и оцетна киселина, а притоа е многу нестабилен и се брзо деградира на истиве компоненти. Значи, активен кислород е вода, хидроген и оцет, секако екстремно разблажено. Ова и не е баш најпогодна комбинација за здрава микрофлора.
   
  На Noemi, ludamaja10, AmericanWoman и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.088
  Допаѓања:
  18.305
  Пол:
  Женски
  Sekoj so svoeto iskustvo :)
   
 13. Calla

  Calla Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  880
  ^^ Колку често препорачуваш да се користи активниот кислород и колку време да се прави пауза?
  Некои видливи бенефити не видов, освен што верувам на размислувањето дека со активниот кислород подобро се апсорбираат состојките од другите производи, па така моментално го користам заедно со ниацинамид бидејќи е потребно нели да се нанесе на влажно лице, и тоа секој ден, затоа ми е прашањето колку често?
   
  На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Moon2255

  Moon2255 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2020
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам мицеларната од Оливал ама пред да користам пена за миење лице, како тоник не. А за кислородот, сеуште го немам користено,во план ми е да го купам.
  Пантенолов ми е добар што не ја суши кожата, имам комбинирана кон масна и кога ќе го нанесам ја прави мека и мазна, дури немам потреба крема да редам после тоа
   
  На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  507
  Пол:
  Женски
  Јас со мицеларната ваѓам шминка ( преретко бидејќи не користам шминка) и потоа со пената се мијам.

  Јас кислородот го користам еднаш на два дена, едноставно кога ќе помислам на него и се прскам. Бенефит и јас не видов никаков, но ете за дезинфекција или можеби помага за работи кои не ги гледаме со голо око:$од сабајле почнувам со ниацинамид, стискај палци.;)
   
  Последна измена од модератор: 29 мај 2020
  На Moon2255 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Moon2255

  Moon2255 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2020
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Потполно се согласувам, студирам медицина. :D
  Нашиот имун систем, односно леукоцитите користат кислородни радикали за да убиваат бактерии.
  Нормалната микрофлора на кожата е особено важна. Доколку се наруши таа микрофлора(според мене со долготрајно користење активен кислород)има простор да се населат др бактерии.
   
  На skin.aficionado и Gi.ir.ll192 им се допаѓа ова.
 17. AmericanWoman

  AmericanWoman Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  486
  Окејј тогаш да си продолжам да го користам активниот кислород за дезинфекција. :D
  Само нека ви текне на видеото што го направи Катзиа за активен кислород и колку луѓе го користеа. :|
   
  На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  507
  Пол:
  Женски
  И колку луѓе не беа на видеото што го користат активниот кислород...
   
  На AmericanWoman му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.088
  Допаѓања:
  18.305
  Пол:
  Женски
  Ako nesto vi prija na kozata prodolzete da si koristite,moze na nekoj ne mu odg, i zatoa sekoj so razlicno iskustvo,mene licno mi gi snema aknite od nego
   
 20. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.534
  Допаѓања:
  3.870
  Пол:
  Женски
  Искрено мене ми е малку чудно што никој од овие дерматолози, естеричари и оние кои доста истражуваат на овие теми, а имаат платформа на јутуб, не спомнале до сега за активен кислород. Како само на Балканов да е хит ова. :?:
   
  На angela.kostova, Noemi, Amaris и 2 други им се допаѓа ова.