Активности за деца од 3 до 6 години

Дискусија во 'Дете' започната од Ava.84, 3 јануари 2020.

 1. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  2.936
  Допаѓања:
  25.223
  Пол:
  Женски
  Ние сме 3,5 и имаме нова книга, многу е интересна и е од 4+ години. 20200103_124128.jpg
  Еве вакви вежби има:)
  20200103_123955.jpg 20200103_123751.jpg 20200103_123730.jpg
  Малата ја обожава, ама мора со родител да ја прави за да и кажува што да прави.
  Една завршивме од 3+ мислам беше малку потешка оти требаше да ги знае бројките , а мојава се уште не ги знае.Еве ја:
  20200103_132758.jpg
   

  Прикачени фајлови:

  На Fatalnata, manako1, ma4e1311 и 16 други им се допаѓа ова.
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.476
  Допаѓања:
  50.730
  Пол:
  Женски
  Ние во последно време дома играме „тенис“. :D Рекети ни се четките за коса, со мазната страна играме, а топче ни е еден балон и играме на поени. Ако падне балонот на нејзина страна за мене поен, ако ми падне мене за нејзе поен. Интересно е зашто е бавен балонот во летањето и може да го дочека убаво да го удри, како подолго играме се поспретна е и подобро го дочекува, го прати каде оди и има подобра концентрација. Зимава на сè ќе не натера. :D
   
  На Fatalnata, emkaemka, Septemvri и 14 други им се допаѓа ова.
 3. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.986
  Допаѓања:
  6.799
  Пол:
  Женски
  И моево на 3 и нешто почна со вакви книги да се занимава. Сега само што наполни 4 и имаме неколку такви. Нормално на македонски. Јас мислев нема да ги сака ама со вакви се занимава а со обични боенки не.

  Сака ептен пластелин во последно време и кинетички песок иако прави форми што само тој знае што се. Битно се занимава со нешто што развива моторика. Од боење повеќе сака со водени обични да шлака отколку со дрвени или фломастери.

  Сега исто ни е хит да споредуваме работи и да видиме од што има повеќе (пример редиме колички по бои и ги броиме). Гледам да нема повеќе од 10 во едно купче.
  Исто така играме игри со преправаме дека сме нешто и играме улоги.
   
  На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  2.936
  Допаѓања:
  25.223
  Пол:
  Женски
  Сложувалка 3+ ама тешка е за 3 и пол
  20200201_114218.jpg
  Интересна и е многу и Лоти кароти:) за 4+
  20200201_115001.jpg
   
  На manako1, emkaemka, 24.07 и 5 други им се допаѓа ова.
 5. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.986
  Допаѓања:
  6.799
  Пол:
  Женски
  Нов хит ни е играње не лути се човече и слични игри (оние што ги има во Росица). Како поднаучи да брои ова ептен интересно му се виде. Секако ние му помагаме ама станува се повешт во играта.
   
  На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.175
  Допаѓања:
  20.851
  Пол:
  Женски
  Искуства со програмата на " малацгенијалац" некој?
  Не најдов посоодветна тема да прашам.
   
 7. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.733
  Допаѓања:
  26.729
  FB_IMG_1575621574646.jpg
  Оваа е предобра! Ќерка ми 5г. и 9м. ептен се занимава со книгава. Внатре има најразлични активности за деца од 5-6 години.
   
  На pile30, Fatalnata, manako1 и 5 други им се допаѓа ова.
 8. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  4.608
  Допаѓања:
  26.692
  Пол:
  Женски
  Чие издание е?
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.476
  Допаѓања:
  50.730
  Пол:
  Женски
  На просветно дело е.
  Ние од овој тип ја купивме весела градинка, исто интересна е. А за помали добри се оние да учиме со црвенкапа, со јованче и марика...
  И ние не лути се човече играме, само некако нема трпение до крај, многу и се гледа.
  Од домашни измислици се мечуваме со шишиња пластични, се бркаме низ дома и имаме засолништа. Правиме од коцки куќа за животните и тука фантазија ептен работи, измислуваме приказни, два саати може така знаеме да утепаме.
  Исто има едно сечи и лепи од Литература, има разни форми, јас обично помагам со сечење, она со стик после ги лепи на лист исто како на сликата.
  Готвењето е исто супер, заедно правиме тостерки, панцероти, додуша секогаш е до мене во кујна. Омилена работа ни се и бомбиците со бисквити лешници, банани, урми, јаболка. И си месиме.
  И мафини правиме, купив ѕвездички за украсување, па ги преливаме со топено чоколадо и ги реди со ѕвездички.
   
  На Tajnaotrovna, victoria, Ava.84 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Ava.84

  Ava.84 Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  2.936
  Допаѓања:
  25.223
  Пол:
  Женски
  Првата игра е нешто како нашите логички плочки.Треба од картите да гледа и да ги реди формите .Играта е за 3+ ама мојата има малку потешкотии па треба да вежбаме повеќе. 20200210_200544.jpg
  Втората игра и ја купив за да ја мотивирам да збори и да развива фантазија.Има два жетони што треба да ги извлечеме животно +некој предмет.Од овие две слики правиме приказна.Ја кажуваме приказната и треба да ја запамтиме.Ги ставаме жетоните на тркало .Кога ќе го пополнеме тркалото со жетоните влечеме карти.Кое животно ни се паднало треба да го најдеме и да кажеме кој предмет беше за него и приказната исто така.Ако погодиме се движи мајмунот до целта.Сите играчи се победници или губитници.4+ е играва.
  20200210_200343.jpg
   
  На Fatalnata, manako1, emkaemka и 6 други им се допаѓа ова.
 11. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.986
  Допаѓања:
  6.799
  Пол:
  Женски
  Ние пред неколку дена прилично долго се забавувавме со меки коцки за под. Ги редевме во различни форми и дете рипаше или трчаше меѓу нив. Супер е за развој на груба моторика. Еве една форма како дама е, други редевме акко линии па цик-цак па одеше по нив како греда и мал милион варијации.
  upload_2020-3-2_12-20-5.jpeg

  Исто така меревме должини на предмети ама со коцки (редевме коцки покрај колични и слично за да мериме кое е подолго, кое е пократко).
   
  На emkaemka, karibian, Ano и 2 други им се допаѓа ова.
 12. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.855
  Допаѓања:
  23.617
  Пол:
  Женски
  IMG_20210114_173129.jpg

  На голем лист ѝ ги напишав броевите од 1-9 во разни бои, а на друг лист ги пишав бројките една по една и таа ги бараше и заокружуваше (пр. Го пишав бројот 1 и таа ги бараше сите единици на листот)
   
  На oceana, azelea, manako1 и 9 други им се допаѓа ова.
 13. kiki_riki

  kiki_riki Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2016
  Пораки:
  1.808
  Допаѓања:
  15.367
  Пол:
  Женски
  Занимација од цел час :) IMG_20210116_182246.jpg
   
  На Fatalnata, 24.07, emkaemka и 11 други им се допаѓа ова.
 14. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.581
  Допаѓања:
  7.320
  Пол:
  Женски
  Denesnata aktivnost. Polaren svet. IMG_20210116_194716.jpg
   
  На Fatalnata, 24.07, emkaemka и 10 други им се допаѓа ова.
 15. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  5.054
  Допаѓања:
  65.062
 16. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.581
  Допаѓања:
  7.320
  Пол:
  Женски
  Regenerator i soda. Samo jas poveke regenerator sum stavila i zatoa e potecno.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.986
  Допаѓања:
  6.799
  Пол:
  Женски
  Ние правевме вулкан со сода и оцет и црвена прехрамбена боја. Исто правевме бура во чаша (прво вода се става во чаша широка, па потоа пена за бричење и на малку сина прехрамбена боја. Потоа се става лажичка по лажичка вода од горе и се гледа кога ќе почне да „врне“ односно пената да се раствори во водата).
  Многу му е интересно сега да прави такви „експерименти“ и така да се занимава.
  Исто така сака да готвиме заедно.
   
  На emkaemka и Ava.84 им се допаѓа ова.
 18. ma4e1311

  ma4e1311 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  2.547
  Пол:
  Женски
  20210218_083942.jpg
   
  На manako1, 24.07, emkaemka и 2 други им се допаѓа ова.