1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акутен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од SimonaTino, 30 август 2013.

  1. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
     

    Прикачени фајлови:

    • 08102013150.jpg
      08102013150.jpg
      Големина на фајлот:
      193,8 KB
      Прегледи:
      350
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Под хитно на педијатар и на кожно. Ова мене не ми личи на дерматит, а доколку го има и на други места по телото можеби и е. Повеќе како да е некоја кожна инфекција и можеби ќе треба да се третира со некој антибиотик или кортико маст.
    Да не си менувала пелени случајно, или крема?!?
    Вака изгледа дерматит (ситни мозолчиња кои пукаат и прават рани)
    [​IMG]
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Не немав менато ниту пелени, ниту крема со исто мачкам нон стоп, а и уште дури и го одмивам кога ке биде какан влажни ретко користам. Само тука го има нигде на друго место :worried:
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Намачкај го со кантарионово масло го има по аптеки и секаде, не е скапо. Ова повеќе ми личи како да е јака иритација - подсечување на кожата. Да не те гриже совеста сепак посети педијатар
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    anule не ми изгледа на тоа, од хидроциклин ќе му помине ама не се става тој на деца под две години јас му ставав на своја рака и ни помина
    Посети матичен доктор најубаво
     
  6. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Пред десетина дена на малата 10 мсеци има за прв пат и се исфрли лиценцето до сега и беше чисто и со ништо не ја мачкав ,ја носев кај матичната и ми кажа дека е дерматит ,ми препорача мустела или еуцерин , или јекодерм , ја мачкав со јекодерм ама состојбата и е иста ,како лишај и околу ситни мали топчиња ,
    сега и менував пелена исфрена е по мешето и грпчето
    прашањето ми е дерматит се јавува по цело тело или само на лице?
     
  7. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
    Најчесто почнува на лице , ама потоа може да се јави и на други локализации.
     
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    И вие ли. ? |(
    Ние уште мака мачиме и од ништо не поминува најдов човек Скендер од Чаир па ќе видиме...порачав крема сам правел и била ефикасна за време на користење потоа исто
    Разбрав било добро на море да се оди па да да се спремиме летово
    Моментално на вратчето и на едното бутче имаме
    На лицето и стомачето ретко и само се губи
     
  9. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    И ние Симона ,и многу ми е жал , лиценцето цело и е исфрлено ,има една голема точка на сред лице и околу неа полно ситни ,и се вцрвува од време на време се губи ,ама денес ме исплаши и се појави и на грпчето и околу стомачето ,се плашам да не е алергија мада ништо ново не пробала :(
    поголемата имаше првите месеци ама со кремата на хип брзо и помина ,сега моментално дома имам само јекодерм и не знам што да земам дали мустела или еуцерин или пак да пробам со хип ,се надевам нешто ке помогне
    поздрав
     
  10. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Нас мустелата не ни помогна,пантексол исто
    Многу ми помага хидроциклин но не се препорачува за деца под две години,па го мачкам еднаш неделно
    Ајде ако најдеш нешто ефикасно пиши ми
     
  11. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Пробајте Ексомега на Адерма, помага доста но скапичка е 1100 во Зегин.
     
  12. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    На син ми се појави атопичен дерматит кој започна на превоите кај рацете и нозете а потоа и на лицето.Бевме кај педијатарот и ни даде да му ставаме мустела стелатрија и да видиме како ќе е за неколку денови ако не се смирува да ни даде упат за детска клиника.Мустелата немаше никакви ефекти и за да не се влечкаме по државна закажавме кај приватен дерматолог др.Николина во Аеродром а прегледот е само 300 ден. а контролите бесплатно.Жената е прекрасна, толку ме смири што мислам како друг човек излегов од кај неа.Ни рече дека е на алергиска база и да внимаваме и двајцата на храната како и на околината и дека и да помине сега може пак да се појави односно дека нема лек.Таа е многу против производите со кортико за кои кажа дека предизвикуваат зависност на кожата од нив па ни препорача да ја земеме кремата avene xera calm .
    Верувајте уште при првото ставање имаше ефект.Еве веќе една недела кога му ставам и скоро цело му е исчистено така да топло го прпорачувам на сите вие што го имате овој проблем.Малце е скапичок 1140 ден. 200мл. во зегин ама вреди за парите :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Izgleda site preparati koi pomagaat se papreni, nas ni pomogna blue cap sprejot, go ima vo zegin 1200 mkd. Najdobro e sto nema kortiko :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Еве ова мене ова никој не ми го кажал... Дека дерматитот имал врска со алергија...
    Колку сум лута и бесна не сте свесни
    На 3места го однесов и се некој креми и чуда ми препишуваа, кој имаа само моментално дејство и потоа затоа ах...
    Дерматитот му помина кога открив на што е алергичени ги исфрливме тие состојки од употреба
    Мајки внимавајте, за живот се работи
     
  15. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Е тоа е 10 различни доктори 10 различни мислења.Може ли @SimonaTino да ми кажеш на што е алергично твоето синче.
     
  16. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    И ние имавме и ни рекоа од конзерванс сега што сум јадела или во бременоста, ама не е страшно но можело пак да се појави. Ние мислиме од авокадото дека ни е/
     
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Да срц,алергицен е на кикирики и лешник...
    Јас дури доев јадев многу кикирики и лошо беше во смисла на дерматитот,а потоа и на лешник се појави покасно што дојде до гушење...скраја да е
     
  18. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    А како до гушење и јас се плашам оти ни рекоа може да се повтори, а во првите моменти така потоа не доаѓа до гушење.?
     
  19. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Така срц, лапна коцка дорина ледена и почна да кашла(до црвенило не дојде најверојатно дека пиеше антибиотик) кашлањето се зголемуваше... И отполе видов дека во чоколадото имало лешник и одма дадов летизен и пиеше 3дена по 1,5мл навечер и престана
    И сега пазење, читање состојки, сите луѓе што ги знам се информирани и така
     
  20. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Kaj kjerka mi primetiv deka koga kje jade kikiriki i se pojavuva crvenilo na kozata, edna tocka bese na nogjeto, ne se primetuva mnogu, no na dopir jas go osetiv, duri i da jadela samo smoki koi imaat kikiriki. Mene Smokovska toa mi kaza deka e mozno od alergija na hrana da ima nekoj vid na osip po kozata, sega bash mi e krivo sto vekje ne raboti zenata epten e dobar pedijatar.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.