1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акутен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од SimonaTino, 30 август 2013.

  1. valeristoska

    valeristoska Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    На ќерка ми и се појави црвенило на лицето, како ситни брунчиња, кои во текот на ноќта и се смируваат, а во текот на денот повторно и се воспалува лицето. Ми препорачаа крема А-дерма, дермалибур. Дали некој ја има користено, дали е ефикасна?
     
  2. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ние на Адерма ја користевме купката за атопичен дерматид по препорака на специјалист и супер е, сеуште се бањаме иако сме чисти.
     
  3. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Na kerka mi i se pojavi crvenilo na vratceto. Denes mi se cinese prosireno pa preeska ja odnesov na pedijatar. Mi preporaca avene xera calm. Znam deka e skapa pa ke vidime kako ke se pokaze. Imame 2 meseci i edna nedela. Nemi kaza od sto moze da e pricinata.
     
  4. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Алерген е некој.
     
  5. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Тешко се открива кај бебиња секогаш можат само да погодуваат над 2 години се прави алерго тест. Внимавај на конзерванси и внимавај што јадеш. А и од миленици можно е се е можно ама тој ден што имало до нејзе и што си јадела ти избегавај.
     
  6. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Znam deka e skoro nevozmonzno na ovaa vozrast da se otkrie. Milenice nemame doma, jas nemam promena vo ishranata, prasak za alista isto nemam smeneto, bas mi e cudno. Si vrakjam film nanazad 2dena ama ne mozam da se setam na nekoja promena. Jas 1200 denari si gi dadov sega, samo ke nadevam ke ima efekt.
     
  7. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ние за преглед 1600 и скоро 2000 за креми и купка. Ама за 24 часа му помина.
     
  8. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    И јас 200 пати си вракам филм што имам сменето ама ете сеуште незнам од што се појави.Инаку имам пишано дека ние користиме Авене ксера калм и навистина делува.Кај нас пак само што му помина и му се исчисти пак му се појави-тој ден прв пат му имав дадено кисело млеко.Инаку совет од дерматологот имав да запишувам се што ќе јаде за полесно да приметам од што му се појавува.Вчера бевме на педијатар па ми рече да му одложам малку воведување на млечни продукти.Ви посакувам побрзо оздравување па пиши како ќе и делува.
     
  9. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Fala ti bambusce, i vas vi posakuvam dase otarasite od ovaa maka poskoro. Uste e rano da kazam kako deluva, samo ednas se namackavme, ke pisam ponataka. Nie deka sme mali, 2m i 1nedela nemozam za hrana da kazam, edinstveno jas sto jadam. Zdravje, se nadevam poskoro da pomine, posto zalno e za gledanje. Mene plus teskomi e zamackanje, pod gusickata, na vratceto, pa zasega se borime ili ja cekam da zaspie;)
     
  10. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Kade bevte na pregled i sto kremi/kupki koristevte?
     
  11. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Во неуромедика одма бризеви на лице место ти кажува дијагноза. иама понапред коментари за кремите види ги на оваа тема од мене.
     
  12. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Da da, gi procitav ponapred komentarite, mislev da ne imas plus info. Fala ti!pozdrav
     
    На Cacuvche му/ѝ се допаѓа ова.
  13. valeristoska

    valeristoska Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Мајки, јас по препорака ќерка ми ја мачкам со А-дерма крема, дермалибур, и многу сум задоволно после две мачкања имаше ефект на црвенилото кое и се појави на лицето. Сепак почнав да внимавам што и давам и што јадам јас. Кремата е околу 600 денари ама вреди за секој денар.
     
  14. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    167
    Ајде и јас да се замешам тука ххх нас за алкут.дерм. баш вчера бевме ни даде матичната тестери од еуцерин ќе ви пуштам слика ако е заинтересиран некој. Исто ни рече кесички чај од камилица кога ќе спие да му ставам на лицето. А јас пред да идеме го мачкав со кантарионово со невен и имаше подобрување црвенилото се смири веднаш. Позз
     
  15. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Eve i jas da prijavam rezultati. Avene xera derm zasega nema bas rezultati, a 3 dena kako se mackame. Ispadna jabe parite ama ajde. Sega ke mora druga krema da probam...
     
  16. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    А со еуцерин има резултати или имате некоја подобра препорака. Пробав јекодерм слабо некако, се шири повеќе... Педијатарот ми препорача еуцерин а читајќи ве се мислам за мустела или адерма или мустела????
     
  17. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    167
    Искрено, јас ставам еуцерин ама не гледам резултати многу многу...
     
  18. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Имам и кокосово и со тоа пробав сабајле ќе го мачкам по 5 пати па ќе чекам за 2 дена резултат...
     
    Последна измена: 2 јануари 2015
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @Domakica твоето бебе е мало колку што знам, кај вас ќе помине за месец најкасно секое црвенило или бубуличе кое сега го има.
    Ако сум пропуштила некој пост извини, или од доктор имате дијагноза?
     
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Домаќица јас
    Домаќица јас κоρистам еуцеρин ,и сум пρезадоволна κога и да имаме било κаκво цρвенило било κаде на вρат лице ρачиња одма ни поминува :)
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.