1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Акутен дерматит кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од SimonaTino, 30 август 2013.

  1. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Jas pred nekoe vreme ja preporacav taa linija na ovoj forum. Ajde odlicno stom ste podobro. Taa linija vo zegin sega e na 20% popust.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Знам ама сите креми на Авене,Логона Биодерма,ги купивме и немав надеж дека од Еуцерин ќе ни помине.да не ми го препорачаше докторот немаше да го земам да со 20 % попуст ги земавме, околу 2000 ден.цела колекција,млекото за тело ,маслото за тело,и кремата за лице ама најголемите пакувања... да не ни се повтори веќе ни нас ни на било кој одвратно изгледа дерматитот...
     
  3. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Pa uste mali dusicki ko ke gi vidis taka, zal dacte fati. I jas bev na takva "misija" kako tebe, pocnav so avene, ne biva, posle eucerin i toa pomogna srekja be morav mnogu povekje da isprobyvam. Ama dobro kaj nas bese mnogu minimalno, samo malku na vratceto. Da ne se povrati kaj nikoj. Ajde ostanete mi dobri...:)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    На синко ова го снајде,од почеток мислев дека е од што го бакнуваат по образи,па имаше војни низ дома.Потоа никој не го бакнуваше мачкав со павловичева не поминуваше,па оставив така неколку дена да не помине само од себе,ама и од тоа ништо,земав јекодерм ни тоа не помогна.На обравчиња беше страшен за гледање,дури и како раскрварени му беа,а кај ушињата,зглобовите на рачиња,глуждовите на ноџиња и под вратето како лишаи.Бевме на кожно и ни дадоа маст Адвантан да го мачкам 5 дена по еднаш и после тоа да наставам со канестен маст уште две недели по два пати на ден.Верувале или не одма после првото мачкање имаше резултати.Денес ни е втор ден како се мачкаме црвенилото го снема ама уште му се рапави овравчињата,едвај чекам да му помине.Да напоменам маста ја зедов околу 170 денари и 190 канестенот.
     
  5. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Адвантанот е кортикостероид, оттука и позитивните резултати уште после првото мачкање.
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.812
    Пол:
    Женски
    Мамички што може да е ова ?
    image.jpg

    На рачето има а под брадата.Тоа кај брадата мислев е од забчиња вадење,лигавење но ете и на раката има.Како рапаво е.Мачкав мустела и кутерид -не поминува.Ке ја носам во Систина наредна недела но до тогаш што да мачкам?
     
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.809
    Пол:
    Женски
    И ние имаме исто ваκа,на лаκтенцата,исушена κожичκата и пρиметив κога му е потопло се чешκа и му се вцρвенуваат,мене на лишаи ми личат.
    Јас пρашав педијатаρ,ми ρече од многу топло. Го мачκам со Еуцеρин(цρвена линија)κρем и му се повлеκуваат.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Мене ми личи на блага форма на дерматит ама сепак доктор треба да види.Дали ја чеша?Оти дерматитот чеша, син ми цело време се чешаше.Јас мислам додека да одиш на доктор да продолжиш со мустелата гледам по форумите ја фалат.
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.812
    Пол:
    Женски
    Не се чеша ич
     
  10. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Dokt
    Doktor najubavo ke kaze iako lici na nekoj egzem. Ako ne stanuva poloso prodolzi si so mustela, da ne frlas pari pa ke vidis d rot sto ke ti kaze. Moe iskustvo so eucerin atopi control linijata e odlicno...
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    Мамички ова кортикостерои да не е нешто штетно по син ми.Мене од доктор ми ја препишаа кремата затоа ја користам.Ако треба ке ја прекинам ако има некое штетно влијание.Ве молам за совет.
     
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.164
    Пол:
    Женски
    Штом доктор ти ја препишал, да си ја користиш. Не знам како имате храброст попрво да верувате на некое рандом лице од форум, отколку на доктор :^)
     
    На lavaleta му/ѝ се допаѓа ова.
  13. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски

    Не повеќе да верувам,туку повеќе искуства има и секоја може да даде некој совет.А во доктори престанав да верувам кога пред 3 месеци едвај живи не спасија и мене и синот.Цела бременост сум била на сите контроли,испитувања,скрининзи и незз уште што за никој да не ми каже дека имам високо ризична бременостсо лакуни во матката,која заврши со одлепување на плацентата и уште еден куп проблеми после тоа.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Кортизонот претпоставувам е со 0,1% содржан.

    Ефектот од кортизонот е секогаш видлив, ефикасен а и ефтин но сепак е далеку од препорачлива субстанција. У секој случај треба ретко да се посега по истиот. Одлуката е на родителот.
     
    На Domakica и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  15. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Denes na sinko mu konstatiraa atopicen dermatit.Bevme kaj dvajca pedijatri,edniot ni rece ne mackajte nisto,drugiot kremata na mustela ili taa alfa...ja prelistav temava I zakluciv deka najpametno e izgleda da otideme kaj taa Nikolina vo Aerodrom.Em,ko sto razbrav e kozen lekar em citam mnogu zadovolni majki od nea,primer @TIGARCE86 . Inaku na bebco mu se pojavi pred nekoj den,na dve mesta kako suva koza,taka malku rapava,podzadebelena a ne go cesa nitu e vospalena.Nesto slicno kako kaj malata na joy1,kolku sto uspeav da zabelezam od slikata.Vie @joy1 sto napravivte?
     
  16. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Ај ќе ве молам пишете бројче од Медикоз, ако имате.
     
  17. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Jas do pred malku go barav i edvaj go najdov na net...navodno ovoj bil na doktorkata 077 76 65 68...Jas planiram utre da zvonam da zakazam pregled.Vo slucaj da ne e toa brojce,ke pojdam do tamu,na 15 min mi e od doma.P.S.Mozebi vo megjuvreme nekoj sto vrtel skoro ke go pise brojot...
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  18. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    @NataliLili toj e brojot.Pred malku zborev so doktorkata i mi ostavi preubav vpecatok.Ne sakase da mi zakaze,rece oti sum so bebe da otideme koga ni odgovara.Zdravje nakaj 13 planiram da pojdam
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  19. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Фала ти и јас ќе ја побарам сега. Да видам за четврток ако може да закажам. Ако не ништо. Колкаво е твоето бебче?
    Едит
    Пиши што сте направиле.
     
  20. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Sinko ima 6+24 dena.Bevme popladnevo,doktorkata go zirna i mi preporaca zasega da ne go mackam so nisto.Duri nitu preventivno, neli od pusti strav da ne se prosiri(na dve tri mesta ima taka malku suva kozicka,ne e ni crvena vospalena nitu go cesa).I ke ja poslusam,iako stravuvam.
    Inaku, doktorkata e dosta ljubezna,posvetuva dosta vnimanie, kako sto treba da bidat vprocem i site lekari.Za sekoja pofalba.
    P.S.da bidam iskrena 40-tina minuti mi objasnuvase,zborese, si rekov vo sebe lele dobro,mi se zavrte vo pamet od tolku zborenje:?:...za pregledot plativme 300 den.
     
    На Sweetheart87 му/ѝ се допаѓа ова.