Аланис Морисет(Alanis Morissette)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Theodora, 9 октомври 2011.

 1. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.559
  Аланис Морисет е родена во Отава, на 1 јуни 1974 год. Таа не е само исклучителен вокал и свирач на неколку инструменти, таа е воедно и композитор и глумица.

  Има издадено неколку албуми -
  * Alanis (1991)
  * Now Is the Time (1992)
  * Jagged Little Pill (1995)
  * Supposed Former Infatuation Junkie (1998)
  * Under Rug Swept (2002)
  * So-Called Chaos (2004)
  * Flavors of Entanglement (2008)

  Има многу впечатлив глас, а скоро и да не постои човек кој не ја слушнал Ironic која предизвика доста реакции во САД. Други познати синглови се - Hand In My Pocket, You Learn, Head Over Feet, Not As We, Thank U, Precious Illusions, So Pure...

  Најдоброто од неа според мене е Uninvited, која не е издадена како сингл, напишана е за филмот Градот на ангелите и станала радио-хит во САД. Една од моите омилени песни, едноставно совршена, :) ...

  http://www.youtube.com/watch?v=uvgi7P97 ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=iBgP44KE ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=8v9yUVgr ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=VGJaKeYw ... ure=relmfu

  http://www.youtube.com/watch?v=2adOG7jc ... re=related
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.618
  уфффф Uninvited е нешто најдобро! Таа ми е омилена песна од неа, а и воопшто една од омилените. Како да сум поврзана некако со песната. Текстот и мелодијата ептен ми се погодени.

  Инаку ретко ја слушам, ама многу ја поштувам :up:
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.596
  Допаѓања:
  10.772
  Пол:
  Женски
  Мене ова ми е нејзина омилена песна,текстот и го обожавам:
  http://www.youtube.com/watch?v=zXZj4O5T25I
  How bout me not blaming you for everything?
  How bout me enjoying the moment for once?


  The moment I let go of it was
  The moment I got more than I could handle

  The moment I jumped off of it was
  The moment I touched down

  How bout no longer being masochistic?
  How bout remembering your divinity?

  Многу и е интересен гласот, впечатлив да, ама и начинот на кој пее и е ептен уникатен.

  Исто добра:
  http://www.youtube.com/watch?v=4APCNbGIc0s
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.489
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.507
 6. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  многу е мила и шармантна - ironic омилена ♥
   
 7. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  78
 8. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.047
  Допаѓања:
  160.493
  Пол:
  Женски