1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Албански јазик

Дискусија во 'Образование' започната од Rubiii, 23 септември 2012.

 1. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.118
  Допаѓања:
  4.290
  Пол:
  Женски
  Пребарав и ненајдов тема за Албански јазик.

  Втор јазик за официјална употреба во Македонија, јазик кој го збори голем дел од народот овде, и јазик кој се бара се повеќе.

  Оние што го учеле и го владеат какво искуство и мислење имаат? Важи ли за тежок јазик? Каква граматика и изговор имаат- лесно совладливи или потешки се?

  На некои факултети се нуди како изборен јазик, па сакам да го одберам, јазик плус никогаш не е вишок, ама немам претстава за каков јазик станува збор, а не би сакала да заглавам над книга мозгајќи го, па ја отворам оваа тема.


  Мислења, искуства, нејасни зборчиња, преводи и слично- се во врска со Албанскиот јазик :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.090
  Не е тежок напротив многу е лесен, како што се чита така се и изговара. Дружисе со албанци за да ти помогнат при изговорот на почетокот малце тешко ке ти е ама после некое време ке почнеш да разбираш во граматика нема некоја голема филозофија слично е како кај нас. :)
  Ако имаш некое прашање слободно прашај :)
   
  На cresa-jagoda, crimson и Rubiii им се допаѓа ова.
 3. enna90

  enna90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  10
  Јас студирам албански јазик, оваа година сум апсолвент. Јазикот не е многу тежок. Можеби ќе имаш малку проблеми со падежите бидејќи ние немаме падежи во македонскиот јазик, ама со тек на време и со постојана комуникација ќе ги научиш. Исто така имаат и неколку букви повеќе од македонскиот јазик, но и тие со постојано вежбање се учат. Ако имаш уште некое прашање или ти треба помош околу нешто слободно прашај :*
   
  На cresa-jagoda и Rubiii им се допаѓа ова.
 4. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.603
  Не е тежок, можеби заради тоа што јас го знам, други што пробале или сакала или почнале да го учат викаат дека бил многу тежок шо знам :) и на некого ако му треба моја помош слободно
   
  На cresa-jagoda, Rubiii и irenna им се допаѓа ова.
 5. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  5.906
  Допаѓања:
  78.611
  Општи прашања

  Beni luz (албански)translate не ми го преведува,ако можи помош....
   
 6. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.656
  Допаѓања:
  49.185
  Пол:
  Женски
  Дружи се со мене @Rose96 :D
  Го учам веќе неколку месеци и почнувам да разбирам по нешто. Не можам да одредам дали е тежок, малку ме буни граматиката, ама ќе ја совладам. Едвај чекам да научам добро за да можам да зборувам со некого без проблем.
   
  На cresa-jagoda и Rose96 им се допаѓа ова.
 7. viktorxD

  viktorxD Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Машки
  Шум форт,Почо пр масс :P :D hahhhah
   
  На eminik му/ѝ се допаѓа ова.
 8. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.581
  Допаѓања:
  702
  Пол:
  Женски
  I jas go ucev kako izboren 2 ucebni godini na fax. Ne e epten teska gramatikata,za razlika na primer od francuskiot. Na mene najiskreno najmnogu problem mi sozdavaa padezite,ama i toa se sovladuva so tek na vreme.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.