Александар Македонски (Alexander) [2004]

Дискусија во 'Филмови' започната од Barbie-mwa, 5 февруари 2012.

 1. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  517
  Пол:
  Женски
  Прекрасен филм за Александар, кралот на Македонија и еден од најголемите и највлијателните лидери во историјата. Филмот ја следи приказната на Александар од младоста кога неговите соништа биле исполнети со митови, слава и авантура се до неговата осамена смрт како лидер на истрошената империја.
  Улоги: Colin Farrell, Angelina Jolie, Anthony Hopkins, Val Kilmer, Jared Leto, Rosario Dawson, Christopher Plummer…
  Анџелина ми е преубава во овој филм. Го имам гледана како мала во киното, и денес решив да го гледам пак.
  Ваши импресии за него? :)

  [​IMG]
   
 2. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Убав филм. И јас го немам гледано одамна. Еднаш за нова година на Сител го даваа и го гледав за првпат. После на школо на час по историја ни го пуште професорката кога учевме за Александар Македонски.
  Ми се допаѓа филмот. Глумата им е добро дадена на актерите. Oсобено ми се допаѓа улогата на Анџелина Џоли. Па и јас како Барби ќе го гледам кога ќе имам време. Филм кој би го препорачала и ми е еден од омилените. Без премногу натрупаност, со цел да се улови срцето на гледачите.

  Eве некои сцени од филмот :)

  http://www.youtube.com/watch?v=vhuZQcN4 ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=Zn9ww6uS ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=ZIc-L5DV ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=mi5pEE0u ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=s0ACb1ut ... re=related
   
 3. Beauty161

  Beauty161 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Навистина прекрасен филм! Одамна го немам гледано но во скоро време ќе го гледам :)
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.173
  Пол:
  Женски
  Филмчево го имам гледано од одамна, интересно, а дали ја следи приказната за Александар во целост, мислам дека не, сега колку што добро можам да се сетам, малку утнале :D ама немат врска :wasntme: Сега секако дека малку така во поголем дел ќе биде како автентично прикажано, во однос на војните, начинот на борба, прилично добро ја проучиле стратегијата на Аце, секако се знае од каде и како :D да не навлегувам во детали :D
   
 5. Bunny2

  Bunny2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  1.606
  Леле колку бев опседната како помала со филмов :D Мислам дека на памет го знам.
  Многу добар филм,само штета што Александар малце е прикажан како геј.Па кај Александар и Колин после филмов сите го сметаат за педерче :D
   
 6. passion.for.fashion

  passion.for.fashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  84
  ееее за филмов од школо не носеле у кино да го глеаме.. мислам дека сите се расплакаа на филмов :rofl:
  одличен филм! :clap:
   
 7. MilaKunis

  MilaKunis Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  25
  Го имам гледано повеќе пати и секој пат ми поминуваат морници низ телото кога го гледам.Апсолутно одличен филм!
   
 8. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.468
  Мојот прв филм гледам во кино.
  Дента ја излажав мајка ми дека сум учела и се молев да не ме испрашува за да можеме на раат да одиме да го гледаме. Изнакупив грицки за цела кино сала.

  Како што пишала Гордана, не е баш веројатно дека ја следи комплетно приказната на Александар, меѓутоа од тоа страна тоа е и оправдано земено предвид дека има уште многу да се истражува.
  Покрај тоа, филмот ми беше прекрасен. Го гледав после тоа и дома уште минимум 10 пати.
   
 9. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.438
  Допаѓања:
  2.263
  Изгледа само мене не ми се допаднал филмов, ама баш ич.
  Мислам оти приказната најмногу се вртеше околу хомосексуалноста ко демек, многу малку за борбеноста и за се друго. Анџелина ама ич не личеше ко мајка на Колин, мислам оти исти години имаат, али мајка му ја ставиле. Катастрофа.

  Се на се, промашај ко филм за Александар.
   
  На Dvolicen му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.282
  Пол:
  Женски
  Одличен филм кој го имам гледано повеќе пати, но сепак седнав и го изгледав уште еднаш оти го имав подзаборавено. Приказната иако не е целосно опфатена ми се допаѓа освен фактот дека Александар е прикажан како геј. Анџелина ми беше прекрасна, а за Колин немам зборови.
   
 11. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.484
  Не си единствена со ова мислеље за филмот :tmi:
   
 12. Abby

  Abby Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  76
  Денес конечно решив да го гледам.Го имав гледано и порано,но бев помала и на ништо не се сеќавам. :?:
  Значи луѓе филмот е прекрасен,останав без зборови. :clap: Анџелина ми беше преубава.
  Е сега точно е тоа дека не е се опфатено,само најбитното.Се на се филмот вреди да се погледне. :)
   
 13. DreamAngel

  DreamAngel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  584
  Допаѓања:
  353
  Штотуку го изгледав филмот и сум апсолутно фрустрирана и разочарана....
  филмот воопшто не ја следи вистинската слика на Александар Македонски нити пак има врска со историјата... македонците се прикажани како грци, како една нација.. а Александар нивни поддржувач...
  Во еден дел тој извикува, да се бориме за слава... и за Грција... од друга страна Александар е прикажан како хомосексуалец :^)
  Македонија да и воопшто речиси не се спомнува, ... македонците се прикажани како потомци на Ахил, кој бил грк очигледно... апсолутно филмов заслужува секаква критика, сценаристот комотно ја изобиличил истројата и си го напишал сценариотот онака како што него му одговарало.
  Од мене големи поплаки за филмот, последен пат го гледав во кино кога бев мала па не можев многу да разбирам ама сега сватив зошто се дигна голема фама за овај филм.
  А што се однесува до актерската екипа, давам оцена 10... апсолутно квалитетна и високо професионална екипа. Колин Фарел можам да кажам дека целосно се вклопи во улогата, го доживеав целосно вистинскиот Александар во него... Анџелина беше беспрекорна Олимпијада... многу добро одиграна нејзината улога.
  Видов многу други познати глумци.. како Џонатан и Џерард... навистина квалитетна екипа, за тоа секоја чест, но филмот мислам дека не заслужува наша поддршка затоа што е голема навреда за нашиот народ, и нашата историја. Се надевам дека еден ден би се нафатила некоја наша продукција да сними достоен филм во кој ке биде прикажана нашата историја во вистинско светло.
   
  На Dog-lover и Gordana10 им се допаѓа ова.