1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергии кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 18 март 2011.

  1. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Јас
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.699
    Колку мл.даваш?
    Валда на кгр.оди.Мојата има 18 кг.5год препишана доза 5 мл.а во упатство пишува 2.5мл.
    Не дадов додека се консултирам поново,како висока доза ми изгледа.
     
  3. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.246
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Кога давав синчето имаше околу 12,13 кг и давав 2,5 мл...тоа ми беше препорачана доза од педијатар...искрено не ни го имав отворено упатството...сега баш го прочитав, препорачана доза до 25 кг е 2,5 мл еднаш на ден...консултирај доктор уште еднаш или давај по упатство ако ти е шубе
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.699
    Препишан ми е од пулмо алерголог,не ме праша за кг.
    Ќе прашам првин матичен па после ќе морам да ја барам неа.
    Фала
     
    Последна измена: 26 март 2023
    На doubleinfinity му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lizi

    Lizi Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    1.373
    Пол:
    Женски
    @mal.ecka ќерка ми има 5години и 27 кг и и давам по 5мл (рупафин - препишан од матичен педијатар), да си препрашаш поубаво.

    Многу се исфрлува по нозе, исклучив алергени од исхрана, се среди, почнав да додавам, кај млекото и јајцата направи пак алергија, (5 години конзумира, сега реагира вака).

    Имавме термин во Козле, во меѓувреме се разболе со гнојна ангина и го пропуштивме терминот.

    Не знам што би можело да е, се мислам да и направам приватно, кој ќе чека пак месец и пол. за термин..

    Некој ако има вакво искуство..

    Окапнав по темиве за детски разболувања пууу...
     
    На elimkd и mal.ecka им се допаѓа ова.
  6. SmartyWifey

    SmartyWifey Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки! Ќерка ми е 2год и 4 месеци, цел месец од сабота вечер почнува да кашла навечер додека спие суво и надразнето како ларингитна кашлица. Носето и е полно само додека спие, преку ден малку и се растекува но вода, при вадење со носко не излегува ништо. Забележав дека и е особено изразено за време на викенд до кај вторник, веројатно затоа што за викенд поголем дел од денот поминуваме надвор. Кога почнува да кашла и давам Зиртек и се смирува и кашлицата и хрчењето со носето. Дали имала некоја од вас слично искуство? Не знам дали е можеби некоја алергија од полен?
     
  7. Hippie

    Hippie Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Можеби сум досадна ама некои работи не ми се познати бидејки немаме проблеми со алергии. Имам дете од година и пол. Кога оди во градинка кашла. 1 месец намерно не ја носев и се смири кашлицата. Пак почна да оди од пред една недела и пак почна да кашла. Влажна кашлица( од секретот од носот). Значи не е алергија штом кашла само кога оди во градинка? Чисто за мислење дали да испитувам нешто од алергии.
     
  8. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.444
    Допаѓања:
    11.071
    Пол:
    Женски
    Не би требало зашто имаме алергии во фамилија и не било вака.
    Не е правило ама инхалаторни алергии најчесто има кивање, солзење на очи, хрчење, проѕирен секрет и со тоа кашлица.
    Алергии на храна најчесто осип, кашлица, хрчење исто може да се јави најчесто од млечни, друго не ми текнува. Ама ако немате во фамилија мали се шансите да е алергија.
     
    На Hippie му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Hippie

    Hippie Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Кај неа е проблемот што кога ќе почне да и тече носот, нареднио ден кашла од секретот.И се така во круг. Фала ти
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.444
    Допаѓања:
    11.071
    Пол:
    Женски
    Да, тоа е од градинката и мојот е таков преку цела година, а летно време нема ништо зашто не оди. Ќе го надминат и тоа. Алергиите се досадни и си повлекуваат со себе и други проблеми, јас мислам дека не е тоа.
     
    На Hippie му/ѝ се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Исти случај
    Не знам дали да му правам алерготест
     
  12. Hippie

    Hippie Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Сега зедов од аптеката сируп за искашлување пишува дека може и за доенчиња. Ако некоја мајка го користела ако сака да сподели искуство
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_2756.jpeg
      IMG_2756.jpeg
      Големина на фајлот:
      77,5 KB
      Прегледи:
      5
  13. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Немам искуство со овој сируп, му имам давано од др.Тајз Мукоплан 24часа се откорна од кашлање нареден ден не прокашла веќе, иначе му давам Летизен на вечер, му ја смирува кашлицата. Се ова по препорака од педијатар така да можно е и од овој сируп што си го купала да го тера на уште повеќе кашлица
     
    Последна измена: 5 мај 2023
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Мајка му на Тони

    Мајка му на Тони Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Здраво
    Ве молам за совет, син ми веќе 3 дена е исфрлан (во прилог слика) само на лицето, прегледан е од матичен лекар и ни даде Алвотадин сируп и Синопен маст, телефонски се консултирам и со кожен доктор ми кажаа дека е алергија на сонце и да не ја давам маста Синопен ми советува за Пантенол маст, меѓутоа муабетот е телефонски не го виде не бевме на преглед. Поминаа 3 дена а исфрланото не се повлекува дури и се проширува и покрај тоа што не е воопшто не е излезен надвор ниту на сонце. IMG_20230524_141518.jpg
     
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.059
    Допаѓања:
    20.762
    Пол:
    Женски
    За да се смири одма од 2 мачкања маст со кортико треба, бетаметазон на пр, ама пак доктор прашајте си. Како атопичен дерматит ми личи мене.
     
  16. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Мајки ми дадоја терапија за малата со лоратадин и спреј за нос за алергија.
    Веќе 13 дена е на терапија а последниве 7 дена е многу нервозна. Ноќеска спиеше и од нервоза во сонот плаче силно и не ги отвора очите. Се нервира во спиење. Читам несакани ефекти кај деца ..нервоза.. е сега ми е прашањето: Дали да и сменам дислоратадин(Аериус) тој има друг состав. Може тој ќе и делува како што треба.
    Дали имате и вие ваков случај со несакани ефекти?
    Две недели и прскам спреј и носот сеуште тече, до кога?
    Мрсулчињата и се бело жолти накај прозирни.
    Сношти не и дадов лоратадин и си спиеше супер само што е затната. Мора чаре да се најде.
     
    На 24.07 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.699
    Мајки на деца алергични на домашна прашина,која терапија ја примаат?
     
    На 24.07 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    33.237
    Пол:
    Женски
    Ние му направивме пред една недела тест со грепкање излезе на домашна прашина и мувла. Спрејот да го користиме уште месец дена и на контрола. Ни рече дека ќе го прекиниме но мене ми се гледа многу рано. А носот после месец и пол користење престана да му течи, да му биде затнат. (само да не го подречам) По потреба да давам сируп за алергија и спрејот за нос навечер да ставам а во уста два пати на ден.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.699
    Терапијата ви е дадена во Пп?
    Каков спреј за уста?
    Прскам Флексоназе и сируп Рупафин.
    Престана да има бронхити ама во нос пак се затнува.
    Сега на контрола сме.
    Претодно ми рече 3 месеци ќе биде на терапија,по потреба 6.
    Со алергијава секој вирус плус,сега и бактерија и се комплицира.Неможе во градинка салам да тргне а толку многу сака.
     
    На 24.07 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    33.237
    Пол:
    Женски
    Знам како е од цела есен, зима и пролет го поминавме. Страв ми е да се опушнам да речам конечно малку да здивниме од кашлање, мрсули, инхалации,тоалети по три пати на нос, бактерии и вируси.

    Во пп кај др. Дуева во понеделникот бевме.
    Колку време прима спреј?
    Па можеби треба подолго време да го користите да даде добри резлутати спрејчето.
    Инаку за нос исто флексоназе, а за во уста флексодиде и по потреба ми рече рупафин.
    Но ја прашав дали можи аериус бидејќи таков имам дома. Ми рече можи.
    Флексодиде то ни го дадоа од козле бидејќи многу кашлаше и имаше грубо дишење.

    Др. Дуева рече за нос можи ќе го прекиниме., а за во уста ќе го користиме уште година дена.

    И сега и јас незнам дали да го носам да контрола во козле наредниот месец или да продолжам да одам кај оваа во пп.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.