1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергии кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 18 март 2011.

  1. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Мене малиот ми е многу алергичен, пред неколку дена се исфрли од храна и сега се мислам :?: да земам од Eucerin Omega ама дали да го земам лосионот со 12 % или маст со 20 %.... Минатата зима кога се исфрли ме убедуваше матичната негова дека му е од што му е многу сува кожата иако и тогаш и алергиите имаа влијание , тогаш ми помогна лосионот што го спомнав . Ама сега веќе е многу исфрлен и се чеша, не сум нонстоп до него и не можам да го спречам тоа, и може како рани да ги направи ...па се мислам да не е таа маст појака па побрзо да му делува , дали некој ја испробал за оваа проблематика или па нешто друго ќе ми препорачате ...Чекам ваши мислења :hai: поздрав
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Без разлика дали ќе земеш крема од колекциите на Еуцерин, Мустела, Авене за таа намена тие се на природна база и не се кортико. Можеш да пробаш, ама ако веќе си направи рани како што велиш неверувам дека ќе му помогнат. Во такви случаеви помага Адвантан кремата која е кортико или некоја друга слична и мачкаш максимум 3-4 дена во многу тенок слој. За јака алергија се препорачува и терапија од 7-10 дена со сируп Лоратидин или Летизен, Зиртекс....
    Добра исто така е и кремата Пантенол или Пенатен откако ќе се засушат раните односно намали црвенилото.
    Алергија е, ако не е многу исфрлени не ти делува страшно остави го и само ќе помине. Можеби многу споро али ќе помине. Ако има големи осипи кои го чешкаат многу мачкај го со нешто. Ако матичната не е сигурна одведи го на дерматолог.
     
    На Menasss и sweet25 им се допаѓа ова.
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Има сега по маркетиве, Тинекс, Веро, на Дукат и на Имлек мислам дека беше :)
     
  4. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Најпрво фала за одговорот :hug:
    Инаку јас веќе го земав лосионот на Еуцерин и гледам малце му се потсмири на нозете кај што е подолго исфрлен ама кога му ги видов рачињата му беа уште по жар како изгорени цели од внатрешна страна :( и му се појавиле нови и на стомакот грбот , не знам што е ова , кога веќе е на посебна исхрана , освен ако во градинка му дале нешто ( пред некој ден ми рече смоки дека јадел во градинка) ама јас си викам ај мало дете е , може згрешил или ме зеза нешто пошто таму им имам дадено список со се што не смее и им нагласив повеќе пати да се држат до тоа...
    Денес ќе го носам и на матична , жал ми е вака да го гледам а и изгледа не успевам со кремиве доволно да му помогнам. Иначе ние пиеме Лоратадин веќе со месеци , и др. низа третмани пробавме, а тие кортико креми не знам дали смеам да му ставам зашто на преголема површина веќе се исфрли...... И чудно е што негде личат некои ко сипаници , ама тие не се проблем туку другиве големите ко изгореници се :(
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Дерматитис да не е?? На тоа ме асоцира. Веднаш забрани да пие млеко ако пие и сите продукти во кои има млеко и никако јајца, риба и свинско месо (па дури и малку да има ставено во мељано месо). Ова се продукти кои се големи алергенси и прават така да изгледаат како изгореници. Обично пукаат (неможеме да ги приметиме) и прават така како изгореница да е. Ајде матичен или дерматолог ќе ти каже најубаво откако ќе го види.
     
  6. sweet25

    sweet25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    317
    Можеби , незнам :?: .. Минатата зима кога го имавме истиот проблем матичната ме убедуваше дека му се појавуваат од што имал многу сува кожа, но и тогаш приметивме дека е алергичен и не му давам јајца, риба, се што е со конзерванси, млекото па не му прави алергија..Не знам зошто ама и кога си го пие во пролет, лето нема ваков проблем, а сеа штом дојде зима почнува вака да му се прави ...Пред две недели откако касна малце од едно интегрално колаче божем здрава храна , малце му се прошири ова што е исфлен, па си реков од тоа е, ама помина време а него му се зголемува и му стануваат такви како да е изгорен и почна да ми сежали дека го болат :(
     
  7. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    Здраво дали имате некогаш на вашето дете направено алергија од сирупот Бруфен?
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Не, моето е алергично (се исипа цел на точки од сирупот еднаш кога беше мал и од тогаш не му дадов повеќе) на Парацетамол а пие само Бруфен кога има температура
     
  9. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    мојата ќеркичка се исипа од папочето надоле по нозите лом, сега незнам дали е од сирупот или да не е полазена од нешто. Пошто ако е алергија нели треба по целото тело да биде или...незнам што да мислам утре ќе ја однесам на кожен па ќе видиме
     
  10. mari77

    mari77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    9
    moeto na amoksiklav izleze alergicno A BRUFEN ne
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.854
    Пол:
    Женски
    Ние до сега проблем сме имале само со риба. Секогаш кога јаде риба повраќа во млазови додека не ја исфрли цела, и веке не и ни давам. :( дали тоа значи дека цел живот ке неможе да јаде риба или? :?:
     
  12. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Ако само повраќа тогаш не е алергија.Алергијата си има свои знаци, ова не ми личи на тоа.Можеби и е само одбивна.Остави ја извесно време и потоа почни со мали залачиња,и по малку.Постепено ќе и се навикне организмот.
     
  13. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ние имавме алергија од портокал. Ма не знам дали алергија е правилниот збор, но му се појавуваше црвенило од портокал. Престанав да му давам тогаш (на 6-7 месеци) и еве сега пак му давам, нема проблем. Ниту црвенило се појавува, ниту миризлива кака :lol:
     
  14. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.771
    Допаѓања:
    131.064
    Обично се избегнува цитрусно овошје во текот на првата година бидејќи се јавуваат реакции кај многу деца.
    А нас ни давале лимон од 2 месеци :)
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.854
    Пол:
    Женски
    Ние имаме еден проблем , на ќерка ми и се јави алергија пред 2 недели прво на нозете а потоа на рацете и малку на стомачето.Прво мислев да не се сипаници но потоа кога отидовме на лекар ни рече дека е алергија , можеби на некоја трева , можеби на прашок за перење , и јас се сменив и прашок и јајца не и давам , никогаш не сум и дала чоколади , смоки , во паркот каде што ја носевме веке не ја носев.. докторката и препиша Зиртек капки да и давам по 7 на ден , 10 дена. Додека го пиеше немаше ништо во средата сега престанавме и ете пак се појавија и пак исто , прво на нозете , потоа на рацете и сега и на стомакот гледам ;( ;( ;( Што ли може да биде Боже мој , колку внимавам и за исхрана и за облека да носи се 100% памук и види сега од каде ли дојде алергијава , незнам веке што да правам сигурно ке не носат да правиме алерго-тест :(
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.771
    Допаѓања:
    131.064
    ^ Не е лошо да направите алерго-тестови, барем ќе знаете што е проблемот, ако го детектираат, се разбира. А по описот многу личи на алергија, особено што откако престанала со капките пак и се појавиле симптомите. Ама ништо страшно, кога ќе откриете што е, ќе знаете и како да го превенирате.
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.854
    Пол:
    Женски
    Еве денес бевме пак на педијатар и докторкава ја гледа и вика аа ова не е за капки Зиртек сега , бидејки што да ви кажам исфрлана е секаде дури еве гледам и на образите има 2 пликчиња ;(
    не испрати на кожен и рече дека ако тој неможе нешто да направи ке одиме кај алерголог :(
    сега во 1 часот сме на лекар па да видиме што ке направиме :(
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.854
    Пол:
    Женски
    се вративме и ништо рече алергија е , да ја држам на диета , а сега 10 дена пак зиртек ке пие..
    за алерго тестот не се прави на деца под 3 години и така да не отидовме на алерголог
    уфф се надевам ке најдам што и прави проблем зашто многу е непријатно и за гледање ама и детето како се осека
     
  19. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    прашајте на што не сме алергични а не на што сме :D :D :rofl:
    керками уште од 4,5 месеци почна да пие кравјо млеко а веке на 6 месеци бевме во болница бронхопнеумонија па од 6 месеци а на 1,2 месеци незнаев од што и како така брзо пушта на градите и се полни со слуз пропратно и тоа имаше висока температура до 40 и кашлаше па лежевме во болници со лендацин и аспирација на шлајмот после некое време увидов дека млекото ни прави проблем и од 1,2 година го прекратив и се смири и кашлање и шлајм и веке е 5,5 години она не пие млеко јогурт и ништо млечно па така немаме проблем инаку кај неа не се манифестира со исфрлање на брукички него со собиранње на шлајм и добивање на запалење после3 година направивме испитувања и алерго тест и испадна дека на се и сешто е алергицна :o
    млеко имлечни производи хемикалии значи и лековите и сметаат се што е прскано стои по 6 часа во вода па после се јаде цитрон патлиган свинско месо кикиритки ореви бадем лешник јајца сирење капини рибизли портокал лимон и што ли уште не али еве сега е поголема стекна имунитет и само млекото и млечните ги одбегаваме скроз другото полека полека го воведуваме
     
  20. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Алергии

    син ми цело време (скоро месец) се нафрлува и му поминуваа.на советувалиште ни рекоја од топло а денес бев кај матичната и ни рече дека било алергија.
    ни рече да престанам да му давам пудинзи јајце и павлака (јогурт можи)
    е сега незнам што понатаму :( :( :( :(