1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергии кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 18 март 2011.

  1. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Малово мое и не е толку мало :D 19,5 месеци, бадеми, ореви, лешници имаме пробано. Ај ке направам ако не го пие ке си го пијам јас.
     
  2. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Оооо, не знаев, се избунив со сите деца и мајки, веќе не знам кој кој е :D

    Тогаш нема да имаш никаков проблем, обавезно направи го!
     
    На Mikako му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Морам и тука да те пофалам секоја чест за рецептов за млеко :) знаеш и сама колку сакав сама да најдам замена за кравјото иако ќерка ми нема алергија а го пие ко смог,но поради многу нездрави причини како казеинот,лактозата,итн. сакав да го заменам ама незнаев со што. инаку за бадеми ние земаме од една продавничка која што продава здрава храна но да не ја рекламирам тука само ќе шпојаснам дека има деклрација за производите :hai:
     
    На Moira и dannaa им се допаѓа ова.
  4. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Јас ќерка ми ја израснав соиното и млекото од ориз на Виталиа.Морав зашто беше алергична на кравјото.А сакаше да заспива со шише ,чајот и соковите не ја задоволуваа,сакаше нешто конкретно :D
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dannaa

    dannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1


    Лелееее секоја чест за рецептов го пробувам обавезно, засто керка ми пие моментално соино млеко алергична е на казеин, ке пробам соиново да го заменам со бадемово засто гарант е поздраво
     
  6. MishellBN

    MishellBN Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    19
    Ние исто имаме проблем со алергија ама не знаеме на што... и венски преку крв испитувавме и неможат да најдат... ги правевме и оние инхалаторни и оние на храна и покажа само на риба, а нема пробано никогаш... е сега проблемот е што знаеме дека е алергија зошто има 20% езиофили во носот што се предзнак.... многу пати имаме лежено во Козле, најчесто за Пнеумонија, алергиски ринит, ларингит....душата си ја намачивме, секоја година од крај на февруари почеток на март до јуни беше на лецизен и септември ноември... сега последно кога лежевме во Козле ни ги дадоа Флексоназе и флекситуде, едно за грло едно за нос па што ќе направиме ќе видиме.... инаку нема знаци за асма ама ете за овие 3 години и 7 месеци ние 5 пати имаме лежено во болница со истата дијагноза, велат дека тоа е затоа што е бел атопично дете ама ова дека незнам на што е алергичен ме вади од кожа.....
     
  7. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Нас не сомничат за алергија на протеините на кравјо млеко итоа зашто сме промениле млеко не сме имале исип ниту било какви симптоми од дишно стебло ниту еден симптом кој би укажувал на алергија едно време многу го повраќаше хипот ама од старт мислев дека не и одговара сега сме на соино хумана бидејќи резултатите ни станаа историски ги чекаме официјално месец и пол од имунологија во вторник ќе си правиме приватно во авицена . Се тешам дека немаме атописко оптоварување со храна у фамилија дека се ќе си јадеме вклучувајќи го и кравјото млеко бтв братучетка миго израсна девојчето со кравјо па ни алергија ни ништо нема до детето е очигледно Само даси додадам ако едно дете е алергично на протеините на кравјо млеко (казеин) истиот тој го има и во козјо и сите други млека од животинско потекло само е различно застапен
     
  8. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    син ми прекина со терапијата што му беше од вакцината ама сеуште се нафрлува. ако продолжи за 1 месец и ние ќе правиме алерго тест во авицена. ќе го правиме за да бидиме начисто дали е од нешто алергија или се уште не е исчистен организмот од инфекцијата....
     
  9. dannaa

    dannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1

    И ние незнаевме на што сме алергични, од септември до декември не престанавме со каслање, антибиотик, инхалации......и на крај направивме алерго тест во авицена и утврдивме алергија на казеинот во млекото, а таа пиеше по пола литро млеко дневно и плус исхраната и се базираше на млечни производи (кашкавал, јогурт, сирење, крем сир, зденка) и откако престанавме да внесуваме се што е млечно престана со кашлање и шлајмови, пие соино млеко еднаш дневно, малку ни беше потешко додека да се навикнеме ама сега сме супер, дури по три месеци (а тоа е сега кон крајот март) треба да почнеме постепено да внесуваме нешто млечно ама јас планирам вака да продолжиме барем уште 2 месеци. А и керка ми која веке има 4 години вика немора да пијам од млечното млеко и ке си јадам чоколада за готвење само да не се разболувам (затоа што знае дека ги пропушти сите родендени) :hai:
     
  10. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Сакам на ќерка ми да и правам алерго тест, затоа што многу често знае да се вцрвени во образите од портокал или од јајца. Знам дека може во Козле да се направи, ама ме интересира за во авицена, прават тест само на посеочени производи, на пр. млеко, јајца и сл. или општо за се?! И колку чини сето тоа?
     
  11. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    842
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Јас со двете деца имам проблем со алергиите. Додека ќерка ми ја лечев во Козле лекувањето ми беше стандард шема-урбазон, вентолин, флексоназе и зиртек. Сеуште навечер иако има 7 год морам да и давам зиртек. Е сега со малиот бидејќи мн рано го фатија алергиите со неполни 7 месеци состојбата е сосема различна. Бидејќи кај него се појави алергија на белка од јајце, неможеше да ја прими вакцината МРП и ме упатија на имунологија. Презадоволна сум од третманот на лекарите. . Сеуште чекам некои резултати, но сега веќе знам што смее да јаде што не. Се надевам дека Козле болницата нема да не види повеќе.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски




    во авичена се панели. се зема крв и зависно кој панел сакаш се прави тестот
    еве ликн http://avicena.com.mk/DesktopDefault.as ... &tabid=338
    а за пари незнам сигурно мислам еден панел е околу 3000ден
     
  13. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Во авицнена 1 панел им е 2500 денари. Стефи од која вакцина сте имале реакција од ди те пер ?
     
  14. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    не од ди те пер од BSG.таа вакцина се клава под кожно а на напатеното мое синче мускулно му ја кладоја и го инфицираа со туберколоза, па зато се тоа нафрлување и сл. е денес бевме на педијатар немавме кај неа неколку месеци одено таа ни кажа дека вакцината не е во ред а сите останати ни велее дека е, и затоа многу и верувам и таа рече по еден месец да направиме тест дали има некакви тела што укажуваат на алергија па ако има ќе правиме на што е.
     
  15. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Од антибиотици извадовме алергија на Цефаклор- ако може да ја наречам алергија пошто се појави само црвенило на лицето, но матичната веднаш ни гопрекина и запиша во книшката да не се препишува Цефаклор.
    Знаејќи дека јагодите и др. слични овошја се големи алергенси кај мали деца и не се препорачуваат за нив, ме интересира дали некој знае од кога може да им се дават, односно од која возраст?
     
    На Bunny24 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Релативна работа многу......јас на мојата, иако со АД, и` дадов јагоди на 15-16 месеци, т.е. тогаш им беше сезоната, и за среќа немаше реакција.
    Во секој случај, обавезно прво пробување (мачкање) на внатрешната страна од раката, каде што е понежно, да видиш дали ќе има некаква реакција.
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    И јас многу пазев за јагоди, оти мм бил алергичен на нив како мал, сега не е. Прво му дадов од преработените каши на Хип што се за над една година, во ќеси, немаше никаква реакција, а после им дојде сезоната и му дадов домашни јагоди од кај моите во Охрид, што би му дошло некаде на 15-16 месеци. Со овие сега што ги има не ни пробувај... со сила зреани и без вкус и мирис на јагоди, ем големи колку јаболко. Има време дете да осети што се јагоди :)
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. dannaa

    dannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    1

    И на керка ми и се зацрвенети образите а има и благ осип по кожата, кој стануваат поинтензивни надвор на сонце или кога плаче образите и стануваат многу црвени, откако откривме алергија на млеко не внесуваме ништо млечно мислев дека сето тоа ке се повлече ама и понатаму продолжува, па мислам дека е некој кожен проблем, така да сигурно ке одиме на кожно
     
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Намачкај ја со некој кортикостериод крема и ќе видиш како за 2-3 ќе се исчисти - значи алергија е.
    Стави ја на ригорозна диета да не јаде - млеко, јајца, риба, грав, сувомеснати производи, млечни намази, зденки, овошни јогурти, пудинг, смоки, чипс и остали за грицкање, газирани и густи сокови купечки, зеленчук од пазар во овој период строго НЕ....и ќе видиш како ќе се исчисти.
    И поленот знае да направи таква алергиска реакција.
    Без разлика одведи ја на дерматолог
     
    На dannaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    мајки керка ми од пред 2 месеца почна да реагира и кога ке јаде домат (и варен и свеж)
    кога ке јаде се појавува црвенило на лицето и по неколку часа ке исчезне. Денес правев салата со домат и краставица сакаше и таа да земе , а не требаше да и дадам , кога изеде (а не изеде многу ) немаше никаква реакција потоа заспа и кога се разбуди почна да се чеша на десната рака над дланката поточно тој дел , и сега и се познаваат неколку ситни пликчиња а не се чеша моментално. инаку не исчезнаа се уште ги има :sweat: викате е од доматот. друго нешто чудно не јадела..
    што да правам да и дадам зиртек или да почекам до утре па ако не исчезнуваат да и дадам? :?: