1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергии кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 18 март 2011.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    А како откривте дека е алергија?
    Кои симптоми ги имаше
     
  2. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Имаше чести и зелени столици со слуз, незначително нафрлана околу зглобовите на рачињата и стомачето. А како последен симптом беше и крв (сосема малку, неколку точки) во столицата.
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    Аха те прашав бидејки може да е интолерантна на млеко и млечни раб а тоа не е исто што и алергија.Но сигурно ти кажал веќе лекарот за тоа
     
  4. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Да, информирана сум....Алергија е.
     
  5. pavlinka-daniela

    pavlinka-daniela Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Мојата има 14месеци бевме во козле земаа крв од вена и ни рекоа Дека е алергична на млеко..е сега сме на антиалергено млеко нема веке егзема нема црвенило го користиме и кремот на еуцерин црвена линија..но млекото Ајде ни го забранија но исто така не сме ни портокал ни кива ни јагода се што има мов та не сме да јаде ниту Смоки ништо..е баш сега гледв во резултатите бидејки треба да ја носиме на контрола значи на млеко пишува Дека нема а на лактоза алфа и не знам има уште нешто лактоза немозам да разберам што е пишува зголемено..и сакав да прашам дали тоа ке и помине..бидејки ми ослабна многу детето така не јадеше сега па и на диета..и сакав да прашам дали некој имал сличен случај рекоа Дека сега на контрола за ке и прават провокации како се прави тоа ако некој хнае..благодарам многу

    Дали некој имал искуство со провокации..како се прави тоа дали нешто пак е со боцкање или..ви благодарм однапред
     
    Последна измена од модератор: 6 април 2017
    На malooto му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Не сум доволно информирана, но мислам дека ќе и прават провокации со млеко. Односно ќе и даваат да пие постепено.. Прво помалку, па ке зголемат.
    Се извинувам однапред ако грешам, само претпоставувам.
    И извести не како помина...
     
  7. pavlinka-daniela

    pavlinka-daniela Активен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Да рекоа Дека со млеко ке прават но мене ми беше страв пак да не ја боцкат бидејки веке страв фати..а и тоа ми е што таа не пиев млеко само кога ке заспие мозам да и дадам како ке сме не знам..ке ви пишам обавезно..поз
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Вака. Правевме алерго тест на храна и детенцето година ипол ми е алергично на - глутен, млеко, јајца, јагоди, кикиритки, пилешко месо, туна. По препорака на лекар, треба 5 месеци да не внесува глутен (за натаму ќе видиме) а до 3 год. останатите работи. Дали некоја од вас знае да ми препорача некои рецепти без глутен за детенце, јас земав се што е без глутен сама нешто правам ама добредојдени се повеќе комбинации да не му биде се едно исто. Правам лепчиња од брашно елда со семки сончоглед, тиква, фиде безглутенско за супа со зеленчуци, макарони, безглутенски бисквити, оризови пахулици и слично. Фала однапред.
     
  9. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Вака сакав да прашам но незнаев каде но Дека се работи за алергија мислам Дека е соодветно овде..пред 2 месеци бевме во козле и керка ми е алергична на млечни производи и ни рече докторката БилјанаДимчева беше за два месеци на контрола..од Струмица сум и ни заказаа на 29 во среда..а тогаш докторката ни рече Дека треба рано најдоцна до 9часот таму треба да будемо бидејки имало повеке испитувања и Дека требало провокации некој да и прават..од овде ни рекоа Дека нема ништо слободно ни јули ни август а толку време да ја мачам и ни заказаа во 1ћ попладне и ми рекоа иди од сабајле и прашам мозе ке ве примат..но јас не верувам мислам Дека само ке се малтретираме..немам ни број од д-ра да ја прашам дали мозе или што мислите дали би не примиле така што да направам..благодарам секој совет ми е добредојден..☺
     
  10. Pepa B..

    Pepa B.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2017
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Moevo e cetiri godinki. Mu izlegoa bruncinja nasekade . Mislevme deja e rubeloa Kato has bremena 11 nedela I gi napravivme. Site rezultati a na krajot izleze deka e alergija. Planiram ovaa nedela da go nodal za sk ama dodeka go odnesam nekoj nekoa mast ili tecnost da mi laze da go mackam datos sto mnogu se ceska. A I pomos Baram za ki koj doktor da go odnesam ... Pozzzz
     
  11. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    Zdravo majki pravevme alergo test vo kozle preku krv (15 mec sme) pokaza 0.6 nisko pisuva a vrednostite se od 0.35 do .0.69 alergicni samo na mleko sega neznam skroz li se sto e mlecno da isfrlam ili samo cisto mleko .Poradi cesti infekcii i virusi sekoj mec bevme so antibiotik rekoa i alergija da se ispita.Ona uste cica mleko ne pie no jogurt kiselo obozava
     
  12. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Здраво
    Ние моментално лежиме во козле од четвртокот. Сакав да прашам да не знае некоја мајка колку чини денот поминат таму
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Каде е најдобро да се направи алерго тест за млеко и млечни производи?
     
  14. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Малата (2 год) има алергиски осип веќе 8 дена. Прегледана е од 2 педијатри и 2 дерматолози, и сите истото го велат - алергија е, ама не се знае од што. Пие Лордес. На ужасна диета е, само компир, ориз, двопек, банана и чај од печен шеќер. Осипот се појавува, на сабајле е црвен, до вечер го снемува и така во круг. Само нови, старите ги нема. Ми е жал со ваква храна, ни витамини прима, ни ништо, а ситуацијата не се подобрува.
    Немам нов омекнувач или прашак, немаше нова храна, ништо. Се вообичаено.
    Дали има некој слично искуство, колку би можело ова да трае? Понеделник сме на контрола, ама ме плаши ако ни ја продолжат истава исхрана, ќе и опадне имунитетот, запек ќе фати.
     
  15. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Ако е алергија и не ви помине за три дена од терапијата значи или е утната терапијата или не е алергија. Сменето ли ти е се каде што спие? Да не е полен или трева ? Да речеш да пробате со Авил?
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  16. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    Сменив чаршафи, навлаки, прекривачи, и по кревети и по гарнитури, специјално со машина ги поминав и креветите и гарнитурата. Ги исправ чаршафите вез омекнувач, туку со алкохолен оцет. Пиеше до сега Лоратадин, и Лордес. 4 доктори (на детско во болница, па кожно на болница, па приватен дерматолог, па приватен педијатар) рекоа дека осипот е класичен алергиски осип.
    Сега понеделник сме на контрола, па ќе видам со ќе кажат.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    спомни им авил. најјак е за алергии
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  18. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.213
    Пол:
    Женски
    Прашај за Аериус, нас тој ни помага. Исто може во комбинација со кортико, барем нас така ни ја третраа прилично бурната алергиска реакција. Три дена кортико, пет дена Аериус. Помина.
    Диета ќе држите подолго време. Ние скоро месец дена откако помина осипот воведувавме храна, малку по малку.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.599
    Пол:
    Женски
    имате ли животинче дома?
    Ја чеша ли осипот?Бидејки вакви осипи може и од пад на имунитет баш да се јават.А не чешаат тогаш.Евентуално алергија на потта(ако се поти повеќе во последно време преку ден)
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.089
    Пол:
    Женски
    @joy1 имаме папагал, ама тој дупло постар е од неа :) со него порасна. За право, сега тој е затворен во магацинската соба што ја имаме, немаат контакт. На за чешање, не се чеша нешто претерано. На почеток повеќе се чешаше.

    @An-na, не ја сметаат за бурна реакција докториве. Сите ми рекоа не е страшен осип, иако мене ко мајка страшно ми изгледа :) ми дадоа кортико крем, и течна пудра, ми рекоа намачкај на едно место со кремот, на друго со пудрата. Пудрата за нијанса подобро и делуваше, иако, и без воопшто мачкање се губат самите од себе, ама нови се појавуваат цело време.
     
    На An-na и joy1 им се допаѓа ова.