1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергии кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 18 март 2011.

  1. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Може да е од нешто надворешно, штом се уште се појавуваат....од храна ако е веќе на диета сте и не би требало да излегуваат. Наутро кога стане веќе ги има? Или тогаш и се појавуваат? Ако веќе ги има, значи нешто додека спие ја иритира (разгледај што има во собата)...преку ден не лежи, па до вечер исчезнуваат. Не ми текнува колкави бевте, ама ако има мечиња играчиња во креветот тргни..може и од материјалот на кој спие и од некоја играчка иритација да добие.
    Исплави ги чаршавите по повеќе пати и со помалку прашак пери ги....Јас дека сум се изгорела од омекнувачи таму умот ми мава само и сега само бебешки за осетлива кожа користам.
    Бурна ја сметаат наеднаш ако вивне за 15 тина мин, кај некои и за 5 мин со отоци и слично ....од храна се обично бурните алергии. Јас како дете цело време по доктори со тие алергии, ама моите ништо не ме пазеле....уште памтам колку сум се чешала.
    На ќеркава моја деновиве и зедов детски шминки и очињата и потекоа од вазелинот што се шлакаше, а ги земав како за побезбедни демек за деца и два дена со отечени очиња беше....а со моите се шлака и нема никаков проблем. Да имате на ум кога купувате, ама ете тоа одма се знае од што е.
     
  2. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    @alana 2 години има, едно мече, и тоа скроз на другата страна од креветот, а го има од раѓање. Во спалната веќе пребришав и дезинфицирав, вклучувајќи го и душекот. Цвеќиња во спалната немаме. Чаршафите ги исправ со течен бебешки детергент, без омекнувач, со бел оцет наместо омекнувач, за дополнителна дезинфекција. Исто и алиштата така и ги перам сега.
    Инаку мм е медицинско лице и вели дека алергиите се најлоши ноќе. Затоа сабајле станува со црвени пликови, па поручек се веќе како темни флеки, и до вечер ги нема, и така секој ден. Појма немам шо е ова чудо.
    И кога ќе ја однесам на доктор пликовите веќе се обледени, и затоа не им личат лошо.
     
    На alana му/ѝ се допаѓа ова.
  3. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Понекогаш тешко се открива од што е. Ајде со помин само да е. Се надевам за брзо подобри ќе бидете.
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  4. modesty

    modesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki, sakam da prasam od ubod na isekt, posle kolku vreme se javuva alergiska reakcija?
     
  5. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Obicno se momentalni, so otok i crvenilo na kasnatoto mesto.
     
  6. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Каде е најдобро да направам алерго теат за ќерка ми, има 4 години но ужасно се плаши од она "гребење". Размислувам за преку крв, но дали Козле или Авицена или некоја друга приватна клиника ако воопшто прави? Совет?
     
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Баш вчера се консултирав со докторката за алерго тестови и таа ми кажа дека тие со грепкање се поверодостојни отколку преку крв. Знам дека има во Козле, ми кажа друга членка, а сигурно има и по приватните клиники, Систина и Ремедика.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Леле мојава многу се плаши од грепкање. Нема шанса да ја задржиме таму. Ќе ја дигне во воздух болницата. Фала ти на одговорот мила, ќе размислиме за кој метод би го одбрале.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    И мојата треба да прави, и мислев може поедноставно ќе биде со крв, иако тоа може да им биде трауматично на децата, ама мојата докторка ме премисли. Не знам што да ти кажам, ова е сепак мислење од еден доктор. Инаку преку крв можеш во секоја приватна лабораторија да провериш.
     
    На mal.ecka и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  10. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki,

    Vo sreda imam termin vo kozle za sin mi za alergo testovi,ima 4 godini i cesto nosot zatnat ocite zar crveni i doktorkata mi dade uput za tamu. Ne sum od skopje od drug grad pa da ne me vratat pak sakav da se osiguram dali treba da bide gladen, zasto i toplo e nema da sedi bez nitu edno sokce ili jadenje? a cel mesec cekam za terminot ne znam pojma nemam kako treba da ne me vratat pak? dali ste pravele vie dali gi pravat vo ist den?
    pozdrav
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.457
    Пол:
    Женски
    за алерго тест нема врска дали е гладен или не
     
    На slimy и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  12. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Како се лечи, третира алергија?
    Педијатарот ни препиша сируп ама да го даваме само ако се чеша а не се чеша.
    Ја туширам два пати на ден. Полесна облека. Се испрано, исчистено.
    Алергијата најверојатно од песокот во парк или ставило нешто нечисто во уста.
    Не ми е јасно. Нели треба нешто да мачкам или поминува само од себе.
     
  13. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Не знам на.која возраст сте, но како ќе растете ќе се појачува имунитетот и ќе се намалуваат алергиите. Витамин ц течен обавезно и пилешка чорба, ова препорачано од срар добар доктор дерматолог. И секако сируп за алергија
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Alergija NE se leci, tuku so sirupot (antihistamin) se smiruvaat simptomite. Pri povtorno priblizuvanje do alergenot pak se pojavuva. Znaci edinstveno so izbegnuvanje na alergenot. I kako go pie samo koga se cesa. Ili si ja pie terapijata nedela dena na primer ili voopsto ne pie. Opsto kako i sekoj lek.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Педијатарот ни препиша сируп и ни рече дека тој сируп е само за ако се чеша инаку да не го даваме. Не се чешаше па не го дававме.
    Алергијата (исфрланото по телото) помина сама од себе. Никаков сируп не дававме.
     
  16. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Тушот секогаш помага за нафрлано, каснато т.е на пликови (смирува воспаление).
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Epa togas ne bila alergija. Da bese nemase samonod sebe da pomine ke morase sirup.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.223
    Пол:
    Женски
    Педијатарот кажа алергија и не ни даде сируп. Навистина не знам.
     
  19. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Не мора сируп, ако нема потреба. Некогаш можат маст да дадат за јадежот. Инаку сама од себе поминува без лекарства (освен ако е бурна, нагла реакција...мислам на тоа за неколку мин. да се исфрла насекаде).
    Али ако дојде пак во контакт со алергенот нормално пак ке се појави.Организмот сам ги надминува некои алергии со тек на време. Се добро си правиш, немај гаље.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.599
    Пол:
    Женски
    Мајки алерго тест за млеко и млечни како се прави? И каде? И упат од матичен се зима?