1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергии кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од Ariel, 18 март 2011.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Obicen nutritiven alergotest na koza, megju drugite namirnici ima i mleko. Sekade se pravi i vo sistina i vo kozle. Od krv ako sakas ides na detska klinika na imunologija ili na gastro kaj specijalist so upat i toj te praka da mu zemat krv, ama ke cekas mesec dena za rezultati ako nemas vrski. Kozniot test odma dava rezultati.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Имам испитано на имунологија имунолошки статус кој е ок, но сепак сакам алерготест за млеко бидејки имунолошкиот систем на децата толку мали не е развиен, па може да даде лажно добри резз. Дадов млеко, многу се влоши состојбата за ептен кратко време, е сега дали е толку јака интолеранција, а не алергија незнам.. и сакам да направиме и тоа. За во Козле кој треба да ме прати?

    Инаку не дадов млеко тетрапак, туку млечен производ како сирење, јогурт и благи работи.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.247
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Maticnata upat treba da ti dade za Kozle ama rasprasaj se koj doktor e dobar ne sum pravela tamu testovi jas ne gi znam.
    Nema vrska imunoloskiot status so toa dali ima alergija ili ne. Moze da se super rezultatite od imun.status a da ima alergija i obratno. Alergotestot mozno e i tocen da vi izleze zosto e veke pogolem, mislam imase tri godinki ako ne se lazam. Obicno do tri ne se pravi alergotest ili ako mora sepak rezultatite mozno e i lazni da izlezat. Ama on veke e golem i slobodno moze da go napravite nutritivniot paket. Ako mu se vlosuva od mlekoto ne davaj (nieden alergotest nemoze da bide poverodostoen od samata klinicka slika na deteto po vnesenata namirnica). So sekoja vnesena namirnica na koja e netoleranten ili alergicen pokraj simptomite sto se pojavuvaat se oslabnuva uste tolku imunoloskiot sistem. A netolerancijata se nadminuva samo koga imunitetot ke dostigne do tocka koga sam ke se izbori so toa sto mu smeta, vo slucajov mlekoto. Zatoa treba silen imunitet koj se steknuva kako sto raste deteto nemoze odednas. Potpolno znam i te razbiram kako ti e veruvaj mojot dve godini mleko ne pie nitu jade mlecni, bara ama ne popustam za negovo zdravje e, testovite ke si pokazat koga ke moze da pie i jade mleko i mlecni a isto i samiot organizam. A do togas ke se snaogjam ko do sega so gospod na pomos. :(
     
  4. Ѓоргиева

    Ѓоргиева Нов член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    Zdravo
    Nova sum na forumot, pa me interesiraa vasi iskustva okolu alergo testovite. Imam bliznacinja koi se veke 4 godini, dali dokolku napravam alergo testovi ke bidat tocni i verodostojni bidejki se veke pogolemi, i kade e najdobro da se pravat alergo testovi? Isto me intetesira sto davate na vasite decinja za zgolemuvanje na imunitet. Blagodaram
     
  5. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Здраво. На мојот син му открија алергија на прашина док. ни кажа да земиме една постела од аотека но јас се двоумам дали е подобра варијанта постелнината или прочистувач на воздух бидејќи не сум во можност моментално и двете да ги приуштам и постелнината чини околу 200 евра а за понатака планирам и гарнитурата да ја претапаџирам во кожа да нее штоф
     
  6. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.299
    Допаѓања:
    34.236
    Пол:
    Женски
    Да не има некоја можност и фондот за здравство да покрие дел од цената? Не сум сигурна како одеше тоа ама прашајте го матичниот доктор за таква опција.
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Каде испитуваат алергија на емулгатори, конзерванси, адитиви? Ке одам денес да барам упат, но да не испитуваат и некаде приватно?
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Искуство со алергија на хистамин? Уште на многу други работи е, но на ова највеќе, покрај ова највеќе на чоколадо, домат...
     
  9. MilenaMilena

    MilenaMilena Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Kade napravivte testovi? I dali najdovte za aditivi, konzervansi? Jas dosega samo vo biotek najdov ama 200eur e
     
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.062
    @mariz гледам сте испитувале имунолошки статус. Ако не е проблем пп, или овде, како стручно се вика тестот и што точно се испитува?
    И било кој, дали имате искуство да ви излезе позитивен алергиски тест на нешто а детето да не пројавиле алергиска реакција на истото пред тестот?
     
  11. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Искуство ако може. Дали кај дете со алергија на кравјо млеко треба да се избегнува телешко месо? Веќе 2м го јадеше без никакви симптоми сега ми е страв ама па само мисиркино и давам...
     
  12. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Veke edna godina se macime so alergijata, ne mozam da otkrijam na sto e. Ke pravime test na hrana preku krv. Dali znae nekoj za da mi kazi od aditivi i konzervansi kade mozam da go ispitam, poke mislam pd toa e odkolku od hrana
     
  13. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Ние испитавме се во Биотек.
     
    На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Дали ова ви изгледа на некој тип алергија?
     

    Прикачени фајлови:

  15. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Немам многу искуство со алергии ама мене не ми личи на алергија.
     
  16. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Има ли некаков заклучок после се? Исти сме и ние, од сабајле бувнува, на нозете и лактите и малку на стомакот. Дури ја однесам, побледи се. До вечер нема.
    Чаре најдовте ли?
     
  17. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.081
    Пол:
    Женски
    Како дојде, така и си ојде :D никогаш не се откри што беше... сега веќе нема осип, веќе година и пол.
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    А внимававте ли на храна некое време? Еве денес нема, ама препорака од доктор е диетално да се храниме уште некој ден, па да почнам да воведувам една по една намирница со набљудување. Се сомнева на јајце. Ама и до сега јадеше...... фала ти во секој случај. :)
     
  19. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.081
    Пол:
    Женски
    да, постепено воведував намирници.
     
    На Leo_29 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Katerina14

    Katerina14 Нов член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Ве молам за помош. Син ми е алергичен на млеко и млечни производи од животинско потекло и има егзема. Реакцијата која му се јавува е црвенило околу устата, отекување на уста, очи, затнување нос, осип околу стомак (ова се различни реакции од повеќе пробувања на кашички, кисело млеко, млеко (кравјо, козјо)). Многу внумаваме што јаде и како.
    Сега има 19 месеци, јас до сега се молзев и беше целосно на мое млеко, ама дека ми е прикрај млекото мора да продолжиме со формула некаква. Кога беше месец правевме дохрана зошто немав доволно млеко со HIPP фомула и немаше никаков проблем. Сега земавме HIPP JUNIOR COMBIOTIC и повторно истата реакција, црвенило околу уста и оток и плус несакаше да го пие.
    Какво искуство имате во врска со избор на соодветна формула, дали формулата на база на соја е ОК и сл.
    Ви Благодарам однапред.