1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергија на кондоми

Дискусија во 'Секс' започната од littleflower, 12 јули 2012.

 1. littleflower

  littleflower Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  1.480
  Дали некој од вас има искуство со алергија на кондоми? Јас општо, сум алергична на многу работи, па ми е многу страв да започнам со интимни односи, токму поради ова. Реакциите се од наједноставни (чешање, исфрлање, црвенила, до фатални - смрт). Дали некој знае како се тестира алергија на латекс/полиуретан/полиизопрен?
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Со алерго тест :wasntme: кој го има, знае ;)
   
 3. littleflower

  littleflower Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2012
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  1.480
  Мислиш тест преку крв?
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Да, или да се распрашаш кој има таков спектар на тестери по амбуланти кои вршат алерго тестови
   
 5. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.021
  Допаѓања:
  86.700
  Пол:
  Женски
  И јас сум алергична на се и сешто, па и некои кондоми ми пречат. Затоа ако почнеш веќе со секс, ќе си пробате повеќе видови, ќе видиш дали некои ти пречат, кои се итн.
  Е сега не знам мене што точно ми пречи, најчесто користам Дурекс ама од едни имам после страшни печења, чешање, а од други не.
   
 6. Никола-МК

  Никола-МК Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2015
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Машки
  Screenshot_2015-12-13-15-25-39.png
  Овие се без латекс за оние кои се алергични на латексот.
   
 7. Никола-МК

  Никола-МК Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2015
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Машки
  Па некои кондоми се премачкани со спермицид (ноноксинол-9) кој ја зголемуваа заштитата од несаканата бременост но не и од преносливи болести,па може да сте алергични на спермицидот.

  http://www.kajgana.com/ljubov-i-seks/kako-da-izberete-kondom
  На линков е убаво објаснето за избор на кондоми и за алергични.

  3 кондомот од нова генерација REAL FEEL со материјал за подобро чувство.
  Произведено од технички подобрен нелатексов материјал / полиидопрен /; транспарентни, со лубрикант и завршувајќи со резервоар, номинална ширина: 56 мм.

  Употребата на DUREX Play лубриканти со кондоми може да го подобри сексот. Никој контрацептивен метод не може да обезбеди 100% заштита од бременост, HIV или сексуално преносливи зарази. Никогаш не користете еден и ист кондом повеќе од еднаш.

  Дерматолошки тестирани. Да се чува на суво и ладно место подалеку од директна сончева светлина.
  http://mk.365gbo.com/news_show.htm/?2013-09-20-120025
  За сите девојки кои имаат проблем со презервативите како :иритација,црвенило,јадеж,печење за време на сексот, кое понекогаш се претвора во болка има две причини:
  1.Алергични на латекс
  2.Алергични на nonoxynol-9 спермицид
  кој го има на одредени кондоми, кој ја зголемуваа заштитата од несаканата бременост но не и од преносливи болести,па може да сте алергични на спермицидот.

  Пример на искуства:

  http://forum.krstarica.com/showthread.php/101691-Durex-Extrasafe-samo-marketinski-trik

  Избор на кондоми:
  http://www.kajgana.com/ljubov-i-seks/kako-da-izberete-kondom