1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергија

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 5 декември 2011.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Да не е до толку, ама сепак штом реагира има нешто. А тестирања на интолеранција правеше или?
     
  2. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Dur piete antihistamin nemozete nikakvi alergotestovi i testiranja da pravite. Tek posle dve nedeli od koga ke prestane so sirupot.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Не правев. Интолеранција не се манифестира со уртикарии.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Може преку крв само .
     
  5. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Е тогаш, не ми е јасно.
    Спрема докторката, не е алергија. Ќе се манифестирало веднаш, а и немаше ништо ново внесено овие денови. По неа, интолеранција е ова. Чудно малку. Може ќе закажам кај Баџакова да ми даде насока. Тројца педијатри консултирав , нормално 3 различни препораки добив :(
     
  6. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Alergijata e strasna rabota. Moze sto pati da jade nesto bez problem sto i prviot da dade reakcija i obratno cel zivot da e so alergija na nesto pa odednas da ja snema. Najdobro vi e kaj Badzakova definitivno.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.212
    Пол:
    Женски
    Убаво ти објаснила @TheSecret
    Јас колку што знам (нека ме исправи некој ако грешам) интолеранција се манифестира со повраќање, пролив, итн. Ама може грешам.
    Ти секако консултирај се со друг доктор обавезно.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Нетолеранција може да е и дијареа грчеви вомитус ама може да е и опстипација. Нема правила.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Da, neolerancijata se javuva samo i samo so gastro problemi, del gi nabrojaa anna i liliboz. Netolerancijata ne dava kozni promeni toa alergijata go dava. Netolerancijata e zaradi nedostatok na enzim vo crevata koj e zadozen za prerabotka na odredena hrana, vo slucajot na mleko,laktoza nedostasuva enzimot lAktaza koj ja prerabotuva laktozata. Koga go ima vakviot nedostatok nelrerabotenata hranliva materija se lepi na crevta i se sozdavaat gastro poteskotii kako povrakjanje, dijarea,opstipacija,poduvanoat,grcevi itn. Alergija na hrana e sosem razlicna pojava od netolerancija. Vo vasiot slucaj dokolku nema gastro problemi tuku kozni promeni stanuva zbor za alergija ne za netolerancija.
     
    На eli25 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    И кожни промени има само далеку поразлични од алергија. Од нетолеранција се исфрлаш како тинејџер у пубертет :) не знам друкше како да објаснам. Ама и тоа не значи дека секој што има нетолеранција ќе му се случи. Некои симптоми се јавуваат некои не. најчесто зависи од колку често се конзумира храната на која сме нетолерантни.
     
    На Lolipop23, eli25 и TheSecret им се допаѓа ова.
  11. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Da, ama retko, pocesti se a i glaven simtom gastro problemite. A i drugo e obicno crveneenje ili cesanje od da ne zboram sea koi strasni alergiski reakcii. Sepak se zavisi od samiot organizam i imun sistem koj kako bi reagiral vo slucaj na alergija ili netolerancija.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Ако досега немало проблеми при внес на млеко и млечни производи, може да е и некоја состојка што ја има само во тој производ. Големиов кога беше помал, еднаш му дадов кисело млеко на Суташ, се нафрли по лицето и се појави црвенило, а никогаш немаше проблеми ни претходно, ни после тоа. А од другите млечни производи нема мака.
    Алпското јас го имам пробано, на хемија ми мириса. Еве, баш вчера купил таков јогурт свекор ми, ниедно од децава не го пиеше откако го пробаа.
     
    На Sandrin4, eli25 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  13. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Кое го пиете? Бучен пиеше ама и тоа го расипаа. Можно е да е тоа . Тој млеко секако не пие , само со каши
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Само Бучен Козјак купувам... и да го расипаа, пак е подобар до другиве... не мириса до толку на хемија...
     
    На eli25 и LiliBoz им се допаѓа ова.
  15. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Пак јас:)
    Правевме рида тестови преку крв во авицена,алергија нема(на прашина,мувли и храна ,треви,дрва проверив)
    Го однесов на приватен дерматолог, ама зошто искуство немала со мали деца , ми рече да го носам на клиника на кожно.
    И строга диета и крвна слика оти можело да е вирус
    Па правец ремедика, на ккс вирус, а он симптоми нема.
    Сабајле јадеше мусли и јаболко и сњ исфрла а потоа банана и се исфрла. Педијатарот вика на детска клиника. 100 доктори 100 мислења.
    Кожната вика многу е 5,6 дена да трае и покрај терапија а педијатарот дека ќе траело 7-10 дена колку што траел вирусот

    Среќа,лесна форма. Ама ме нервира :(
     
  16. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Алергична сум на полен и под очите имам црвени кругови, кога тоа ќе помине цело лице ми е суво посебно на некои делови, препорачајте ми некоја крема или маст спасете ме.
     
  17. tamarce.j

    tamarce.j Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    330
    Мамички малиот ми се нафрла со вакви ситни брунчиња, имаше температура до завчера од вчера му се појавија. Пие антибиотик а иначе деновиве немам воведено нешто ново. Некој со искуство?
     

    Прикачени фајлови:

  18. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.856
    Пол:
    Женски
    Искрено на сликава ништо не се гледа. Ама ако е само по торзото и мојот така се исфрли после температура. Осипот траеше ден - ден и пол и сам се повлече.
     
  19. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @tamarce.j розеола вирус.
    Неколку дена тт,па се појавува осип па за 2-3 дена се повлекува сам,без третирање со ништо.
     
  20. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека е розеола...@tamarce.j
    Ама ме буни антибиотикот...зошто ви дадоа антибиотик? Имаше бактерија, инфекција? Зашто розеолата ена типичен вирус има тт три дена и се исфрла а на крвна слика покажува вирус и нема резон да се дава антибиотик