1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алергија

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 5 декември 2011.

  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Од температура е ова..
     
  2. Xana1318

    Xana1318 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Zdravo majki
    Kerkami e stara 7ipol meseci na 6 meseci i ispadnaa kako bruncinja so meuri ama vvrsti ne se so vodicka
    Pedijatarot mi objasni deka ne se znaelo od sto ispagaat i pominuvalo samo od sebe eve sega pak dobi jas prethodno i davav malku cokolatce pa moze e od toa?
     
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Да.
     
    На Xana1318 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Мала е за чоколадо, од тоа и е, не давај.
     
    На Xana1318 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.523
    Допаѓања:
    3.923
    Читам за алерголог Баџакова ја пишува во темава. Ми треба консултација од алерголог, докторкава е педијатар. Има врска тоа или не? За алергени и реакции.
    Едит: Баџакова не доаѓала веќе во Систина? Или јас не разбрав добро. Каде ординира докторкава ако воопшто?
     
    Последна измена: 18 јули 2022
  6. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    Ау, жени што значи нагла алергиска реакција :worried:

    Не знам што ме натера за вечера првпат да му дадам ржани снегулки. Прво му се појавија црвени линии околу устата како да сум го гребела со лажичето, за 10 минути веќе црвенило на вратот и почна да се шири надоле по грб, стомак, препони, под мишки... И уртикарија. Нагло појава на пликови од мали нагло раснеа.

    Одма на итна му ставија инекција Урбазон по килажа и ми рекоа сируп Летизен по 1ml дневно од одма, во наредните три дена.

    Зиртек ми рекоа никако на дете под 1 година, а имав дома купено ве читав негде дека ви го давале па го земав за недајбоже, ама ете не смеело.

    Бебо е добар сега фала му на бога, му се потсмири црвенилото и го успивам пошто одамна му се спие. И еве го нана. А мама си окрка нови бели влакна.

    Ја, таа што беше лабава за внесување алергени, сакам да ви кажам на вас тазе мајки што може ме читате сега, стварно само насабајле давајте првпат нови намирници и во мали количини за да можете да следите.
    Ја сигурно 3 лажици снегулки му дадов за првпат, у 19:45. Генијалец :whew:
     
  7. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Каде најдовте зиртек?Јас барав и Зегин и Еурофарм и маалскава,никаде го нема,дефицитарен е.
     
  8. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    Во Зегин Свети Николе, ама поодамна ми е купен, негде мај јуни сигурно. Неотворен ми е, ако ви треба да ви го пратам некако?
     
  9. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Не,фала ти.Јас го користев за поголемото па ми требаше и за малово и ајде тој го барав.Ми падна чудно кога го спомна зошто нигде го немаше.И јас дадов летизен.
     
    На Jordanovska-K му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.523
    Допаѓања:
    3.923
    Јас мислам да ги собереме докториве и да се договорат. 4ца педијатри ми го имаат одобрено зиртекот... Ремедика, систина и матичен.

    Алергија може секогаш да се случи од се нешто. Нас 2 пати ни се случи од 2 различни веќе воведени намирници. Шта речи.. Последно беше со повраќање. Да и тоа е алергиска реакција.
     
    На Te@ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    И јас се зачудив за зиртекот. Прво во ремедика ми го препорачаа , значи уште бебе кога беше, како најдобар, систина на дежурен, матичната исто….
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    Контакт од некој добар имунолог или алерголог во Скопје? ( Можи и на приватно ).
     
  13. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    Гледам објавата е стара но можеби уште сте на форумот, што испадна, дали беше алергија, дали продолживте да давате кисело млеко?
    И кај моето бебе се случува истото, еден педијатар вика да продолжам да давам млечни производи, друг вика никако... Не знам што да правам...
     
  14. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Мајки бебе ми е 1 годинка.
    Значи кога се роди од трета недела имаше крв во столица и секој втор ден бевме на доктор.
    Додека не почнавме со специјална формула.
    На самара формула пишува до 12 месеци дека се пие.
    Се води дека е алергичен на кравји протеини.
    Прегледите ги правевме во Систина кај Демарџиева колку сум задоволна од неа, толку и не сум.

    Последнава недела ми се исфрли со рапави брунчиња по телото, ајде од топло да е па сменив и козметика дека е и со атопичен дерматит.
    По тело се смирија ама еве одеднаш под очите ќе е црвен, па сега кај шијата.
    Имаме мачка дома, почнав да се сомневам немој од неа па да е.

    Прашањето ми е дали може да се направи тест за алергија на 1 годишно дете?
    И дали имате предлог каде и кај кој доктор?
     
  15. Te@

    Te@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2021
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    207
    За доктор не знам да ви кажам, и јас барам, а за тест за алергија можи, моето бебе е 9 месеци и сега направивме тест преку крв од вена.
     
  16. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.523
    Допаѓања:
    3.923
    На 7 месеци ја носев кај Обочки во систина и правеа и тест со грепкање само на храна. Ми рекоа може се прави и на таа возраст. За докторката не знам што да ви кажам, таа ја најдов како најсоодветна. Ми даде совети, не ми ги запиша на извештајот, не ми остави простор понатака да се консултирам, сакав да одам пак кај неа ама не ми се даваат 4000 за таа "услуга" веќе.
    Да ми е истиот проблем веројатно пак ќе отидам, ама ќе и побарам број ако имам прашања.
    @S.o.F.i @Te@
     
    На Te@ му/ѝ се допаѓа ова.