Алиментација

Дискусија во 'Правни совети' започната од leona-mari, 5 мај 2011.

 1. Sherryl

  Sherryl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2012
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  128
  истото....... да бе , шетам со тие пари од 3000 што остануваат...боже Господе........
  немаат памет...уствари не дека немаат туку така им одговара......
  па ако е затоа тие се „ергени“...од каде детето е со нас, сета грижа на нас-дали јадело дали било болно, дали е бањато, дали е чисто и испеглано, далу напишало домашно итн итн...нив им се многу и тие пари што ги даваат а не стигаат за млеко само....

  мене бившиот ми рече „пола јас, пола ти и покриени се трошоците“ а трудоит каде е ... а тоа што можеби не можам да најдам работа каква што сакам затоа што на прво место е детето и грижата околу него, а тоа што пруфаќам помалку платена работа само за детето да има внимание и правилна грижа....тоа не се смета
  и на крај па 3000 не стигнуваат само за памерс и млеко, а каде се играчките, јадењето, облеката, па родендени, па подароци за другарчиња, па сала да се шета- а се тоа си чини....
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Makide

  Makide Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  324
  Штом дознаеш за било каква промена во неговата имотна состојба веднаш барај зголемување на издршката, разгледај ја можноста со твојот адвокат ако си невработена и за тебе да бараш издршка постои и ваква можност но мора да се исполнети условите за тоа.
   
 3. Sherryl

  Sherryl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2012
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  128
  леле бре луѓе па кај нас дупките во законот се изгледа поопфатни и од самиот закон |(
   
 4. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  5.883
  ^^^
  Не ти ја разбирам дружбата со жената на татко ти.
  За што се грижиш ли,дали ќе ти зборне таа следниот пат?
  Значи на таа што ја зел и на тоа што го очекуваат им пружа се,а тебе не те смета како своја ќерка.
  Ги жалам ваквите искрено,како татко ти,без навреда.
  Ќе запознаат некоја помлада фуфа и цел свет им се врти околу исполнување на нејзините хирови и задоволства.
  Опомени го дека ако не ти дава пари редовно,дека ќе го тужиш.
  Бидејќи тој ти е татко,те створил и има права да се грижи за тебе.
   
 5. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Женски
  Најдобро за темава да разговарате со мајка ти со адвокат и тоа по можност ако имате некој пријател...Нема причина да не го го тужиш.Ако не заборавам ќе се распрашам па ке ти пишам што и како оди точно тоа.Незнам колку е точно тоа последните 3 години..Должност на родителот е да плаќа алиментација до крајот на школувањето, односно до 26 години.Тоа важи за сите родители, дека морална обврска е своите деца да ги издржуваат до нивната 26 година, па од таму е и ова за алиментација...Слободно барај си ги своите права..Доколку не сака да помогне во твоето идно школување, поднеси тужба..Сигурно ќе ти бидат исплатени неколку години наназад, но незнам точно колку...Ако ништо друго, барем времето од кога засновал редовен работен однос..Денес е лесно, со извршител ќе му симнуваат од плата...
   
 6. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  дужен е да ти плака од кога е разведен од мајкати односно од кога престанал да плака алиментација ако го тужиш ке мора да ти плати се уназат значи од 3 години до сега ако нема пари ке му земат со извршител
  туку што толку се плашиш да го расипиш односот со жена му ???? го тера она да се гледа со тебе ??да не е она он нема да се гледа со тебе ??? тоа сакаш да го кажиш нели???/
  ако е така ондак и те како заслужува тужба собери му ги парите и не ти треба ни он ни пак таа си имаш мајка што се жртвувала за тебе и гледај си ја неа да ти биде здрава и жива и да ти биде потпора и се во животот а не тоа створење од татко кое ти во желбата за татко толку многу го величиш а осекам дека не е ни пола од тоа што ти го доживуваш
  мој совет збери си ги паричките неможе он ада ужива а мајка ти од устата да си вади за да те исправи на прав пат а и сега не верувам дека со 1000 денари ке помине ем си поголема ем трошковите се поголеми 30% од платата ке дава за тебе
  имаш 18 полни и можеш самостално без мајка ти да си поднесеш тужба околу 1500 денари е мислам стартно ама ако немаш договори се со адвокатот на крај да му исплатиш откога ке добиеш пари
   
 7. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  222
  Здраво, ги читам коментариве од погоре и некако не се согласувам со коментарите дека нама што да се има добар однос со втората жена на таткото. Јас ќе ви ја кажам мојава ситуација па видете дали е коректно или не. Јас сум втора жена а мм со првата се развел од причина што таа го варала и кога ќеркичката имала 1 година швалерот си го носела дома и се сексала пред бебе од годинка а синчето им чекало во градинка некој да го земе, мм ринтал како коњ по цели денови а таа изигравала домаќинка. Згора на се за да не ги остави на улица, мм кога се разведувал им го оставил неговиот стан на двете деца и редовно до ден денешен плаќа секој месец алиментација и тоа 100 евричи секој месец на први,Е сега после 4 години од неговиот развод се запозна со мене и после долга врска решивме да се земеме и ние очекуваме бебенце (влегов во 9 месец) За Овие 10 години колку што сме заедно и со синот и со ќерката имам прекрасен однос но навистина почнува многу да ми смета (искрено не дека не ги сакам децата ама ова е веќе многу од причина што само мм работи живееме под кирија и чекаме бебе ) за сите потреби захтеви и хирови децата доаѓаат кај нас. Син му си доаѓа кај нас секој ден а обавезно (значи и покрај алиментацијата )секој петок 1000 за град за женската па ако не сме дома викендот кључеви од стан па колата по потреба па за одмори патики од 100 че нов мобилен и што уште не (јас немам мобилен купено од пред 100години а ќеркаму од 11 години има на тач ) Но сума сумарум најбитно е што имаме супер однос (најверојатно од причини што премногу толерирам и нема коментар за ништо ) Кога доаѓаат кај нас не се третирани како гости туку како домашни ...па од таа причина не се согласувам дека не треба да се биде близок или да се има почитување кон втората жена, сепак таа носи и детенце кое утре ќе биде братче или сестриче и на тој начин уште повеќе ќе треба да се поврзат децата а ако не се во добар однос со мајката ќе го изгубат и односот и со таткото и со тоа дете што е на пат. САМО СМЕТАМ ДЕКА НЕ Е ВО РЕД да не се плаќа редовно алиментација ама уште повеќе не е во ред да се претерува со захтевите (сепак не се во прашање само тие деца , ) Нажалост никој на никого не посакува да се дојде до ваква ситуација ама тоа е тоа ...

  Поздрав
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  убаво е да се има однос добар и со таткото и со неговата втора трета четврта жена која и да е по ред и се додека се има коректен однос мислам да дека ке биде поубаво и попријатно за сите
  е сега во врска со твојов пост и твојава ситуација ти и кога си се омажила засопругот си знаела дека дека он има назад две деца и си знаела дека како растат децата така растат и трошоцит и што се 100 евра за две деца по 50 евра ако земеш во обзир дека една обична најефтина јакна зимска испод 1500 денари нема и еден пар чизми 1500 денари ете ти ги 50евра ами каде е храна и книги и ред други работи значи он му е ко и е должен да се грижи за нив а не само дај му 100 евра секој први и остај ги нека дремат секако тука е и мајката да учествува во одгледувањето на децата и со купување на потребни работи на децата али биди срекна што не живеат децата со таткото тогаш ке требало и да ги раниш и переш и да се грижиш за нив и верувај ке ти било каде каде помачно отколку сега е сега што чекаш и ти бебе и што ти требаат повеке пари тука си во право али тоа е кај нас е мал стандард и колку има толку ке се троши во секој случај не е лесна ситуацијата за никој
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  222
  Целата работа е што децата се повеќе кај нас отколку дома поготово синот поголем е значи на некој начин и ги перам и ги гледам бидејки децата имаат двојни шкафови и двојна гардароба , што значи дека мм па и јас кога работев (сега не работам) купуваме ствари за децата дури и повеќе од мајката. А мајката нажалост е многу по имоќна од нас. На пример само ќе кажам дека секој 1 септември се купуваат ствари за школо исто како да живеат со нас. Проблемот со кој јас се соочувам е тоа што се бара и што треба и што не треба и се нема усул. Синот одеше на матурска екскурзија сега пред некое време таткому му ја плати екскурзијата и плус му даде 100 че за да му се најде ,а на жалост кога се врати од Прага синчево не му донесе на таткому ни едно лижавче . Тоа ми е муабетот. Дека понекогаш децата знаат така добро да ја искористат ситуацијата и само да музат. Многу ми е жал за таквите родители кои се себични и безобразни спрема своите деца и таквите треба да бидат тужени и не треба да бидат поштедени , ама пак не е фер ни оваа моја ситуација бидејки искрено 100 евра месечно за алиментација се само симболични во однос на тоа што се децата добиваат од мм измеѓу/. Е сега неможам да кажам дека и јас и мм оскудеваме со оглед на тоа што сме под кирија (додека се направат становиве ) и на еден приход, ама фала богу што може он да го издржи тоа. Муабетот ми беше за почитувањето и начинот на гледање на работите. Мајкава на децава е толку исфрустрирана и незаинтересирана , си брка нејзин живот а децава можат и кај татко им. Дури и свесно ги праќа да си го бараат чарето за многу работи кај нас со изговор (ова синот ми го има кажано ) тој ве правел тој нека ви дава ...Ама нека се здрави и живи па како Господ никој не е .... Поздрав
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  воопшто не е лесна ситуацијата ама кој ке го најде он ке си знае да не даде господ никогаш да осетиме
  јас мислам дека во сета оваа ситуација секој на свој начин си пати и ти и децата и таткото и мајката секој од свој агол си ги гледа и доживува работиве ама тоа е бидете здрави и живи само позд
   
  На ivanovicka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. pross

  pross Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Машки
  Добро бе нека не пишува секој сешто, како прво износот на алиментацијата ја одредува судот со судска пресуда, со која се усвојува тужбеното барање, и на нејзиниот износ влијаат МНОГУ фактори!!!
  нема врска дека треба да изнесува една третина од износот на платата !!! тој што го тврди ова погоре очигледно ги побркал работите !!!
  Една третина од платата (односно една половина доколку се работи за алиментација) може да одземе извршителот доколку алиментацијата не се плаќа доброволно, па врз основа на судската пресуда со која е утврдена алиментација се поднесе и барање за присилно извршување!!!!
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 12. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.513
  мене ме интересира како се одредува алиментацијата? Колку проценти од плата или како ?
  и дали на пр ако некој зема 27 000 од кои 10 000 се за исплаќање на кредит а да плака алиментација од 8000 што значи за него остануваат едвај 9000. Тука се работи за 5 год дете кое е нормално кај мајката а таа е во работен однос и зема околу 12000 и + 8000 за алиментација што значи 20000
  Прашувам за ова бидејки се работи за моја блиска особа а ги читав и сите ваши коментари па некоја тука кажа дека за неа и за братот таткото плаќа само 5000 ден
  многу ми е чудно како некој за 2 повозрасни деца плака 5000 а некој за 5 год дете 8000
   
 13. Tina.d

  Tina.d Активен член

  Се зачлени на:
  22 април 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Ве молам да ми кажете до која гдишна возраст родителот е должен да плака алиментација за детето?
  Благодарам.
   
 14. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.952
  Допаѓања:
  30.237
  Пол:
  Женски
  okcenzi Алиментацијата се пресметува според принципот на одземање на 1/3 од примањата на давателот на алиментацијата.Без оглед на тоа што тој плака кредит,тоа нема никаква улога во давањето на алиментација. Евентуално од судијата може да се побара да се намали сумата ако остатокот што останува за давателот го става во многу неповолна положба или неможе да ги подмири животните трошоци. Тоа колку зима мајката плата и на крај со парите од алиментацијата колку и излегува есапот е сосема нерелевантно.

  Tina.d алиментација се исплака законски до 18 години,но тоа може да биде продолжено до 26 години ако личноста е невработена,нема други примања и се води како студент. ( мислам дека треба да биде редовен студент).
   
  На fana и okcenzi им се допаѓа ова.
 15. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.513
  фала за одговорот
  А ако на пример човекот има 3 деца тоа значи цела плата за алиментација или пак за сите 3 деца е 1/3 ?
  И ме интересира ако некој од првиот брак има 1 дете и плака алиментација од 1/3 од плата а во втор брак има 2 деца или 3 деца, што ке останува за него а што за другите деца? (ова повеке како констатација одколку прашање ама ) Морам да кажам законов ни е катастрофа
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.213
  Пол:
  Женски
  Алиментацијата изнесува 1/3 за сите деца. На пример, ако алиментацијата изнесува 3 000 денари, за сите деца ќе биде толку, а не за секое дете по 3 000 денари.

  Доколку некој плаќа алиментација за дете од првиот брак, ќе ја плаќа истата сума и за децата од вториот брак. На пример, ако за едното дете плаќа 3 000 денари, и за другите деца ќе плаќа 3 000 денари.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Makide

  Makide Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  324
  Висината на алиментацијата не изнесува 1/3 од платата на давателот на издршката, туку висината зависи од многу фактори, како прво можеби давателот на издржшката покрај платата да има и дополнителни приходи, поради тоа се зема во предвид сите приходи кои ги остварува и по други основи освен од плата, друго судот ја зема во предвид возраста на децата, нивните потреби и секако води сметка да и оној кој ја дава издршката да има доволно средства за живот, така што висината на издршката зависи од повеќе фактори.
   
 18. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.056
  Допаѓања:
  19.255
  Пол:
  Женски
  Добро, мене ме интересира вака:

  Што ако (хипотетички, нормално) родителот зема плата од 300.000 € ?

  Мора 100.000 € да плаќа алиментација?

  И што ако реши да студира? Мора против твоја волја да ти земаат алиментација за студирање до 26 години за полнолетен (веќе) човек ?!
  Па побогу, тој/таа не е веќе дете и сам одлучува дали ќе студира... Може некој родителот да го примора да плаќа студирање против негова волја ? :^) :?:

  И стварно немаат врска примањата на мајката?
  Што ако мајката која живее со детето зима 30.000 ден., а таткото 12.000 ден.? Тој пак ќе плаќа третина?
   
 19. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.389
  Пол:
  Женски
  Зашто бе 100 000 да плаќа од триста иљади, каде прочита дека една третина се плаќа, и Макиде напиша баш одма над тебе дека вистина на алиментацијата зависи од многу фактори и ја утврдуваат судиите на случајот(како не знам, навистина, ама не изнасува 1/3 кај нас ни приближно толку). Се е у принцип ствар на договор, како ќе се договорат мајката со таткото али глупаво е таткото да плаќа само алименатација и да крене раце, завршил работа. Нема пари да издржува а има пари деца да прави, прекрасен пример за родителство.
  Немаат врска финансите на мајката, и општо, алиментација плаќа оној кој го има старателството над детето и да е мајката у питање плаќа алиментација.

  Тоа со студиите не знам дали е така кај нас, у Грција пример е сигурно до 26 ако е студент, и тоа кај нив убави пари си плаќаат алиментација, убави.

  Вака функционира ова во цел свет, нормално со горе доле различности можеби до висината која ја доделуваат или па старосна граница, инаку сите плаќаат алиментација. Нема тука деца не деца и на 18 не си нешто драстично позрел и поспосебен од 17 години кога се плаќа алиментација со сигурност, не знам зашто многумина се бунат за тоа 18 направил па не е дете сам нека се издржува, навистина многу глупав критериум и размислување. Не завршува образованието со средно школо, и повеќе од јасно е тоа кај нас.
   
 20. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.056
  Допаѓања:
  19.255
  Пол:
  Женски
  Епа, законски де не е дете на 18 веќе. :)

  Ја те разбирам шо сакаш да кажеш, ама не е глупаво на пр. таткото да каже неам бе пари да ти дадам за студирање, и шо сега ова издржано е за "детето" да го тужи?
  Жива глупост, ако е ова издражно многу родители ќе беа тужени до сега, оти не им даваат пари за студирање на своите деца. А, постои со закон и кај нас да... Закон за семејство мислам беше, член 179.

  Со самото тоа шо еден човек на свои 18 години се стекнува со многу права, третирањето дете за ова искрено ми е бесмислено. |(