Алиментација

Дискусија во 'Правни совети' започната од leona-mari, 5 мај 2011.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.389
  Пол:
  Женски
  Дете не како малолетник, туку дете ќе му биде и на 50 години, сите ние сме деца на нашите родители.
  Нема тука ништо глупово според мене, сосема нормално е да го финансира и после 18 година, само немој да мислиш дека таа алиментација е нешто висока или којзнае каква, не знам алиментација што е повисока од 6000, и тоа е многу. А не дека немаат тие 6000 да ги платат туку не сакаат.

  И реално кој ни ги финансира на на студиите, дома мајките и татковиците, така да не гледам зашто на овие деца што по некоја несреќа родителите не живеат заедно, родителот да одвојува месечна сума за своето дете.

  Па реално кога сопружниците можат да бараат алиментација, зашто детето негово да не ја зема и посла 18тата.
  Не сакаш да знаеш какви случки има, не сакаш да ги чуеш, како родители остават деца на цедило и тиа 3000 што им се пропишано да ги плаќаат, се ќе направат само да не ги платат.
  Епа нема како да не ти се јави гнев и да не посакаш да го тужиш, верувај ми нив им е уште помачно да се решат на тој чекор.
   
 2. Blackouttheworld

  Blackouttheworld Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  во оваа држава Македонија ништо неможе да се напраи,глупи закони имаат,место родителот и ако не е вработен,а тој има пари и не плаќа,се води невработен и немаш алиментација никаква,треба да се воведе секој детален приход кој го има или добие да му се одбие од него,не е лесно некој да си игра стебе и на крај,државата неможе ништо да направи,освен мито да дадеш на неа.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Broken♡

  Broken♡ Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  237
  Пол:
  Женски
  Да поднесам тужба за покачување на алиментација на малолетно дете колку би ме чинело? Благодарам