1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алија (Aaliyah)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од a.navy.stan, 6 октомври 2014.

  1. a.navy.stan

    a.navy.stan Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2014
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    9
    Aaliyah Haughton Дана (/ ɑːliːə / ) ( 16 јануари 1979 - 25 Август 2001 ) бил американски пејач , танчер , актерка, и модел. Таа е роден во Бруклин , Њујорк, и израснат во Детроит, Мичиген. На возраст од 10 , таа се појави на телевизиско шоу Star Барај и изведена во концерт заедно со Гледис Најт. На возраст од 12 , Aaliyah потпишан со закачам Records и нејзиниот чичко Бери Hankerson на Blackground рекорди. Hankerson ја воведе на Р Кели, кој стана нејзин ментор, како и да доведе текстописец и продуцент на нејзиниот деби албум, Години не е ништо друго туку Број . Албумот продадени три милиони копии во САД и е сертифицирана двојно платинест од страна на музичката индустрија асоцијација на Америка (RIAA) . По соочува наводите за нелегална брак со Р Кели, Aaliyah заврши својот договор со закачам и потпишан со Атлантик рекордс .

    Aaliyah работел со произведувачите на плочи Тимбаленд и Миси Елиот за нејзиниот втор албум, еден во милион ; го продаде 3,7 милиони копии во САД и повеќе од осум милиони копии ширум светот . Во 2000 година, Aaliyah се појави во нејзиниот прв голем филм, Ромео мора да умре . Таа придонесе за саундтракот на филмот, кој предизвика сингл " Обидете се повторно ". Песната беше на врвот на Billboard Hot 100 само на airplay , што Aaliyah првиот изведувач во историјата на Билборд за да се постигне овој подвиг . " Обидете се повторно " заработи Aaliyah номинација Греми за најдобра женска Р & Б вокалист . По завршувањето на Ромео мора да умре , Aaliyah снима нејзиниот дел во Кралицата на Проколнат . Го издава својот трет и последен албум, Aaliyah , во јули 2001 година.
    Не знам колку во Македонија се знае за неа, како што видов нема ваква тема: RnB пејачка, една од моите омилени,за жал почина многу млада на 22 години, во авионска несреќа.Почнала с пеење во 1993та, се до 2001ва. Поранешна жена на Р.Кели, се венчале кога таа имала 15 години а тој 27, но бракот веднаш бил поништен бидејќи таа била малолетна. Има соработувано со неколку изведувачи како: Тимбаланд, Миси Елиот, Р.Кели, Џуниор М.А.Ф.И.Ј.А. и други. Има глумено со Џет Ли во филмот Romeo Must Die и Queen of the Damned. Нејзини хитови се : http://youtu.be/rRwhm-B6yNI http://youtu.be/VKbWF1jwMhE http://youtu.be/3NLUthL6-BU http://youtu.be/2cFYFuAX4N4
     

    Прикачени фајлови:

    • url.jpg
      url.jpg
      Големина на фајлот:
      5 KB
      Прегледи:
      65
    • Aaliyah.jpg
      Aaliyah.jpg
      Големина на фајлот:
      22,3 KB
      Прегледи:
      65
  2. love.a7x

    love.a7x Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    112
    Што е ова само млади умираат :( R.I.P. Aaliyah :(
     
  3. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.765
    Пол:
    Женски
    Оваа ми е омилена песна од неа.
    Aaliyah - More Than A Woman
    www.youtube.com/watch?v=3NLUthL6-BU
    Инаку Алаја загина во авионска несреќа враќајки се од Бахамите каде се снимаше спотот за песната "Rock The Boat".
    www.youtube.com/watch?v=A5AAcgtMjUI
     
  4. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.765
    Пол:
    Женски
  5. Aaliyah

    Aaliyah Нов член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Нејзиниот Менаџер И Намести Замка Во Авион Ги однесе на островот а во флорида има толку плажи тој ја уби Алија ми е мојата најомилена пејачка RIP MY QUEEN A
     
  6. Aaliyah

    Aaliyah Нов член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    И
    И мене ми најомилена пејачка многу ми недостасува