Алија (Aaliyah)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од a.navy.stan, 6 октомври 2014.

 1. a.navy.stan

  a.navy.stan Активен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2014
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  6
  Aaliyah Haughton Дана (/ ɑːliːə / ) ( 16 јануари 1979 - 25 Август 2001 ) бил американски пејач , танчер , актерка, и модел. Таа е роден во Бруклин , Њујорк, и израснат во Детроит, Мичиген. На возраст од 10 , таа се појави на телевизиско шоу Star Барај и изведена во концерт заедно со Гледис Најт. На возраст од 12 , Aaliyah потпишан со закачам Records и нејзиниот чичко Бери Hankerson на Blackground рекорди. Hankerson ја воведе на Р Кели, кој стана нејзин ментор, како и да доведе текстописец и продуцент на нејзиниот деби албум, Години не е ништо друго туку Број . Албумот продадени три милиони копии во САД и е сертифицирана двојно платинест од страна на музичката индустрија асоцијација на Америка (RIAA) . По соочува наводите за нелегална брак со Р Кели, Aaliyah заврши својот договор со закачам и потпишан со Атлантик рекордс .

  Aaliyah работел со произведувачите на плочи Тимбаленд и Миси Елиот за нејзиниот втор албум, еден во милион ; го продаде 3,7 милиони копии во САД и повеќе од осум милиони копии ширум светот . Во 2000 година, Aaliyah се појави во нејзиниот прв голем филм, Ромео мора да умре . Таа придонесе за саундтракот на филмот, кој предизвика сингл " Обидете се повторно ". Песната беше на врвот на Billboard Hot 100 само на airplay , што Aaliyah првиот изведувач во историјата на Билборд за да се постигне овој подвиг . " Обидете се повторно " заработи Aaliyah номинација Греми за најдобра женска Р & Б вокалист . По завршувањето на Ромео мора да умре , Aaliyah снима нејзиниот дел во Кралицата на Проколнат . Го издава својот трет и последен албум, Aaliyah , во јули 2001 година.
  Не знам колку во Македонија се знае за неа, како што видов нема ваква тема: RnB пејачка, една од моите омилени,за жал почина многу млада на 22 години, во авионска несреќа.Почнала с пеење во 1993та, се до 2001ва. Поранешна жена на Р.Кели, се венчале кога таа имала 15 години а тој 27, но бракот веднаш бил поништен бидејќи таа била малолетна. Има соработувано со неколку изведувачи како: Тимбаланд, Миси Елиот, Р.Кели, Џуниор М.А.Ф.И.Ј.А. и други. Има глумено со Џет Ли во филмот Romeo Must Die и Queen of the Damned. Нејзини хитови се : http://youtu.be/rRwhm-B6yNI http://youtu.be/VKbWF1jwMhE http://youtu.be/3NLUthL6-BU http://youtu.be/2cFYFuAX4N4
   

  Прикачени фајлови:

  • url.jpg
   url.jpg
   Големина на фајлот:
   5 KB
   Прегледи:
   65
  • Aaliyah.jpg
   Aaliyah.jpg
   Големина на фајлот:
   22,3 KB
   Прегледи:
   65
 2. love.a7x

  love.a7x Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  112
  Што е ова само млади умираат :( R.I.P. Aaliyah :(
   
 3. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  26.407
  Пол:
  Женски
  Оваа ми е омилена песна од неа.
  Aaliyah - More Than A Woman
  www.youtube.com/watch?v=3NLUthL6-BU
  Инаку Алаја загина во авионска несреќа враќајки се од Бахамите каде се снимаше спотот за песната "Rock The Boat".
  www.youtube.com/watch?v=A5AAcgtMjUI
   
 4. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.876
  Допаѓања:
  26.407
  Пол:
  Женски
 5. Aaliyah

  Aaliyah Нов член

  Се зачлени на:
  8 декември 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Нејзиниот Менаџер И Намести Замка Во Авион Ги однесе на островот а во флорида има толку плажи тој ја уби Алија ми е мојата најомилена пејачка RIP MY QUEEN A
   
 6. Aaliyah

  Aaliyah Нов член

  Се зачлени на:
  8 декември 2016
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  И
  И мене ми најомилена пејачка многу ми недостасува