Алкохолни пијалоци

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Bright, 25 ноември 2009.

 1. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.380
  Пол:
  Женски
  За вино сум профи. Обожавам вино, најмногу црвено ,полусуво и по можност од демиркаписко- неготинскиот регион. Дефинитивно се д бест. Имам збирка од преку 50 вина од македонски винарии, сега го терам оној мојон да инвестира во убава сталажа и така со мерак полека да ги конзумурам,ама и да ја збогатувам мојата скромна винотека.

  Во младоста многу пиев вотка, и тоа во сите можни комбинации. Сега знам да си ја затерам со ред, прво салата и ракиичка, па мевце и винце и на крај бело пенливо и десерт.

  Имам една другарка што е фанатик за коктели и кога и да одам кај неа изненадува со некое добро коктелче.

  Порано пиев за да се начукам ,ама младост- лудост. Сега сум дисциплиниран алкохоличар, пијам затоа што ми е убаво и не пијам често. Обично сабота е денот за ручек со дечко ми и пријателите ( кој обавезно поминува во вечера ).
   
 2. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  297
  Имам една другарка што е фанатик за коктели и кога и да одам кај неа изненадува со некое добро коктелче.

  Девојки ако имате пробано и ако знаете да правите коктели,дај кажете некое рецепче :D
   
 3. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  625
  хах хаха....знаеш ти каде е убавото а????
  и да кажам не пијам ништо од алхохлни пијалаци зошто дечко ми не пие ништо никогаш,па си пијам само сокче,или гуарана,или ред бул....а заборавив црвено вино пиам на бадник,тогаш и онака не сум со дечко ми па си ја частам душата со чаша црвено вино!!!
   
 4. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  најубавиот коктел по мое си го правам ама еви ти го и оригиналот
  водка од зелен лимон......... јас ставам обична и екстракт од лимон :)
  екстракт од нане................јас ставам свежо нане толчено
  половина цеден лимон помешано со 100 мл вода
  и го дополнуваш со џус од ананас
  мммм незнаеш колку многу е освежителен мора да се проба :y: пробај па чекам одговор :)
   
 5. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.724
  Допаѓања:
  5.140
  Многу сакам коктели уште да не беа колку пола дневница...
   
 6. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.489
  Допаѓања:
  2.635
  Се пијам јас! :lol:
  Значи,обожавам да пијам,а најжално е што имам многу лошо пијанство! Тоа е за жалење! :)
  Инаку,пијам скоро се..Од вино,бело и црвено,и тоа скоро секој ден, и дома со ручекот за здравје..А и подобро ми се вари храната.. :)
  Пијам коњак,вотка,штрафцигер...Мартини,ред бул обожавам и спам исто...Абе се! 8)
  Срамота е за девојче,ама што да правам кога ми е мерак :$
  Е,само пиво не пијам!
  Не можам да го смислам...
  И воопште не ми изгледа убаво девојче кога гледам како пие!
  :*
   
 7. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  48
  Најчесто конзумирам вотка во разни варијанти (омилена со боровница и RedBull). Ама летово некако го почнав со се и сешто. Од вино до коњак... Ама секако без некој коктел не поминува викендот.
   
 8. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  ДА ДА И ЈАС ИСТО ОБАВЕЗНО, АМА НЕШТО МНОГУ МЕшам овие денови :drunk: :D :D
  а вино бело обавезно, задолжително :D
   
 9. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  388
  Во зима практикувам да пијам црвено вино сега во летниот период може така некое коњаче,вотка и ладно пиво.
   
 10. Little-one

  Little-one Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  77
  Значи јас ќе сум единствената што не може да поднесе вино особено бело...
  Ама затоа сум голем љубител на се друго..
  Текила мммм, вотка ( чиста со лимони и мешана со што и да е), по некој коктел, Камикази, јегер со ред бул, ликери...
  Најголем хроник на форумов :D :D :D :D
   
 11. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  не конзумирам алкохолни пијалоци, освен за некој ручек чаша добро вино .. и тоа е се :)
   
 12. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  Па и не пијам многу и не сум по алкохолот....така во зима може црвено вино ...а во лето сечена вотка....но тоа многу ретко се случува... :)
   
 13. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  228
  Pijam samo bunar,martini,vodka i B52
  A nikogas ne bi piela rakijaaa bljakkkkk
   
 14. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  494
  Јас си пијам се освен црвено вино :lol: но во умерени количини :D
  Омилено ми е џин-тоник, мартини, а во рестораните пијам и бело вино.
  Ракија пијам по една пред ручек, со татко ми, но само за викенд :!:
  Пиво пијам најчесто во домашни услови за да не дежурам во wc :lol:
  :*
   
 15. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  иначе сакам да пијам бунарче,коњак,вотка,бело винце,камиказиииии,текила,ма се сакам :D
  али ракија нееееее :puke:
   
 16. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  254
  Јас не пијам.....од празна чаша :D инаку можам да пијам се, во последно време favorite mi e Jägermeister :smirk:
   
 17. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.212
  Пијам џин кога сум расположена и во добро друштво! Инаку не! се случува да испијам повеќе од 2 чашки и тогаш ми е многу смешно... :lol: А досега само еднаш бев пијана и многу ми беше лошо оти пиев бело вино :puke:
   
 18. srculka

  srculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  166
  Јас ретко пијам сега за разлика до пред 1 година кога бевме со друштвото редовни посетители на оние селски кафани со жива музика. :$ :D
  Омилен пијалок немам.Организмот ми прима само вино и бело и црвено.
  Не сум фан на жестоки пијалоци како вотка,џин но некогаш поради дружба знам да се напијам вотка и тоа исклучиво да биде со швепс.
  Минатиот викенд од една чаша вотка-швепс јас :puke: но претходно имав пијано чисто винце. :worried:Поради тоа и не практикувам да пијам.
   
 19. vesna23

  vesna23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2010
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  78
  Пијам бело вино , пивото ова лето се погоди :D затоа што пред тоа не пиев и водка со швепс ми е омилено .Пијам со мерка до црвената линија ;) и кога се осетувам прекинувам , никогаш не сум :puke:. Обожавам кога друштвото е соберено и има позитивна енергија и како да не се напиеш по некоја. Кога нема причина ние си наоѓаме нешто да славиме и супер ние :rofl:
   
 20. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  101
  Martini i vodka-dzus !!!! mmm :))))