1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алое вера

Дискусија во 'Дом' започната од plavusaaa, 7 мај 2010.

 1. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  45
  како да си засадам дома алое вера од каде се купува??? :lol: :D
   
 2. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12
  Јас имам алое вера . Го има по цвеќари
   
 3. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  59
  Од цвеќарите :*
   
 4. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  45
  а колку пари е може да ми кажеш?? ;)
   
 5. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12
  Јас од кај што го купив беше 200 ден, а потоа го видов и во една друга цвеќара 400 ден. и беше со пошироки лисја од ова што го имам јас дома.
   
 6. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  45
  ахам океј фала ти за информацијава... ;)
  а ти го користиш гелот од алоето? и ако да за што..? поззз :* ;)
   
 7. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12
  Да, го користам гелот за лицето си ставам на образите и кај што имам како лузнички од акни, оти ми кажаја дека помагало за тие работи.Е сега колку навистина помага незнам :?: , ама ај реков ќе пробам.И кога ќе ставиш на лицето го затегнува некако.
  позз :*
   
 8. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  45
  ... е и уште едно прашање заборавив... каде ти е засадено во саксија или во двор??? :wasntme:
  поззз и фала ти многу срцка ;) :*
   
 9. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12
  Во саксија е, така го купив а и не ти препорачувам да го засадуваш сама и да го одгледуваш и да чекаш да порасне оти мене една продавачка ми кажа дека најубаво е да има мин. 3 год старост. Ти кога ќе купуваш прашај си ;) и гледај да е со пошироки и подебели лисја оти тие имаат повеќе гел. поздрав :*
   
 10. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  45
  окиии фала ти најмногу... јас ке прошетам еден ден низ цвекариве и ке се подновам со едно алое :) и ке си се распрашам што како.. позз :* :*
   
 11. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  329
  Јас имам дома Алое вера,но не знам како да ја искористам.Дајте некој совет за што може да се примени :?:
   
 12. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  45
  па ете може да се искористи за проширени пори- демек се стеснувале, за црвенило на лицето, а и онака убав е гелот од алоето за лицето... а исто така имам слушнато дека добар е и за изгореници и за рани- побрзо да заздрават... поззз :*
   
 13. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  329
  и јас имам слушнато дека е здрав за срцето.Но дали знаеш како се прави тој лек за проширени пори?
   
 14. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  45
  па се вади гелот од листот на алоето и се мачкаш со него.. нема што друго да се прави тука освен да се намачкаш со гелот од листот
   
 15. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  329
  Имаш пробано?
   
 16. plavusaaa

  plavusaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  45
  не немам алое одамна се канам да си купам ама уште не сум се наканила :D :D |(
   
 17. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  лелее колку убаво мириса Алое Вера а иначе јас ја купив 160 денари :*
   
 18. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.886
  Гелот непреработен, директно се користи? :^)
  Јас би го пиела за имунитет.
   
 19. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  каде да го чувам,дома или на балкон?сакам и јас!и на колку време треба да се наводнува?
   
 20. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  Мајка ми чува, во саксија е засадено, и надвор го чува, само зиме го внесува внатре. Зимно време еднаш месечно го наводнува, а во лето веќе кога ќе приметиш дека е сува земјата...обично еднаш неделно става вода...
  Инаку, имам слушнато дека го забрзува растот на косата, но и дека воопшто, се користи за нега на лице и тело :) Само што не знам како да го употребам :rofl: