Алтернатива за кафе

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Blue.Sky, 21 февруари 2019.

 1. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  671
  Допаѓања:
  9.024
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки,
  Не најдов ваква тема претходно.
  Бидејќи кафето многу ми смета на дигестивниот систем неможам да пијам пред излегување или рано сабајле поради болките во стомакот, но ми треба нешто што ќе ме разбуди.
  Дали имате вие некој предлог за друга алтернатива што е достапна во маркетите кај нас?
   
  На sj *O* и Animali им се допаѓа ова.
 2. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  10.749
  Пол:
  Женски
  Безкофеинско кафе или зелен чај..илли некое од оние орзо што се, со череали, не знам дали ги има кај нас..
   
  На Blue.Sky и Animali им се допаѓа ова.
 3. Any05

  Any05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2015
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  363
  Пол:
  Женски
  Доколку ти е потребен кофеин можеш да пиеш зелен или црн чај, исто и какао. Мене многу ми помага цеден сок од портокал и лимон, а некогаш знам и да си направам смути наутро пред да излезам и исто ми ја крева енергијата а сум многу тешка додека да се разбудам и да функционирам нормално.
   
  На Animali, Scorpiongirl12, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.697
  Допаѓања:
  137.047
  Знам дека кај некои лица безкофеинското кафе придонесе за многу пореметувања во желудникот. Имаме на форумов посебна тема за безкофеинско кафе. Би ти препорачала да бидеш внимателна со него.
  Сок од лимон ми имаат препорачано за да се освестам полесно насабајле. Јас кафе не пијам..
   
  На Animali, cresa-jagoda и Blue.Sky им се допаѓа ова.
 5. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.028
  Допаѓања:
  34.726
  Пол:
  Женски
  Зелен или црн чај. Исто така можеш да си цедиш еден лимон и еден портокал заедно со малку вода во чашата одличен витамински напиток што ќе ти даде енергија. :)
   
  На sj *O*, cresa-jagoda и Blue.Sky им се допаѓа ова.
 6. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  671
  Допаѓања:
  9.024
  Пол:
  Женски
  Фала ви на сите за одговорите :l::l::l::l:
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. vanna

  vanna Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  1.636
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На Thallia и dayla им се допаѓа ова.
 8. sweet-cherry

  sweet-cherry Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.231
  Допаѓања:
  17.239
  Пол:
  Женски
  И јас имам многу проблеми со желудников и периодов морав да откажам кафе. И мене ми го препорачаа безкофеинското, меѓутоа повторно имав големи болки и киселини во желудникот. Сега почнав наутро зелен чај да пијам, ме освествува колку толку а немам болки. Гледам и какао препорачуваат па и тоа би пробала. Ама ми фали вкусот на пустото кафе, addiction e :(
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ugly Duckling

  Ugly Duckling Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  6.650
  Пол:
  Женски
  Чај за добро утро, мешавина од црн чај, кора од портокал и арома од ванила и ѓумбир.

  Caj-DobroUtro.png
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.498
  Допаѓања:
  18.827
  Пол:
  Женски
  Само кафе :inlove:
   
  На 96kiko96, Blue.Sky и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
 11. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.538
  Допаѓања:
  75.786
  Пол:
  Женски
  Ова мене ми имаше одвратен вкус...
   
 12. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  17.597
 13. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.049
  Допаѓања:
  25.341
  Пол:
  Женски
  И јас го откажав кафето.
  Само какао и навистина убаво ми делува.
  Зелениот чај може да ти е тежок, мајка ми го пиеше некој период но се откажа.
   
  На Tanjamm, Blue.Sky и sanji4444 им се допаѓа ова.
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.206
  Допаѓања:
  74.738
  Пол:
  Женски
  Кафе можам да пијам само со млеко (а „иронија на животот“ е тоа што обожавам јако еспресо без шеќер). Капка да е макар било бадемово или кокосово млеко, одма чувствувам разлика и не ми смета на желудникот.

  Бескофеинското кафе мене ми прави проблеми со стомакот, а и кога веќе исфрлам кофеин, порадо би пиела какао, или ако ми треба само кофеин би одела со црн чај.
  За мене не постои замена на кафето, едноставно ништо не ми е како него ама во последно време откритие ми е рогачот.
  Далеку од кафе, но со многу бенефити за тие што имаат проблеми со дигестивниот тракт. Ми има вкус на какао и многу ми се допаѓа.
  Го купувам од Био Космос, 100гр е околу стотина денари.
   
  На Oxymoron, Harper, Ketchup и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  671
  Допаѓања:
  9.024
  Пол:
  Женски
  Искрено и мене ми фали и неможам да се откажам колку и да сакам, па го конзумирам кога знам дека ќе бидам дома, но периодов ми е многу потребно нешто да ме освести.
  Каков вкус има? Во смисла да не е јак на вкус бидејќи на пр. Божиќниот чај има премногу јак вкус (барем за мене).
  Се подготвува на ист начин како и какаото?, и дали ти е доволен рогачот или конзумираш плус нешто за да те доразбуди?

  Се извинувам за деталните прашања, ама би сакала да дознаам нешто што би ми одговарало.
  Фала ви на одговорите повторно. :l:
   
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.636
  Допаѓања:
  50.134
  Црниот чај има многу повеќе кофеин од зелениот.
  Оној на Алкалоил, "Чај за добро утро", или како и да беше, мене мие премногу слаб, нема доволно кофеин. Само црн чај, може и ароматизиран или зачинет, ама обавезно чистам состав, за колку е концентрацијата на чајот. И мене понекогаш ми смета кафе (т.е. редовоно ми смета ама не го оставам), па знам понекогаш да го заменам кафето со црн чај.
  Домашен, зачинет си правев едно време. Со црн чај, ѓумбир, каранфилче, бибер, стапчиња цимет и понекогаш кора од лимојн или цел лимон, ама и тоа ми е веќе мачење :D
  Црн чај, или Earl Grey со малку млеко :smirk:
  Индијскиот на франк е сега на попуст, во Рамстор видов.
  Имаат Франк и црн со нане, не ми е пробан.
   
  На Oxymoron, Harper, senza.parole и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.542
  Допаѓања:
  43.410
  Пол:
  Женски
  Бел чај со вкус на портокал, на Good Nature.
   
  На Alex.T и Blue.Sky им се допаѓа ова.
 18. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  6.093
  Пол:
  Женски
  Зелен чај е одлична замена за кафе, нели, на кого му е до кофеинот.
  Не пијам никакво кафе, а зелен чај обавезно секој ден, ме освествуа и дава енергија, а и вкусен ми е.
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 19. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  407
  Пол:
  Машки
  Чај со мед, млеко со мед, овошен сок, 10мин вежбање,....
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 20. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  19.263
  Пол:
  Женски
  Франкот црн со нане моја препорака, одличен е.
  И мирис и вкус и одлично дејство ради кофеинот.
  Се мислев помеѓу него и Индискиот црн исто на Франк, ама овој дека имаше и плус нане и цимет ме привлече повеќе.
  Ако сте го пробале и Индискиот на Франк, пишете дали е добар.
   
  На Oxymoron и Blue.Sky им се допаѓа ова.