Алтернатива за кафе

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Blue.Sky, 21 февруари 2019.

 1. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.156
  Допаѓања:
  9.389
  Пол:
  Женски
  Јас ретко пијам кафе, а ако пијам тоа е само еднаш дневно, а за на сабајле мене алтернатива за будење ми е топла вода со лимон. Киселиот вкус одма разбудува :D
   
 2. angela.kostova

  angela.kostova Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2013
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  187
  Пол:
  Женски
  За да се расонам сабајлечки мене ми помага чаша вода да се напијам така поладничка и кога имам енергија и ќе се сетам се истегнувам малце јога пози и имам забележано многу поактивна сум тогаш, можеби и тебе ќе ти делува.
  Иначе кафе избегнувам да пијам дека ми пореметува дигестивниот систем, или еспресо или едно како нескафе што си правам сама, бескофеинско кафе никогаш немам пробано. А немам забележано дали ме буди или не зелениот чај.
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vanna

  vanna Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  1.636
  Пол:
  Женски
  Вкусот може да му се подобри со додавање малку какао при варењето ...и обавезно по варењето малку да одстои.
   
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.907
  Допаѓања:
  51.911
  Добар е. Стандард црн чај. Јак, убав, горчлив.
  На попуст е сега во Рамстор.
   
  На Animali и senza.parole им се допаѓа ова.
 5. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.330
  Допаѓања:
  101.677
  Пол:
  Женски
  Сок од рибизли или нешто такво киселкасто. Мене бар ми ги отвара очите и ме освежува ем :)
   
  На Animali и Blue.Sky им се допаѓа ова.
 6. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  1.646
  Допаѓања:
  6.730
  Пол:
  Женски
  Зелен чај и Зелен чај пикантен од Good Nature.
   
  На Alex.T и Blue.Sky им се допаѓа ова.
 7. Ugly Duckling

  Ugly Duckling Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2018
  Пораки:
  361
  Допаѓања:
  7.142
  Пол:
  Женски
  Доминира ѓумбирот затоа малку лути чајот, според мене има јак мирис и вкус. Ретко го пијам ама како за промена добар е, ми се допаѓа.:)
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  902
  Допаѓања:
  1.857
  Пол:
  Машки
  Какао со млеко и шеќер/чоколадо. :coffee:
   
  На Blue.Sky и The_boy им се допаѓа ова.
 9. Wild.Cat96

  Wild.Cat96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2014
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  723
  Црн чај (руски или од шриланка се со најмногу кофеин), доколку ти е јак можеш да ставиш млеко во него.
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.