Алтернативна медицина до полесно забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од Momichka, 25 февруари 2016.

?

Дали мислите дека алтернативна медицина може да помогне до полесно забременување?

 1. Да

  42 глас(а)
  84,0%
 2. Не

  8 глас(а)
  16,0%
 1. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  6.288
  Пол:
  Женски
  Здраво,

  Што мислите за алтернативна медицина? Дали може да помогне и да придонесе до полесно забременување или победување на неплодноста?

  Јас лично не верувам многу, но сепак имам надеж во оваа област.
  Дали ви сакале да ги споделите вашите совети и лекови од областа на алтернативната медицина?
   
  На QueenP му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mama89

  mama89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  9.327
  Пол:
  Женски
  На Momichka и Bebulleee им се допаѓа ова.
 3. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  20.669
  Пол:
  Женски
  Женава баш ја имам на фб. Една феминка ја објави во поддршка, уште се мислам дали да и се јавам.
  Ама мислам вреди да се проба
   
  На ANGIE1, mama89 и Momichka им се допаѓа ова.
 4. vichy

  vichy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  1.152
  Пол:
  Женски
  Caevi,kapi it. sto e medicinski nedokazano samo ima placebo efekt(toa e si mislis gi pies i deka ke ima rezultat i ima zosto veruvas, verbata e mnogu mokna rab.). Inaku za sekoja sostojba/bolest si ima soodvetna terapija. No najvazno e da se obratis na iskusen d-r koj ke napravi tocno odrduvanje za sto stanuva zbor za da se dade najispravna terapija.
   
  На BlackNight, stejsi2005, Bender Rodriguez и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  6.288
  Пол:
  Женски
  тотално се согласувам @vichy нема нешто подобро од добар совет од искусен доктор.
  Притоа, еве, од кога се вратив од лапароскопија, баба ми(~80год.) ми вели:
  "Ставај си топло мегу нозете. На времето кога се пораѓаваме во зима, старите баби ни топлеа ќерамида, ни ја завиваа во крпа и ни ја даваа да си ја ставаме меѓу нозето. За време на самиот пораѓај влегува студ во женското тело од доле. Би било убаво да се стоплиш да не настрада матката а и каналите измрзнуваат така."
  Ми беше криво што тоа не го слушав порано. Никогаш не би ми текнало да се третирам со топлина, а стигнав до лапароскопија.
  Во ред, ние имаме + машки проблем со неплодност, но можеби во некој случај кај некоја девојка што само она има проблем со канали ќе и помогне. Или лекот со парење со чај од камилица.
   
  На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. vichy

  vichy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  1.152
  Пол:
  Женски
  Za problemi so proodnost na kanali tocno e parenjeto so caj od kamilica i pozelno e vo banji so mnogu topla voda. Aanie drugive moze da se podzatoplime ne e na odmet, no so terapija soodvetna pobrzo se resavaat problemite.
  A i za maskiot faktor s treba soodvetni dodatoci vo ishrana.
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  6.288
  Пол:
  Женски
  ете @vichy, си најдовме едно заедничко нешто. парењето. ова е алтернативна :)

  Пример, имам слушато дека на палците на нозете се лоцирани нервните завршетоци на женските органи (матката).
  Доколку се масираш, не носиш претесни чевли е поубаво затоа што со тоа ја одржуваш добро работата на женските органи.

  Ова немаше да го ставам на ум, се додека не пиев месец 2 таблети за габа на ноктот. Од кога пиев, јас повеќе немам габична инфекција на интимата.
  Не знам дали е случајност и затоа ми треба мислење. Дали јас си правам филмови, или има повеќе девојки кои имаат проблем со неполодност имаат проблеми со палците од нозете.
   
  На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. vichy

  vichy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  1.152
  Пол:
  Женски
  Ova poslednovo mnogu me zamisli. I jas imam problemi so palcite t.e. gabica na palci mi ja prenesoa na pedikir. A gabica na intima kako ti odredija bris ti zemaa?
   
 9. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  6.288
  Пол:
  Женски
  @vichy постојано имав бело прање, и многу ми мирисеше. Понекогаш и како урда беше, ретко ама ете се случуваше (ама уште пред да се почнеме со пробување)

  потоа кога почнав да го лечам ноктот, ми препишаа вакви апчиња
  2aae438957395b548506e779438c4a752ac9ac1105197af708eceb2240cc1bb7.jpg
  се пиеа еднаш неделно. Ама не се пиеа кога сакаш да останеш бремен.
  прекинав после неколку пати.

  Ноктот престана да ме боли(не ми помина бидејќи треба време) но ми прекина и белото прање. Миризбата изчезна.

  Сега читам на нет дека:
  Doxycycline is a tetracycline antibiotic. It fights bacteria in the body. Doxycycline is used to treat many different bacterial infections, such as urinary tract infections, acne, gonorrhea, and chlamydia, periodontitis (gum disease), and others.​
  сепак истите лекарства ми помогнаа и долу. Сосема сум сигурна дека е од ова, бидејќи не ни бев на гениколог за проблемот.

  Сега, се обидувам да го поврзам центрите за матката со палецот, и ме интерсира дали и другите имаат проблем или по некоја случајност само јас и ти.
   
 10. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.117
  Допаѓања:
  62.902
  Пол:
  Женски
  Ти дале Вибрамицин за лечење на нокт цццццццццц :| сигурно ти е препишан поради вагиналната инфекција која ја споменуваш. Ова е јак антибиотик и многумина го избегнуваат пошто го пара желудникот и околу бременост не го препорачуваат, даваат многу замени но него не :^)

  Поврзаноста околу нокти на нозе и бременост би рекла дека е коинцидендија и некој сакал да верува во нешто!
   
 11. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.117
  Допаѓања:
  62.902
  Пол:
  Женски
  Кај ја најде жити се :^) да може да помогне околу покачување на имунитет, особено околу хемотерапии за тоа би рекла стварно помага, но да направи некој да забремени НЕ!
   
 12. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  6.288
  Пол:
  Женски
  Кога читам вакви постови се запрепастувам колку некогаш ни даваат зае*ани лекарства. (facepalm)
  Ова ми го препиша кожниот доктор, каде бев на консултација за ноктот. Го чувам со векови во фиоката. Значи @emkaemka , на кој како ќе му се падне со лекарствата. :(

  А за коинциденција не негирам, си ги поставувам прашањата ама не можам да добијам одговор и затоа сакав да слушам мислење, дали е само Talk in my head или секојдневние и на другите.
   
 13. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.117
  Допаѓања:
  62.902
  Пол:
  Женски
  @Momichka кожен ти препишал вибрамицин :^) ај некој послаб антибиотик ок, можда ептен ноктот ти бил крш, има 100креми, капки, масла за нокти, ама толку јак антибиотик еве стварно не знам зошто :|
  Ако планираш бременост и уште го пиеш (иако не се пие никако повеќе од 7-10 дена 1*1) побарај некој друг, не си го расипувај желудникот :)
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mama89

  mama89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.019
  Допаѓања:
  9.327
  Пол:
  Женски
  Види јас првенствено верувам во современата медицина бидејќи и јас тоа студирам, но знаеш некогаш и самите доктори знаат да кажат : Од нас толку- направивме се што можеме, другото Господ само...И јас неможам за женава да тврдам 100% бидејќи лично јас фала Богу сум немала проблеми, но од народ што кажуваат им помогнала, па сега ако некој си има мака и сее и сешто пробале , па за што да не испијат и некој чај или што и да е лекот од тревки од женава...Ако биде - биде :)
   
  На Martka и Bebulleee им се допаѓа ова.
 15. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  6.288
  Пол:
  Женски
  @emkaemka еднаш неделно требаше да го пијам, и да ноктот беше крш.
  само 2пати се напив и престанав. Поминаа 3-4 години од тогаш.

  Овој месец паузирам со лекарствата, и некако безкорисно се чуствувам без лекарства. Сакам да направам се што е во моја сила и овој месец да направам нешто корисно.
  Затоа ја отворив темата, да добијам некоја идеа, бидејќи скоро се што слушанав пробав, не знам што ми остана :D
   
 16. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.117
  Допаѓања:
  62.902
  Пол:
  Женски
  Лекчето кое всушност е чајче со тревки, масло со тревки и мед со тревки е така и скапичко :) реков за имунитет знам сум видела помогнало и логично е тревите чистат организам, медот помага....
  Но за бременост НЕ, што, како ќе помогне или ако одиме по логика висок имунитет висока бета!

  Инаку кажав мислење, а тебе ти реплицирав бидејќи ти си ја нашла :)
   
  На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.117
  Допаѓања:
  62.902
  Пол:
  Женски
  Па види тоа со медот и јаткастите плодови, пиј фолна, храни се здраво... За испитувања или знаеш или се имаш што треба се надевам :)
  И чекај го Д денот ќе дојде :)

  Иначе за ноктот ако имаш уште проблем, габична, гливична инфекција купи си Exoderil 1% капки се помагаат :)
   
 18. frosyGrc

  frosyGrc Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  1.885
  Пол:
  Женски
  http://www.ajurveda.com.mk/ Mojата дипломска беше за нив, имам доста истражено. Индиска алтернативна медицина базирана на билки имаат таблети за се и сешто, прочепкајте им го сајтот.
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  6.288
  Пол:
  Женски
  ги користам Exoderil, а претходно го чистам со салициова киселина на за надворешна употреба. за ноктот.

  фолна +, витамини +, Мед со јаткасти +, мед со поленов прав, матичен млеч +, масло со смокви +, ракија со кромид +, мешавини на чаеви од баба рада +, овој месец парење со камилица и кантарион, одев на јога, уште ги практикнувам вежбите за плодност :D

  ајурведа да, јас им правеш data entering на сајтот. добри се, ама и според нив, кога е во прашање канали матка, препорачуваат масажи (има видеа на youtube 360 степени движења на раката) Барем така најдов по форумите.
   
  На emkaemka и frosyGrc им се допаѓа ова.
 20. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.117
  Допаѓања:
  62.902
  Пол:
  Женски
  @Momichka какво парење со камилица и кантарион (facepalm) мислам не ми објаснувај само не прави го тоа!
  Еве ако сакаш нешто ново оди на акупунктура и број ако си Ск ќе ти дадам, доволно пиеш, уствари батали тоа ракијата со кромид :puke: посвети си малку време на себеси, релаксирајте се со мажето, шетнете некаде. Ете ти алтернатива подобра здравје :) не верувај на се и сешто, немој да покажуваш очај само не дошол денот, а и како би дошол кога си под огромен стрес.
  Направи хсг ако не си, спермограм проверете, пробај со кломифен, па ако не оди инсеминации, инф :)