1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Алфа vs Бета мажи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од lovestoneddd, 17 јули 2018.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Маж ми е Бета маж. Искрено, сакам такви мажи. Не сакам мажи кои мислат дека можат да доминираат со жена, па и со сите други.
     
    На SexiLy, Indiegurl, Mr. Right и 7 други им се допаѓа ова.
  2. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Паметни бизнисмени.
     
    На Читател, Macito007, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Мислам на оние кои сум ги видела и ги знам. Зошто погрешна слика, индивидуално е, секој различно ги доживува тие два поими. Речиси секој поединец е склон луѓето кои ги смета за привлечни, да ги смета и за алфа* (*освен оние кои си создале одбивност кон карактеристиките кои алфа ги повлекува со себе), а вкусови има разни и не значи дека ако за некого одреден лик е алфа, и јас ќе го гледам како таков. Се извинувам ако делувам збунувачки во моментов, додека пишувам слушам гласна музика која не сакам да ја исклучам, се надевам дека мислите ми се разбирливо пренесени на форумот. :D
     
    На lovestoneddd и Lolo5 им се допаѓа ова.
  4. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.263
    Па брат, ја Алфа мужјак да сум ти била...
     
    На SexiLy, Yipman2, sj *O* и 17 други им се допаѓа ова.
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не правам поделби од типот алфа или бета мажи.
    Кај мене функционира правилото плус со плус се привлекува.Тоа значи или двајцата сме алфа или двајцата сме бета :lol:
     
    На HardSex, lovestoneddd, КикиМаус и 2 други им се допаѓа ова.
  6. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Алфа мажјак е оној кој ја штити групата, е добар ловец, доминантен е во неговата заедница, може да ја има секоја женка... И е животно, како на пример, павијан.

    Луѓето имаат разум и емоции, за разлика од животните, па животните искуства, предиспозициите, образованието, околината, ги 'делкаат' во најразлични форми. Ние имаме индивидуалност, и не постојат двајца исти мажи, па да ги тураме во групи на ниво на павијани.

    Поделбата е глупава и непотребна.

    Исто, по вакви глупави стилизирани параметри, може да се делат и жени.

    п.с. @Bender Rodriguez , ме нервираш, оти се' знаЈШ!
     
    На sj *O*, theowndemon, lovestoneddd и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Мое скромно мислење во врска со темата е дека идеален маж би претставувал мешавина од сите позитивни карактеристики наведени во двете групи. Маж со multiple personality disorder или -
    алфабетен маж.
     
    На Macito007, theowndemon, lovestoneddd и 9 други им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Знаеш дека спротивностите се привлекуваат? Во нашиот случај, јас сум Алфа маж. :rofl:
     
    На lovestoneddd, poenta и Lolo5 им се допаѓа ова.
  9. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.263
    Значи, не ми праќајте у инбокс толку понуди за брак , оти ја сум стрејт женска, не сум ви крива оти науката вика дека сум Алфа мужјак..

    Ах, тешко е да си бета муж, и жени се поголеми мужи од тебе...
     
    На Lolo5, sj *O*, Mr. Right и 5 други им се допаѓа ова.
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Оплоди ме :inlove:
     
    На Lolo5, Mr. Right, Читател и 6 други им се допаѓа ова.
  11. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Не само што знам, туку и искусив.Ја оставив зад мене таа спротивност...
     
    На Lolo5, SummerGirl и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  12. ccca

    ccca Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.205
    самиот концепт е наметнат од медиуми и непостоечки
    кој неверува нека прочепка за херои од прва светска војна, ќе најде дека вријат со карактеристики што "господин голдберг" сака да ви ги обои како бета
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    Кога женско ќе каже каков маж сака ... :tmi:


    Ама добро барем разграничивме шо е алфа,бета и сељак.:nod:
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    А ти си еден од тие? :?:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Zlatnata sredina e sekogash najubava. :inlove:
     
    На ушко, Lolo5 и Mr. Right им се допаѓа ова.
  16. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.481
    Пол:
    Женски
    Маж кој е пола алфа,пола бета е подобар.
    Тој кој е само алфа е премногу самобендисан.
    Тој кој е само бета е кукавица.
    И јас мислам дека златната средина е подобар и поубав избор.
     
    На Lolo5 и Mr. Right им се допаѓа ова.
  17. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Може ли да бидеш малце трудна ? Така да не може ни пола алфа пола бета некој да биде.
    Не мора да значи дека ако си БЕТА дека си кукавица , освен кога некоја ОМЕГА жена , го направи својот АЛФА маж , БЕТА и после тоа му рече: ти си кукавица. ( бидејќи му пропаднале ставовите.) Реалноста е таа.
    Тука се работи за карактерни црти. Не мора да значи дека ако некој е алфа маж дека е самобедисан, сељак,кретен и слично. Модерниот алфа мажјак треба да поседува највисоки квалитети затоа ја добива класификацијата на алфа маж. Не збориме за примитивен опис на таков психолошки субјект, туку за алфа маж во модерно опшество така да некој ако би бил алфа исто така би можел да има и бета манири или омега во одредени ситуации бидејќи модулот е напреден, но јадрото мора да биде точно детерминирано.
    Пример за стереотипичноста кон алфа субјкетите е секое 2ро мислење, бидејќи никој не сака да се чуствува инфериорно, но во субјкетивното мислење секоја жена по автоматизам може да ја направи разликата помеѓу алфа -та и омега -та, затоа средината би била идеална, но тоа е само во опшествено - социјална рамка за подинамично сфаќање. Еволуираниот алфа маж знае како да се приспособи во секоја ситуација и точно знае дека нема поента да биде премногу нападен во одредени ситуации затоа во очите на женската динамика може да изгледа како БЕТА , само за да нема преголеми социјални отстапки. .
    Фората е што ретко кој ги сфаќа овие работи и многумина не се информирани точно, иако примитивниот сексуален концепт не е сменет милиони години, така што би требало сите да се информирате околу тематикава. Има цела наука...и можам да споделам нешто ситно тука ама во ниеден случај неможам да ви пренесам се. Секој сам треба да си учи тоа што го интересира и секој треба да си се пронајде и да знае како да делува понатаму. Индивидуалноста е клучен момент. Од таму се потекнува....
     
    Последна измена: 19 јули 2018
  18. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Како што помеѓу интровертите од едната страна на линијата и екстровертите од другата страна, во средина постојат амбивертите, така и овде не може да се каже дека секој маж е или крајно алфа или крајно бета тип.
    Бета маж може да е мускулест како што и алфа може да е емотивен.
    Според сликата многу остро е направена поделбата.
    И едниот и другиот тип може да делат исти карактеристики.

    Се согласувам дека за алфа маж не треба да се смета таканаречениот ,,сељак", бидејќи тој е далеку од алфа маж и вистинското значење на поимов.
     
    На Lolo5 и simonka93 им се допаѓа ова.
  19. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.481
    Пол:
    Женски
    Полека,не лупај.
    Јас не таргетирам никого.
    Мислењето ми е формирано врз основа на она што го гледам и слушам од блиски личности и од други,а она што го имам прочитано од психолози.
    Не е стереотипизирање.
    Општо е напишано,според светски рамки.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Јас верувам дека некој маж кога ќе преживее скоро 8 год на фемина форум треба да се смета како алфа , сите мажи што биле на тој форум после некоја година се пензионирале или го покажале вистинското лице и ги избркале присилно , но само еден успеал до сега да издржи ... али еве нема да го рачунаме тоа ,
    да погледнам листата и да одредам дали сум алфа или бета .
    [​IMG]


    1 - Confident = сум confident дека ќе газам оваа година на избори
    2 - Viewed As a Leader = Сакам да верувам дека кога ќе станам глобален модератор некогаш ќе ме гледаат сите како лидер , тие што нема да ме гледаат нема ни да постојат и така...
    3 - Masculine = во моментов не , ама ако еден ден седнам да вежбам , ќе бидам и тоа многу, што значи повеќе би рекол Masculine во најава ( како на Јамб игрицата кога најавуваш суперјамб)
    4 - Social = па имам 1500 пријатели на фб , имам неколку принцови од Африка ме следат на инстаграм, ако ова не е social не знам што друго би било...
    5 - Embarrassed easily = пффффф , после две пива , не постои тој збор во мојот речник.
    6 - Puts other people first = Да во напад на мечка , ќе ги ставам другите пред мене да ги изедат да можам да избегам.
    7/8 - Direct&Honest = зависи од луѓето што комуницирам , не сите сакаат да ја слушнат "вистината" иако викаат дека сакаат.
    9 - Takes Risks = секојдневно ризици се кога пишувам глупости, карам луѓе и јадам бурек кон Реин да не бидам перма баниран или избришан од страна на модераторите.
    10 - не е дефинирано што е совршенство така да не знам дали сум или не сум. (Кажи каков дипломатски одговор аа а а?)
    11 - Does not like to fail = тачно , особено на следниве избори.
    12 - Conmfortable Around the Oppsoite Sex = се разбира, ако има гол маж покрај мене со голем пенис , ќе посочам дечко голем ти е пенисот браво , нема ништо тука неудобност или срамење.
    13 - Gets Very Emotional = да некои членки знаат да ми го кренат шекерот....

    A true alpha indeed.
    [​IMG]
     
    На Gosh, GirlRose, Indiegurl и 6 други им се допаѓа ова.