1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Аманет (Канал 5)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Majuv4ence13, 22 август 2014.

 1. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  512
  Пол:
  Женски
  Аманет" е нова семејна комедија која својата премиера надвор од Турција ќе ја има најпрвин во Македонија. Главните улоги во серијата ги толкуваат добропознати турски актери од други серии (Кога лисјата паѓаат, Имотот на дамата, Зет домазет), а музичката тема "Yadigar" ја изведува Yonca Lodi. Снимањето на серијата е планирано да заврши следната година. Овој период завршуваат турските серии "Една силна жена", "Приказната за девојката од планината" и "Страдалничка", па така освен "Аманет" очекувајте и други турски серии на Канал 5.

  [​IMG]

  Содржина:
  Јадиѓар е млада, убава, своеглава, бунтовна и силна девојка која живее во Антеп со сопругот и двете деца. Еден ден, таа дознава дека сопругот ја изневерува веќе подолго време и решава да го напушти и со дечињата да се врати во семејната куќа на својот татко. Нејзиниот татко ја убедува Јадиѓар да се врати кај мажот, иако таа не ни помислува да му прости. Во куќата на татко и, Јадиѓар наидува и на ладно однесување од нејзината маќеа, која не ја сака девојката во куќата.
  Но тогаш се случува нешто што го менува животот на младата хероина. Јадиѓар наоѓа писмо од нејзината покојна мајка која вели дека и оставила некаков аманет кај пријателката Хусне, аманет за нејзината ќерка која треба да го побара во тешки времиња.
  Па така, Јадиѓар заминува во Истанбул во куќата на Хусне да го побара наследството од мајка и. Тој аманет го менува не само животот на Јадиѓар, туку и животот на сите оние кои живеат и ќе живеат во таа голема куќа. Смешната Хусне живее среќно заедно со нејзиниот маж Бахатин, двете ќерки Арифе и Џејлан, двете братучетки Салиха и Елмас и слугинката Хаџик. Животот на Јадиѓар и веселото семејство станува уште покомплициран кога во куќата се враќа братот на Хусне, Џиван кој работел како готвач во Италија и сега доаѓа да живее во Истанбул. Тој се вљубува во Јадиѓар, а и таа во него. Но Хусне и Бахатин кријат една голема тајна од девојката, една тајна која е поврзана со аманетот од мајката и која се заканува дека ќе ги разгори пријателствата и семејните односи.

  Улоги: Gökçe Bahadır (Јадиѓар), Caner Cindoruk (Џиван), Uğur Yücel (Бахатин), Binnur Kaya (Хусне), Ayça Damgacı (Хаџик), Bilge Şen (Елмас) и др.
  [​IMG]
   
  На sara3 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Toprak

  Toprak Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  277
  Аманет(Канал 5)

  Пак грешка во превод на серијата.
  Серијата се вика “Aramızda Kalsın “ - во превод “ Помеѓу мене и тебе"

  https://www.youtube.com/watch?v=vIjnjmPbcTM
   
 3. Dream-Girl

  Dream-Girl • The insomniac dreamer • Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  14.695
  Допаѓања:
  145.746
  Пол:
  Женски
  Аманет(Канал 5)

  Ми се свиѓа серијава, а Хусне кој комичар е хахахаха. :D
  Ќе ја гледам интересна е. :rock:
   
 4. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  512
  Пол:
  Женски
  Аманет(Канал 5)

  Само останува мистерија кој е амантетот :rofl:
   
 5. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  3.830
  Пол:
  Женски
  Аманет(Канал 5)

  И во Зет Домазет и тука Назире/Хусне ми е смешна :D :rofl:
   
 6. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.547
  Допаѓања:
  48.055
  Пол:
  Женски
  Аманет(Канал 5)

  Како за почеток добар е филмот онака комичен, само имињата им се многу смешни на сите, не се некои познати имиња кои сме ги сретнувале во други серии :D Главната хероина Јадигар ми е многу убав пар со Џиван , пред некое време гледав нивна заедничка реклама..ајде нека се спојат и во реалниот живот ионака се сингл :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 7. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  544
  Мене едно не ми е јасно, нели ги спојуваат оваа Јадигар и Џиван, а велат дека Џиван е брат на Хусне а мајка и на Јадигар сестра на Хусне.. По некоја логика овој и доаѓа вујко на Јадигар :^)
   
 8. sexymama

  sexymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  81
  i mene ova ne mi bese jasno ama pogore vo tekstot pisuva "kako sestra" za Husne i majkata na Jadigar
  Amanetot e dukanot izgleda
   
 9. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.667
  Допаѓања:
  72.594
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека е дуканот аманетот кој го кријат ... мн интересен филм ид јас го гледам..
   
 10. sara3

  sara3 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2012
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  383
  Исто и јас мислам деκа аманетот е дуќанот, нели во вчеρашната епизода тој бρојот од мапата бил дуќанот.
   
 11. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  544
  Или изгледа плацот бил нејзин па тие го искористиле, што е полошо :lol:
  Она девојчето, не знам како се вика глумеше во Величествениот како Михримах, многу е слатка :inlove:
  На Џиван не можам да му се изнагледам, па и кога ќе се насмее :inlove: :inlove: :inlove:
   
 12. blosson

  blosson Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Серијата е од оние ретките (турски) што ги гледам и многу ми е интерсна, смешна а и Џиван е срцка..насмевката му вреди милиони ^_^
   
  На nati44 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  512
  Пол:
  Женски
  Најјаки ми се Хусне и малиот дефинитивно... :rofl: :rofl: Се изнасмеав кога на веридбата од Џејлан едната од тетките облече кафтан за да била како Хурем султан :rofl: :rofl: Исто и со меленото месо :rofl: Оние двата па секој ден во исти тренерки како договорени!

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 14. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  1.881
  Допаѓања:
  31.886
  Пол:
  Женски
  Секој ден ја гледам серијава...ептен е смешна хехеххе....Посебно Хусне...само нешто јаде, само прави некакви глупости....преска во сауната ем не може ем тера инат нејќе да излезе, па слугинката кога прави некои фаци при зборење ..хахаххахахха Ептен е смешна сега за сега серијава :D :D :D
   
 15. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.892
  Допаѓања:
  5.447
  Колку епизоди е филмов?
  Што че се случи понатаму???


  https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hph ... 5662_o.jpg

  тренерките ќе имаат струја-бакнежи

  хусне ќе е бремена

  слугинката ќее со тој

  што ќе биде со онаа што се откажа веридбата?
   
  На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.212
  Допаѓања:
  41.354
  Од Турски серии СКРОЗ се откачив, ама серијава знам да ја заглеам чат-пат ради Назира/Хусне.
  Јака актерка е, права комичарка нема што :D
   
 17. bim00

  bim00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  93
  Го има ли филмов со превод да го гледам, на пример на natabanu, не можам да го најдам?
   
 18. love.a7x

  love.a7x Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  112
  Јадигар во врска со вујко и Џиван :tmi:
   
 19. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  512
  Пол:
  Женски
  Кај Турците тоа не претставува никаков проблем :)
   
 20. Toprak

  Toprak Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  277

  Хусне е пријателка на мајка и на Јадигар.Наследтвото е во градот каде мајка и на Јадигар е родена а потоа се омажила во друг град каде што живееше Јадигар со мажот и и каде што живееше и татко и со маќеата. Јадигар била мала кога мајка и се разболела и свесна дека мажот и (таткото на Јадигар) ке се прежени наследството од градот каде била родена го остава на пријателката Хусне да се грижи за дуќанот се до пололетството на Јадигар.Јадигар живеела со маќеата и таткото се до незината мажачка а Хусне и Џиван ги познавала додека била мала и додека мајка и била жива и ја носела на гости.Така да Џиван не и е вујко на Јадигар.
  Инаку Јадигар е Лејла од “Лисјата паѓаат“ а Џиван е Кемал од “Имотот на дамата“ само со поинаков имиџ од Кемал кој беше селанец.

  Кемал

  [​IMG]

  Џиван

  [​IMG]
   
  На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.