Амајлии, предмети кои ви носат среќа

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од creshicka, 4 септември 2012.

 1. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
  Дали имате амајлии односно предмети кои сте приметиле дека ви носат среќа. Дали верувате во вакви работи? Без разлика дали се работи за некој предмет со верска основа или нешто сосема рандом.

  Јас имам еднo привезоче мало со Богородица на него. Дадено ми е од калугерките во Католичката црква. На него пишува на латински Regina sine labe originali concepta O.P.N.

  Ова не го приметив најпрво но побарав на Гугл и пишува дека во превод е Кралица зачната без грев.
  А она О.Р.N. значи Ora pro nobis, односно Моли се за нас.

  Позади на привезокот ја има буквата М која воедно е почетната буква на моето име, но во овој случај значи Miraculous Medal (чудесен медаљон). Над буквата има крст и 12 ѕвезди кои ги претставуваат 12-те Апостоли. Исто така има и две срценца кои ја претставувале љубовта на Исус и Марија кон нас.

  Си го носам насекаде со мене закачено ми е на златна алка и тоа самото е позлатено. Еве најдов и слика од него потполно исто е.

  [​IMG]

  Темава мислам дека не е дупла, има тема за Бројаници но ова нема блага веза со нив.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 1DeeDee1

  1DeeDee1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  57
  Немам некоја послебна амајлија, ама имам едно пенкалце што секогаш си го носам на испит и ми носи среќа :)
   
 3. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  358
  Пол:
  Женски
  Верувам во амјлии, а ги имам неколку. Една монета од 2 денара ( :D ) таа ми стои на дното од мојот новчаник секогаш. Мое то златно ланче, со котва (што претставува пловидба, поточно надвладување на проблемите како морнарите со невремето, и ми се подарок од баба за мојот 1 роденден), и двата прстена кои ми ги даде мама... 8) :*
   
 4. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Nosam edinstveno crna pletena alka kupena od manastir,osvetena.Isto taka vo cantata si nosam mala ikonka od Bogorodicna,a vo paricnikot krste koe mi go dade pop koga krstese voda za Veligden.
   
 5. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.933
  Имам една амајлија која ми ја даде тетин ми кога отиде во странство, од работа.Сега си ја чувам и ми носи среќа :)
   
 6. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  2.147
  Па не знам колку е амајлија, али јас веќе 2 години не вадам од рака едно тенко, црно стегаче. Од овие пазарските е, 10 денари, али така си се навикнав и од рака не го вадам.
  Колку ми носи среќа, тоа не знам :D, али сега ко дел од мене е.
   
 7. kis.ki.ck.a

  kis.ki.ck.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2012
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  Општи прашања

  има те ли некоја амајлија што постојано ја носите со себе? :)
   
 8. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.933
  Општи прашања

  Имам, и многу ми е значајна и важна. :!: Секогаш во новчаник ако носам со мене и во ранец ја носам со мене. Ми ја даде тетин ми пред да оди во Авганистан, и ако некогаш ја изгубам од 5-ти спрат се џиткам. :tmi:
   
 9. OneHeart

  OneHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2012
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  33
  Па имам еден привезок со Captain Morgan пијалок и има како некоја ламбичка доле кога свети се појавува неговиот лик верувам дека исполнува желби и секогаш кога го носам со мене сум среќна и исполнета со позитивна енергија :)
   
 10. UnknownLadyDi

  UnknownLadyDi Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2012
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  947
  еј да ви кажам имав една белегзија,со камчиња беше ко демек за хороскопски знак бик.. јас сум јарец си ја носев и ств. ми носеше премногу среќа,ја скинав пред некој ден.. несакајќи ..штета :worried:
   
 11. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  привезокот со був кој ми го даде таткоми ко бев мала :D
   
 12. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.384
  Амајлии

  Јас кога бев мала имав многу кошмари и баба ми ми даде амајлија од некоја жена што ги прави да ја носам и да спијам со неа....
  Тоа беше страшно уште полошо ми беше
  потоа другата баба од црква ми подари ланче со богородица кое беше пеано од поп и стоено 40 дена во црква е дури тогаш престанаа кошмарите и навистина ме следеше среќа,амајлија веќе никогаш не би допрела а камо ли бог да чува да спијам или носам со себе
   
 13. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
  Верувам во амајлии и си имам едно мече и стварно среќа ми носи... :$ :$ :$
   
 14. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
  Да,имам..Ланче од црвен јаспис,го носев на мене,го вадев само кога се бањам и за спиење,а и не давав никој да ми го допре,а ако сака да го види,строго од моја рака само,и нонстоп под блуза ми стоеше.Исто,и го миев секој ден,поточно,секоја вечер и во мојата соба имам еден лебед ,така,средно годем,од оникс и секоја вечер ланчето на вратот на лебедот го ставав.Ама вчера,незнам како можеше,ми го снема,а толку бев приврзана за ланчето..Абе цела куќа ја претресов,под кревет кај мене,во салонот,на другиот спрат и никаде го немаше.Неможев да функционирам без него.Го немаше цел ден,па брарај,барај...Денес отидов да гупан ново од трговски,дека видов и кај нас има.И океј,го купив,го изив,си го ставив,и гледам татко ми доаѓа на врата.Ми вика,Дала,ова ли беше ланчето?Го гледам го нашол.Абе од кревет скокнав,толку се израдував што...Ух,сега ќе си бидам нераделна со лането мое најмило :inlove:
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.944
  Пол:
  Женски
  2010 година кога тргнав на пат, најдов една иконка со богородица...и од тогаш на било каков подолг/пократок (небитно) пат кога ќе тргнам обавезно си ја носам.

  Иако искрено мислам дека за одредени други предмети за кои луѓето се сврзуваат е само потребата од додатна сила/мотив .... односно сето тоа е психа.
   
 16. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Додека тренирав и редовно одев на натпревари ,секогаш со мене си носев едно гумено желче ,ми носеше многу среќа и златни медали :)
   
 17. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.888
  Пол:
  Женски
  Од Мајка ми добив златно ланче со преврзок срце постојано го носам и го сметам како моја амајлија.
  Иако и не верувам многу јас во тоа, сепак ако Господ не те чува џабе е и ланче и икона и прстен или што и да е, ако Господ сака нешто да се случи, ќе се случи без разлика на се.
   
 18. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.614
  Мојот мозок ми е амајлија,се што ке посакам од душа и срце,целиот универзум работи на тоа да ми се оствари све што ке си посакам,поголема амајлија од тоа здравје.
   
 19. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.715
  Допаѓања:
  4.801
  Пол:
  Женски
  Незнам колку можам да го наречам амајлиа.Но мислам дека за мене е амајлиа.Тоа е едно ланче кое го купив од манастирот Св.Богородица во Калишта.Ланчето е со дрвен крст.Го носам веќе едно 5 години сигурно,а може и повеќе незнам.Никогаш не го вадам.Освен кога ќе излагам,па сакам да ставам некое друго ланче.Мислам дека мене ми носи среќа,па што знам.Чуствувам некоја приврзаност кон тоа ланче :)
   
 20. kathy-style

  kathy-style Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2012
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  192
  Имам неколку предмети што ги носам секогаш со мене и што си верувам во нив дека ми носат среќа.
  Крстенце од Ерусалим,една иконка и ланчето од сварофски што ми о подари мајка ми.Секогаш ги носам со мене и верувам во нив.