Амајлии, предмети кои ви носат среќа

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од creshicka, 4 септември 2012.

 1. aerodrom

  aerodrom Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2010
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  82
  Амајлиите се ѓаволска измислица, кога верувате во нив тогаш демоните влијаат на вас и најчесто луѓето имаат навидум „успех“ , но на крај последиците се катастрофални!
  Денес многу популарни личности, спортисти, пејачи носат амајлии но сето тоа е напразно кога ке завршат во пеколот ако не се покајат.
  Само верата во Исус Христос носи вистински успех во животот и на крај живот вечен!
   
 2. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  2.972
  Допаѓања:
  7.343
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум имала амајлија, многу побитно ми е денот каков ми е, од тоа повеќе ми зависи успехот (повеќе сум во стил мисли убаво, убаво да ти се случи).
  Изминатиов семестар се сум положила, и на сите полагања одев со едно пенкало што ми го даде една другарка во септември. Се зафркавав дека до пенкалото е :D ми се потроши минатата недела, па и побарав ново, ми даде исто такво, ама пишува црно. Ако и сега положам се, дефинитивно е до пенкалата на другарка ми :lol:
   
 3. Leeloo

  Leeloo Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2010
  Пораки:
  644
  Допаѓања:
  290
  Искрено кога ќе размислам и всушност сум немала ваков предмет, или пак да кажам
  едноставно не се сеќавам сега. Но сепак мислам, дека никогаш не сум се поврзувала со вакви
  предмети. А некако, убаво ми е...шознам за конкретна ствар и буди чувство на сигурност и тоа чувство
  дека се ќе е во ред, ипак ке ми донесе среќа, нели. :)
   
 4. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.500
  Допаѓања:
  4.067
  Пол:
  Женски
  Немам амајлија :D
   
 5. Witchy-style

  Witchy-style Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2012
  Пораки:
  679
  Допаѓања:
  3.780
  Пол:
  Женски
  Ланче плетено со крст купено од црква, ама сега не го носам често.Истотака и бројаница црна :wasntme:
   
 6. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.283
  Допаѓања:
  1.010
  Добра тема и добар почеток на темата. Убаво е кога се верува во нешто и тоа не води. Колку и да не е амајлија, вербата во таа ситница предизвикува повеќе самодоверба и убеденост дека ќе победиш (условно кажано) во она по кое си тргнал. Барем тоа е моето мислење. :)

  Но нормално, секогаш ќе има вакви „испади“ :D
  Да не се сфатиме погрешно, во ред си е секој да си има свои размисли но ова е надвор од размисла :D
  Me интересира, според овој исказ, оние кои не се Христијани, што би требало да мислат. Бидејќи овде специфично е искажано за Исус Христос, но секој си има право да верува во тоа што сака. Што мислиш за оние кои не се Христијани? И според кое верување или религија го пишуваш ова бидејќи во самото Христијанство постојат амајлии и верувања во амајлии?
  Некои работи не одат едно со друго...
   
 7. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.602
  Допаѓања:
  24.615
  Пол:
  Женски
  Си имам 2 амајлии кои нај нај нај најмногу си ги сакамм.. :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

  Едно крстче (како ланче) кое нон-стоп ми е на врат и никогаш не сум го тргнала, а нема ни да го тргнам.. :!:

  И еден прстен син по боја, со 4 „дијаманти“ на него подредени во форма на дијамант :D
  И него никогаш не го вадам.. а и да сакам не можам. :wasntme:
  Само со сјај или сапун или тоа.. :$
   
 8. swiftandbieber

  swiftandbieber Активен член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  jas si imam amajlija edno zlatno lance so bogorodica..neznam zosto no bogorodica kako sekogas da e so mene i mi pomaga,pa zatoa taa amajlija mi drzi sreka:) hhehe^^
   
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.701
  Допаѓања:
  22.510
  Пол:
  Женски
  Немам амајлија. Не верувам дека амајлиите носат среќа.
   
 10. Torte19

  Torte19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2012
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  86
  Многу драгоцено ланче и мачкино око или сино око :rofl:
   
 11. Maya3112

  Maya3112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  478
  Јас во мојот паричник имам камче од реката Јордан од Израел.Секогаш кај и да одам го носам со себе.Подарено ми е да ми носи среќа и да ме чува од незгоди.
   
 12. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  816
  Пол:
  Женски
  Имам плетени тие со крст за на рака..
  Се надевам дека ме разбравте. Имам такви две.
  Розево и црно. Си ги носам постојано :)
   
 13. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.364
  Допаѓања:
  9.675
  Пол:
  Женски
  Имам колба која сама си ја купив и е многу значајна за мене, кај и да одам си на носам и ми носи среќа :)
   
 14. Cecyska

  Cecyska Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  а каде се купуваат амајлии?
   
 15. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  117
  .. :$ ..пред неколку години брат ми требаше да оди во Америка, а нели тоа е земја далечна,и ние сите дома некако бевме down,шо и како ќе помини на патот,жив и здрав да стигни и сл...случајно во еден неврзан муабет со пријателка,спомнав за тоа,и таа ми кажува,поклони му на брат ти амајлија за среќа...
  :$ јас бев изненадена,се дотогаш на ум не ми паѓаше нештослично,ама ми кладе жената шубе и ја прашав шо и како и каде...и таа ми раскажа приказна од нејзината баба многу одамна кога машките глави од куќата оделе во војна,војска и сл,нели и тоа по многу години,им правела тоа...и ми објасни...значи во крпче,мало делче од кошула од митрополит се клава крвче од црква се зашива и се носи со себе си...
  .. :!: ..уште утредента напрајв тоа за брат ми,си го кладе во новчаник,потоа за големиот син исто одеше на пат,па за малиот син,па за мене,и така со години си ги носиме со нас....не е многу ама заштитени сме од лошо,се е сепак во нашиот памет/подсвеста,значи ако веруваш во нешто,се држиш за тоа,ама има плус и некоја сила која помага во нашата верба.. :hai: ..
   
 16. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  141
  имав јас едно ко беџ со богородица и исус секаде си го носев со мене ама кога се фативме со дечкоми уште првите денови ми падна кај него вкола а јас не се сетив кога го нашол дечкоми праша дали е мое му реков дека е мое ама нешто како да ми велеше дека треба кај него да остани и го кладе вкола и до ден денешен стој тука од тогаш одиме 2 ипол години а здравје боже летово или есенва планираме да се земиме...
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Beatriche19

  Beatriche19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2012
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  85
  немам амајлија но имам едно среќно пенкало од сваровски и дефинитивно ми носи среќа без него не идев на тестови ниту на испрашувања.Шта ќеш.... :D
   
 18. Gentleman..D

  Gentleman..D Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  268
  Допаѓања:
  44
  па немам некој предмет што ми носи среќа, а би сакала да имам..верувам во амајлии :D
   
 19. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.985
  Пол:
  Женски
  Јас во секое ташниче си имам по една слика од Ексл,или од ГНР,а во новчаник си имам 3,па тие си ги рачувам како некаква амајлија :D
   
 20. smurffi

  smurffi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Исто и јас.
  Јас имам црно и бело. :lol: