1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Амајлии, предмети кои ви носат среќа

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од creshicka, 4 септември 2012.

  1. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Амајлиите се ѓаволска измислица, кога верувате во нив тогаш демоните влијаат на вас и најчесто луѓето имаат навидум „успех“ , но на крај последиците се катастрофални!
    Денес многу популарни личности, спортисти, пејачи носат амајлии но сето тоа е напразно кога ке завршат во пеколот ако не се покајат.
    Само верата во Исус Христос носи вистински успех во животот и на крај живот вечен!
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.183
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум имала амајлија, многу побитно ми е денот каков ми е, од тоа повеќе ми зависи успехот (повеќе сум во стил мисли убаво, убаво да ти се случи).
    Изминатиов семестар се сум положила, и на сите полагања одев со едно пенкало што ми го даде една другарка во септември. Се зафркавав дека до пенкалото е :D ми се потроши минатата недела, па и побарав ново, ми даде исто такво, ама пишува црно. Ако и сега положам се, дефинитивно е до пенкалата на другарка ми :lol:
     
  3. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Искрено кога ќе размислам и всушност сум немала ваков предмет, или пак да кажам
    едноставно не се сеќавам сега. Но сепак мислам, дека никогаш не сум се поврзувала со вакви
    предмети. А некако, убаво ми е...шознам за конкретна ствар и буди чувство на сигурност и тоа чувство
    дека се ќе е во ред, ипак ке ми донесе среќа, нели. :)
     
  4. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Немам амајлија :D
     
  5. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
    Ланче плетено со крст купено од црква, ама сега не го носам често.Истотака и бројаница црна :wasntme:
     
  6. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Добра тема и добар почеток на темата. Убаво е кога се верува во нешто и тоа не води. Колку и да не е амајлија, вербата во таа ситница предизвикува повеќе самодоверба и убеденост дека ќе победиш (условно кажано) во она по кое си тргнал. Барем тоа е моето мислење. :)

    Но нормално, секогаш ќе има вакви „испади“ :D
    Да не се сфатиме погрешно, во ред си е секој да си има свои размисли но ова е надвор од размисла :D
    Me интересира, според овој исказ, оние кои не се Христијани, што би требало да мислат. Бидејќи овде специфично е искажано за Исус Христос, но секој си има право да верува во тоа што сака. Што мислиш за оние кои не се Христијани? И според кое верување или религија го пишуваш ова бидејќи во самото Христијанство постојат амајлии и верувања во амајлии?
    Некои работи не одат едно со друго...
     
  7. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Си имам 2 амајлии кои нај нај нај најмногу си ги сакамм.. :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:

    Едно крстче (како ланче) кое нон-стоп ми е на врат и никогаш не сум го тргнала, а нема ни да го тргнам.. :!:

    И еден прстен син по боја, со 4 „дијаманти“ на него подредени во форма на дијамант :D
    И него никогаш не го вадам.. а и да сакам не можам. :wasntme:
    Само со сјај или сапун или тоа.. :$
     
  8. swiftandbieber

    swiftandbieber Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    jas si imam amajlija edno zlatno lance so bogorodica..neznam zosto no bogorodica kako sekogas da e so mene i mi pomaga,pa zatoa taa amajlija mi drzi sreka:) hhehe^^
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.920
    Допаѓања:
    32.543
    Пол:
    Женски
    Немам амајлија. Не верувам дека амајлиите носат среќа.
     
  10. Torte19

    Torte19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    86
    Многу драгоцено ланче и мачкино око или сино око :rofl:
     
  11. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Јас во мојот паричник имам камче од реката Јордан од Израел.Секогаш кај и да одам го носам со себе.Подарено ми е да ми носи среќа и да ме чува од незгоди.
     
  12. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Имам плетени тие со крст за на рака..
    Се надевам дека ме разбравте. Имам такви две.
    Розево и црно. Си ги носам постојано :)
     
  13. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Имам колба која сама си ја купив и е многу значајна за мене, кај и да одам си на носам и ми носи среќа :)
     
  14. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    а каде се купуваат амајлии?
     
  15. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    .. :$ ..пред неколку години брат ми требаше да оди во Америка, а нели тоа е земја далечна,и ние сите дома некако бевме down,шо и како ќе помини на патот,жив и здрав да стигни и сл...случајно во еден неврзан муабет со пријателка,спомнав за тоа,и таа ми кажува,поклони му на брат ти амајлија за среќа...
    :$ јас бев изненадена,се дотогаш на ум не ми паѓаше нештослично,ама ми кладе жената шубе и ја прашав шо и како и каде...и таа ми раскажа приказна од нејзината баба многу одамна кога машките глави од куќата оделе во војна,војска и сл,нели и тоа по многу години,им правела тоа...и ми објасни...значи во крпче,мало делче од кошула од митрополит се клава крвче од црква се зашива и се носи со себе си...
    .. :!: ..уште утредента напрајв тоа за брат ми,си го кладе во новчаник,потоа за големиот син исто одеше на пат,па за малиот син,па за мене,и така со години си ги носиме со нас....не е многу ама заштитени сме од лошо,се е сепак во нашиот памет/подсвеста,значи ако веруваш во нешто,се држиш за тоа,ама има плус и некоја сила која помага во нашата верба.. :hai: ..
     
  16. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    имав јас едно ко беџ со богородица и исус секаде си го носев со мене ама кога се фативме со дечкоми уште првите денови ми падна кај него вкола а јас не се сетив кога го нашол дечкоми праша дали е мое му реков дека е мое ама нешто како да ми велеше дека треба кај него да остани и го кладе вкола и до ден денешен стој тука од тогаш одиме 2 ипол години а здравје боже летово или есенва планираме да се земиме...
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Beatriche19

    Beatriche19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2012
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    89
    немам амајлија но имам едно среќно пенкало од сваровски и дефинитивно ми носи среќа без него не идев на тестови ниту на испрашувања.Шта ќеш.... :D
     
  18. Gentleman..D

    Gentleman..D Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    44
    па немам некој предмет што ми носи среќа, а би сакала да имам..верувам во амајлии :D
     
  19. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Јас во секое ташниче си имам по една слика од Ексл,или од ГНР,а во новчаник си имам 3,па тие си ги рачувам како некаква амајлија :D
     
  20. smurffi

    smurffi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    378
    Пол:
    Женски
    Исто и јас.
    Јас имам црно и бело. :lol: