Амајлии, предмети кои ви носат среќа

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од creshicka, 4 септември 2012.

 1. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.597
  Допаѓања:
  5.296
  немам амајлија..но би сакала да имам-да верувам во нешто дека ми носи среќа и ме чува од незгоди -да ме охрабрува :)
   
 2. sparklegirl

  sparklegirl Активен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2012
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  29
  Немам амајлија, но има еден пример една другарка носи постојано со себе една амајлија и лани на мојот роденден ја извади и веднаш и се случи несреќа и од тогаш не ја вади :D
   
 3. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.597
  Допаѓања:
  5.296
  прашање од другарка:

  ви правел ли некој амајлија за да ти оди во училиште...да полагате се од прва итн..
   
 4. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.549
  Допаѓања:
  3.534
  Пол:
  Женски
  Нека си научи она и сите ќе си ги положи од амајлии правење аир нема.
  Немам некоја амајлија и неверувам дека било кој предмет може среќа да ми донесе.
   
 5. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  Најголема глупост ми се амајлиите...
  Кога се стретнав со другарка од друштво видов нешто носи на раката и ја прашав што и е тоа она кажа:
  -„А, тоа ми е со Уан Дајрекшн да ми носи среќа. Види ги... Колку се само најубави!!!“
  И јас бев „ :^)
  Никогаш нема да ги разберам, а најмалку да се обидам да го разберам тие со амајлиите... :shake:
   
 6. antonieta30

  antonieta30 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2013
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  1
  Амајлија

  една моја другарка отиде кај една гатачка за среќата да и ја отвори и и рече да преиспие сол,шеќер и потоа праеше некои церемонии и после во едно марамче и завитка нешто кафено како конеч,слично танко како влакно беше и и рече секогаш да го носи со себе и да не го водени и да си замисли желба и дека ќе и се оствари за неколку месечи и после друга желба и.т. Дали некој имал вакви искуства и ако имал да го каже дали тоа е амајлија или некоја глупост и дали ви се остварила желбата
   
 7. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.371
  Допаѓања:
  941
  Амајлија

  мое мислење, глупости .. |-)
   
  На aleks26 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  93
  Пол:
  Женски
  Амајлија

  Истото мислење го делам и јас никогаш не сум верувала во овие чуда,а најголема глупост ми е кога ке видам некое бебенце или така помалечко детенце ,му обесиле бела топка од партали направена санки ѕвонец на алиштата згора со шпенигла,ко ке прашам што е ова-аа тоа е амајлија за срека :^) Повекепати го имам ова нешто сретнато.
   
  На Mrs.Poppins и nikiiii им се допаѓа ова.
 9. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.402
  Пол:
  Женски
  Обично нараквците, ланчето што си ги носам ми носат среќа. Ќе ја издвојам нараквицата со моето име (од панаѓур си ја купив :D ) и на неа си закачив осветено крстче.
   
 10. CutieWithABeauty

  CutieWithABeauty Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  1.247
  Пол:
  Женски
  Немам амајлија..би сакала да имам..но дека носат среќа баш и не верувам..ако си со среќа роден ќе имаш ако не здравје! :!: :rofl:
   
 11. Good.Girl.

  Good.Girl. Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Дaли некoј знaе нештo зa oвaa aмaјлијa или кaкo се викa? 14332588042071135221789.jpg
   
 12. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  Јас имав едно ланче со крст кое го купив од манастирот свети Јован Бигорски. Кога и да го носев ми носеше среќа за се.
   
 13. 123.Maki-first

  123.Maki-first Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Подарените ланчиња се амајлии за среќа и љубов. Е сега, ако сакаш за успех, смелост, добивање ќе си изгравираш крокодил, ако е за љубов, срце цветче нешто нежно, за друштво и фамилија бубамара... Јас имав тиркиз со крокодил, сама си го чистев во морска сол, го полнев на сонце за енергија, ама ми ја украде другарка на сестра ми. Оттогаш се и се сврте наопаку и секој кој е со неа го следи таква среќа. Стварно било тоа дека колне тоа ако украдеш амајлија.
   
 14. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.407
  Допаѓања:
  46.477
  Пол:
  Женски
  Ниту имам ниту верувам дека некој предмет може да ме заштити од нешто. Само Бог може да ме заштити.
   
 15. AnnabelLee

  AnnabelLee Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2018
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  357
  Пол:
  Женски
  немам ништо што ми носи несреќа или среќа. прилично сум скептик од таа страна, но носам ствари чисто од спомен ако ја сакам личноста бидејќи сум доста сентиментална. Знам да спијам во маица од сопругот или да ставам негов парфем, и стално сум со прстенот од мојата покојна мајка, си го носам како симбол, како нешто од неа. Исто и нејзината бунда од младоста, ме топли симата зошто обично палто не ме топли, вечно ми е студено :D
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.317
  Допаѓања:
  17.070
  Пол:
  Женски
  До сега не сум имала . Еднаш си купив алка со драгоцен камен тиркиз ( според хороскопскиот знак , тој ми припаѓа ) , ја носев неколку месеци и ми се искина ... А за амајлии , сум слушала , но никогаш не сум користела , така што не знам дали носат среќа . Обично за се се потпирам на интуицијата :)
   
 17. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.365
  Допаѓања:
  43.439
  Пол:
  Машки
  Гаќи наопаку против уроци е шитот!!
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 18. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.522
  Допаѓања:
  137.336
  Амајлија,само картички :)
   
 19. (:strawberry:)

  (:strawberry:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  804
 20. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.197
  Допаѓања:
  7.919
  Пол:
  Женски
  Јас немам амајлија..