1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Амбиција

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Peanut Butter, 23 јуни 2021.

 1. Peanut Butter

  Peanut Butter Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2021
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  1.712
  Пол:
  Женски
  Не најдов ваква тема, а ме инспирираше @WildMk бидејќи рече дека амбицијата не мора да е нешто позитивно. Колку сте амбициозни? Колку сте жртвувале за да успеете? Колку ви значи професионалниот успех во споредба со приватниот? Мене лично ми значи финансискиот успех, не толку некаква си слава, но од друга страна, сметам дека е корисно да се надоградувам дури и ако финансиски тоа ништо не значи. Мнооооогу сум жртвувала за професијата и ми е жал што не сум жртвувала уште повеќе оти навистина уживам да учам, некако тоа ми е многу поголем high отколку случувањата во приватниот живот. How about you?
   
  На MarijaMi90, GrimTheReaper и Tanjamm им се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  7.199
  Амбицијата е добра работа, но негативна е ако некој гази преку се за да си го реализира замисленото. Без амбиција што би биле ние луѓето? Ми значи успехот на професионално поле. Сакам да се издвојам од толпата, но на чесен и фер начин. Некогаш и јас си велам требаше да се вложам повеќе, но сепак сум човек и ми треба оддишка.
   
  На cresa-jagoda, Frosty!, Victorian и 5 други им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.985
  Не секогаш.

  Пример:
  Може да си сериски убиец и да имаш амбиција да убиеш повеќе луѓе, од било кој сериски убиец до тогаш.
   
  На cresa-jagoda, Осе, Snowflake97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.985
  амбиција.png
   
  На cresa-jagoda, Snowflake97 и Peanut Butter им се допаѓа ова.
 5. Peanut Butter

  Peanut Butter Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2021
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  1.712
  Пол:
  Женски
  Се согласувам дека не мора да значи дека амбициозноста е позитивна работа, ама исто така тешко е да се дефинира до каде се границите, кога станува негативна. Јас сметам дека ако нашата амбиција некому штети, тогаш тоа е црвено знаме дека сме ја преминале границата.
   
  На cresa-jagoda, Осе и Tanjamm им се допаѓа ова.
 6. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  7.199
  Тоа се крајности, и нормално не мислев на такви случаеви. Секој човек има амбиции. Амбициите не движат. Но, никако не сум за газење преку други луѓе и на туѓа штета. Мене амбицијата ме асоцира на убави нешта.
   
  На cresa-jagoda и Naked Gun им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.985
  Епа и тие крајности спаѓаат во амбиција.
  Затоа велам: Не е амбицијата позитивна особина, по дифолт.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.837
  Допаѓања:
  7.199
  Да, но ете повеќето за среќа имаат амбиција да си купат стан, да изградат куќа, да завршат факултет, да имаат кариера, да создадат семејство, да патуваат итн.
   
  На cresa-jagoda, Frosty!, Naked Gun и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  1.543
  Пол:
  Женски
  Имав амбиција да завршам тежок факултет, компјутерско инженерство. Жртвував ноќи без спиење, излегувања и журки, пари и нерви плус. И што добив, дипломиран инженер сум си седам дома.
  ( имам желба да продолжам магистерски студии но немам финансиски средства ни работа, тоа ме дотепува)
   
  На MarijaMi90 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 10. Peanut Butter

  Peanut Butter Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2021
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  1.712
  Пол:
  Женски
  Ако имаш квалитет не се откажувај, пробувај секаде, за жал системот е таков, ама земај пример од луѓе што не се откажале. When there's a will, there's a way.
   
  На SnowWhite8 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 11. 999

  999 Активен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2021
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  120
  Пол:
  Женски
  ja ne sum ambiciozna
   
  На MarijaMi90 и WildMk им се допаѓа ова.
 12. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.510
  Допаѓања:
  301.838
  И претерано голема позитивна амбиција ( пример, да станеш директор, да бидеш главен во општеството, да станеш познат доктор, да бидеш најдобар во своја професија....), не е на арно.
  Пре-амбициозните личности кога ќе се соочат со пречка во остварувањето на стремежот, и бељи знаат да прават.
   
  На cresa-jagoda, mira.mira, MarijaMi90 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.985
  Само што така е организиран системот и на цена се социопатски и психопатски карактеристики (недостаток на емпатија), оти само тие можат да ти помогнат да го изодиш патот до врвот, кој обавезно вклучува газење преку лешеви.

  1 in 5 business leaders may have psychopathic tendencies—here’s why, according to a psychology professor
   
  На MarijaMi90 и referentka им се допаѓа ова.
 14. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.510
  Допаѓања:
  301.838
  Не џабе рекле - за да му осамне на некого, треба да му се стемни на друг.

  Во последните 10-15 години , јас лично не ни познавам друг начин за да се дојде до врвот.
   
  На cresa-jagoda, Tanjamm и WildMk им се допаѓа ова.
 15. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  5.880
  Stremezot kon slava I uspeh e dobra osobina za pravenje na kariera no ne treba da se zrtvuva zdravje,ljubov, privaten zivot,semejstvo,deca...
  Otkazuvanje od formiranje na dom I semejstvo ne moze da donese lichna sreka kaj karieristot.Niedna kariera ne e vredna da se zrtvuva lichnata sreka I ljubov.
  Egoto se bilda so kariera I uspeh,a dushata se polni samo so ljubov.
   
  На Tanjamm и Peanut Butter им се допаѓа ова.
 16. MarijaMi90

  MarijaMi90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2020
  Пораки:
  914
  Допаѓања:
  9.805
  Пол:
  Женски
  Амбиција кога тоа значи да придонесам за опшеството, не знам, пример да учам деца, да лечам луѓе, да направам апликација што ќе го олесни животот на другите итн., да.

  Амбиција за да сум шеф на оддел во банка и крвта да ми ја испијат не. Да сум директор, пратеник, политичар кој под влијание на партијата ќе мора да носи одлуки кои не се во согласност со чесно работење или со моите вредности, не.

  Токму вториве се синоним за успешност најчесто.

  И затоа повеќе им се дивам на тие што си нашле начин како помалку да се оптоварени од работа, кои си имаат повеќе слободно време, а сепак доволно за убав живот.

  Успешен во работа и успешен во животот за мене не е исто. Успех е да си задоволен и среќен. Да, да се движиш напред, да создаваш, но тоа не е секогаш повисока позиција.

  Најчесто луѓето се најамбициозни додека се помлади, кога ќе завршат факс, во 20тите. Понатаму, повеќето сфаќаат дека подобро е да ти е мирна глава и повеќе слобода да се има, отколку да се оставиш некаде кадешто утре без око да им трепне ќе ти најдат замена.

  Од друга страна, секогаш сум за учење и надоградување на себеси, ако тоа ја исполнува личноста.
   
  На Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 17. Ivanna23.

  Ivanna23. Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2019
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  875
  Пол:
  Женски
  Ете јас мислам дека амбициозноста е најдобро нешто бидејќи ќе го постигнеш она што сакаш, животот ќе ти биде исполнет и ќе бидеш задоволен/задоволна од себе, а што може да биде подобро од тоа? Секако бара жртвување, но се знае до кои граници треба да се оди ... Замислете колку би било убаво сите млади луѓе да се амбициозни наместо да се флегматични, немотивирани. Не можам да ги сфатам младите кога викаат еј добра ми е платата, не е сјајна ама па што некој и таа не ја зема :puke: Па млад/а си, здрав/а, прав/а зошто не се потрудиш да постигнеш повеќе и да си задоволен со платата наместо да се споредуваш со други(highfive)
   
  На Tanjamm и Peanut Butter им се допаѓа ова.
 18. Peanut Butter

  Peanut Butter Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2021
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  1.712
  Пол:
  Женски
  Да бидеш најдобар во својата професија за мене е здрава амбиција, тие останатите наведени не. Понездраво е да сакаш да си просечен, како тогаш ќе го оствариш својот потенцијал? Секој од нас може утре да умре, затоа треба да го користиме секој момент за себеспознавање, надоградба, нови и нови искуства. Секој кој живее за да пие кафиња и да ужива по цел ден, лично, сметам дека живее бесцелно. Светот нон-стоп се менува, луѓето низ што не поминуваат, а на некој единствена грижа му е што не му одговарале чевлите со фустанот или Интер изгубил од Рома. Тоа за мене се тотално изгубени луѓе.
   
  На Tanjamm и Ivanna23. им се допаѓа ова.
 19. Ivanna23.

  Ivanna23. Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2019
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  875
  Пол:
  Женски
  Баш ова сакав да го споменам, не ги сфаќам луѓето на кои целта му е да земат плата и да одат по кафичи,ресторани,забави,одмори...Како може да работиш само за тоа? Јас не би можела да работам нешто само заради плата туку морам да си ја сакам работата и да ја работам со пасија. Исто мислам како тебе тоа се луѓе кои живеат бесцелно. Мислам дека тие шт бараат само висока плата, а не кариета немаат амбиција туку алчност.
  Можеби со ова отидов во друга насока али многу мислат дека амбиција е само богатство и луксуз.
   
  На Tanjamm, MarijaMi90 и Peanut Butter им се допаѓа ова.
 20. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.510
  Допаѓања:
  301.838
  Тоа се ХЕДОНИСТИ.
  Само уживање вреди за нив.
  ..иначе трошка хедонизам не е на одмет.
   
  На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.