1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Амбиција

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Peanut Butter, 23 јуни 2021.

  1. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Не значи дека ако на некој главна мотивација за работа му е платата, дека тоа е лошо или не е амбициозност туку алчност. Сигурно дека има исклучоци, ама факт е дека најголема мотивација за работата на мнозинството е платата и тоа е многу нормално. Еве и јас ако се земам за пример, да, си ја сакам до некаде работата и ми е интересна ама дали би работила ако не земав никаква плата ( да речеме дека и онака имам доволно за живот каков што сакам)? Одговорот е дефинитивно не.
    Се согласувам со тебе дека дремење по цели денови по кафичи, ресторани е стварно бесцелно ама не секој што се труди главно заради поголеми примања ги троши парите така. Парите се алатка и ако се користени паметно може да се направи голема разлика во својот живот и во животот на други луѓе.
    За мене амбицозност е константно да се трудиш да бидеш подобар и да му дадеш на значење и вредност на твојот живот и тоа може да се направи на многу различни начини. Секако дека значењето на "да бидеш подобар" може да биде различно и зависи од моралните вредности на индивидуата и секако не е секогаш позитивно. Значи се е релативно :D
     
    На Celltica, MarijaMi90, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.249
    Мене па ми е чудно зошто имање на кариера се поврзува со немање на деца и семејство. Многу луѓе кои немаат кариера остануваат сами, а не се посветиле на ништо во животот. Мислам дека тука факторот среќа, пронаоѓањето на сродната душа е важен, а не сега „имам кариера, и ќе те откачам, оти ќе ми пречиш да напредувам во кариерата“. Не, ако сакаш некого, со него се е полесно, а не потешко.
     
    На Peanut Butter и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  3. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    19.457
    Пол:
    Женски
    Преубаво кажано.
     
    На Tanjamm и ForeverYoung им се допаѓа ова.
  4. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Fakt e deka brzinata na napreduvanje vo karierata i profesionalnite obvrski se stava vo delumno Ili celosno miruvanje koga se ragja i odgleduva dete. Odlozuvanje na majchinstvoto e nekogas poradi kariera vo profesijata. Vo edno semejstvo so dete ,obajcata roditeli ne mozat da odgovarat istovremeno so ista brzina na rabotnite obvrski.Pr.dvajcata pravat doktorat, koj ke se grizi popladne za decata posle gradinka? Toa ne e eden den Ili mesec.
     
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.249
    Не сум сретнала двајца партнери да работат во исто време на докторат.

    Сето тоа е многу полесно ако имаш поддршка од некој. Пример, имам колешка која на 35 години има и кариера, и еден куп ангажмани хонорарно покрај работата, и се занимава со уметност, има и 3 деца. Баш лани зема награда во странство, и беше таму со мажот, а најмалото дете е да речеме 3 годинки. Се чудев како стига секаде. Со добра организација ќе се успори можеби успехот, но нема да затаи. Жената родила 3 деца, изгледа одлично и едноставно се чудам како стига секаде и како и успева да биде успешна. Има љубов, помош, поддршка.

    Друг пример, пријателка која на 33 години докторираше и работи за 21.500 денари, еве ја направи 37 години и не може дечко да фати, а за брак да не зборуваме. Дали со тој докторат напреднала во кариерата? Таа е многу незадоволна. Со тие пари во Скопје, во зима се грее на струја и едвај плаќа струја кога ќе и дојде сметка од 9.000 денари. Во Македонија нема некои големи шанси за кариера и не секогаш кариерата е успех претворен во пари. Таа е несреќна, осамена, се лути на секој кој ќе ја одбие да ја дружи на патувања. Таа живее во агонија и секој божји ден се надева дека ќе најде некој за брак.

    Да треба да се менувам, би сакала да бидам на местото на првата, таа зрачи, лош збор не знае да изговори, а втората нека не звучи грубо, но е како јаболко кое гние. Од надвор ја гледаш дека е ок физички, ама од внатре врие и се јаде, живее со немир. Но, можеби и се работи за сплет на околности, погрешни и правилни избори и одлуки, среќа. Не значи дека човек кој има кариера не може да има семејство. Има и обратни случаи, никогаш ништо не работеле, не ни учеле во животот, а се без партнер.
     
    На Izaabella му/ѝ се допаѓа ова.