1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Американизација на Македонија и Балканот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Briar Rose, 4 јануари 2020.

?

Дали сметате дека значително се манифестира Американизација на однесувањето и културата во МК?

  1. Да

    50,0%
  2. Делумно

    41,9%
  3. Не

    5,4%
  4. Не знам

    2,7%
  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.963
    Допаѓања:
    260.924
    Они за Б'дник се маскираат.
    Порано и јас одев, ама ми се отселија другарите за жал :)
     
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Briar, се е супер али забораваш со кого пишуваш, значи не е битно тоа што ти живееш таму, битно е дека пишеш со македонче а македончето е експерт на сите теми :D
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.963
    Допаѓања:
    260.924
    @Briar Rose за Канада не знам - на хартија и преку туѓи искуства звучи повеќе скандинавски него амерички, но во САД ми беше најинтересно што секој ден се осеќав како да е Халоуин :)

    Од Индијанци со стрели, до амиши, до мормони кои имаа баш специфична облека, до "каубојци" кои стварно беа облечени како од вестерн филм, до едни што беа "стара словенска религија" (не ми кажаа која) со брада до колена, драг квинови... баш беше шаренолико :)

    @Mantub мене некако не ми е по ќеиф до толку слободна волја, дали ќе образуваш, вакцинираш дете... и сл.
    Мислам дека возрасните треба да можат што сакаат да прават со себе, но не би требало да можат да ги изолираат децата од општеството, модерната медицина, образование.
    Баш имаше доста случаеви кога со молитва лечеле деца, децава умираат, па после свадба тапани, ги судат и тоа некои безвезе казни.
    Па и оние што се пораѓаат дома, не зборам за пораѓање дома со бабица и сл. туку на "диво", често доаѓа до смрт на бебето, оти одбиваат било каква мед. интервенција. Одат во "дивина" да раѓаат "природно".

    Искрено, возрасен човек и не жалам, ама да се зае*аваш со животот на фул терм бебе, не можам да разберам.

    Сум за секаква слобода, ама да има граница онаму каде што нечија слобода повредува нечие право.
     
    На theowndemon, Biljarkata и Briar Rose им се допаѓа ова.
  4. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Извини ако погрешно си ме разбрала, воопшто не сум арогантен и агресивен.
    Има правила во антропологијата што значи Колонизација на еден народ.
    Насекаде низ светот се знаат одликии на еден народ, и секако кога ќе ги изгуби истите тој го губи својот идентитет.
    Да, не сум ја истражувал канада но сум ја студирал од овдешна гледна точка како Етнологија на Северна Америка и Етнологија на Канада. Сигурно имаш повеќе пристап до податоци на истата и за тоа не дебатирам.
    Ама правилата се правила.
    Никогаш и никаде во светската историја на човештвото не постои народ кој победува друг народ во војна, и притоа ги прифаќа одликите на победениот народ! Исклучок се само Бугарите и нивните смешни теории!
    Секој народ со себе каде и да оди си носи свои одлики и карактеристики и само под присила може да се откаже од нив или со тек на време да промени начин на живеење поради климатски услови.
    Неможеш, а и не постои во човековата историја, да се откажеш од својот Бог, јазик, Обичаи, обреди, градби, историја, традиција, фолклор, и како победник да ја преземеш културата од поразениот!
    Ако постоело такво нешто тогаш која е логиката на војните и колонизацијата?
    Зошто би војувал со некого за да се претопиш во него?
    Факт е дека се превземаат одредени одлики од поразениот народ, но со цел да се засили положбата на победникот. Но НИКОГАШ не се случило победникот да не ги наметне своите одлики како народ т.е. својата КУлтура.
    И не сум агресивен, сметам дека ова е дебата на форум.
     
  5. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    @Briar Rose Брајар да не се лажеме, знаеме како "избрале" да се интегрираат со доселениците, мислам нема потреба да браниш еден општопознат историски факт.
    Инаку да, и мене ми се свиѓаат теоретските замисли за утописки систем ама и сама знаеш колку е тоа така во пракса. Споредба со Мкд секако дека не може да се прави, ние сме назад 100 години од сите ама да збориме дека УСА е идеална далеку од идеална е у секоја сфера.
     
    На Amellie13, CameliaMiller, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Не збориме за анархија. И таму задолжителна е вакцинација. И таму е задолжително образование. Кога реков школување дома, мислев на школување дома, не на никакво школување.
     
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.963
    Допаѓања:
    260.924
    Ова е интересно и баш ме интересира "официјалниот" поглед на народот во Латинска Америка, каде што преку 60% се "местизо" односно мешавина на европејци (најчесто Шпанци и Португалци) со црнци и домородци.

    Практично 60% се "нова" раса, со европски навики, латино-амерички фасцијални карактеристки...
     
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.963
    Допаѓања:
    260.924
    Да, но во пракса гледаме дека не им е баш успешно. Де јуре е супер, но де факто уште живеат изолирано, баш поедини групи, но не се малку - ги спомнав флдс, амиши...
    Првиве живеат во полигамија, женските деца имаат 0 образование и служат за приплод, амишите ако се измешаш со модерните те отфрлаат од заедница, па децата им растат без претстава како изгледа светот... и се' е тоа изманипулирано како "право" и "слобода".
     
    На John Snow му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.211
    Допаѓања:
    165.710
    Освен што се многу убави (мене барем ми се), не би знаела што да кажам. И многу се католици, тоа сигурно не е автохтоно на поднебјето.

    Бтв, се избега од темата малку...
     
    На Роберт 7, John Snow и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  10. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.963
    Допаѓања:
    260.924
    Затоа реков - европски навики :)
    Повеќе се "европјани" него "американци", но не се ни бели, ни црни, ни домородци :)
     
  11. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Европски секако сооглед на тоа чиви колонии биле:D
     
    На CameliaMiller и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  12. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    На форумов ко и увек се промашува тема, ако ти се свиѓа дел од целото одма се мисли дека велиш дека целото е идеално и така :D
     
  13. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Океј американке извини:D
     
  14. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Самата и си одговори, Латинска Америка самата по себе е многу интересна за истражување од етнолошка гледна точка. Таму сеуште постојат народи и племиња кои не сакаат да ја прифатат европеизацијата ( од гледна точка на Вера и Јазик). Инаку е далеку позната колонизацијата од страна на Генералот Кортез кој имал за цел не само да освои територија туку и наполно да уништи што е можно повеќе народи и најмногу целел конн нивните верски објекти. Сепак, и за среќа, во латинска америка има многу недостапни места за европските колонизатори кои до ден денес не успеале да ги освојат територијално,економски, јазично итн итн. Затоа и дене денес се случуваат постојани немири, затоа и имаше толку многу револуции во 19ти и 20ти век. Кога Шпанија беше моќна колонијална сила ништо од ова неможеше да се случи, но падот на Шпанија и финансиската поддршка од САД која ја добиваат и денес повеќето влади во Јужна Америка, резултира со падот на шпанското влијание.
    Сепак останува Шпанскиот (и португалскиот) јазик, заедно со Римокатоличката црква и Христијанството како нешто кое оставило трага кој кого успеалл да колонизира во одреден период од историјата
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.963
    Допаѓања:
    260.924
    И до ден денес на некој начин се, економски повеќето се утепани и зависат од некого.

    Венецуела е во многу лоша состојба откако Трамп им стави ембарго...
     
    На John Snow му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Во моето истражување главно се фокусирам на историскиот настан North American Fur Trade и имам напишано како истиот влијаел врз креирањето на модерниот Канадски национален идентитет:

    "The fur trade, the second major industry of Canadian history after the fishery and one of the four motives Europeans has for approaching Canada from the Atlantic shore, brought First Nations of the northeastern woodlands and the subarctic, on the one hand, and European merchants, on the other, together for mutually beneficial commercial purposes. For the European newcomers, relatively few in number, unprepared for the North American woodlands, and heavily dependent on the First Nations for successful trade and even for survival, their commercial ambitions compelled them to adapt themselves to the First Nations who outnumbered them and exceeded them in locally relevant knowledge and economically essential skills."

    Освен знаењето и вештините кои индијанците ги поседувале за да се преживее од земјата, имам наведено уште еден значање фактор кој придонел врз културолошко влијание: "Dominance in terms of population" и сум го навела следново:

    "... the obvious display of an outnumbered population could also contribute for the predominance of one’s culture over another. In other words, the European newcomers, who were very few in number, were basically considered a minority when they first arrived on the native North American territory. However, perceiving the current situation regarding the Indigenous people of Canada, things are complete opposite. In other words, some 1,3 million Indigenous people (the terms Aboriginal people and First Nations are commonly used) inhabit Canada, approximately 3,3 percent of the population. These statistics not only prove the fact that the Indigenous people of Canada, from primarily being the outnumbered population on the native North American territory, are nowadays considered as a minority by general population standards."

    Понатаму, овој културолошки феномен го споредувам со обратниот ефект на познатиот "Great Replacement Theory" кој што:

    "from a general aspect, mainly claims the process of one population of certain origin to become progressively replaced with people from another particular origin through various factors such as mass migration, drop in birth rate and/or demographic growth."

    "In the case of the Indigenous people of Canada and the European newcomers, the realization of a “great replacement” happened when the European newcomers started to expand their settlement on the native North American territory, as they were simultaneously adapting the experienced life way of the First Nations, but more importantly, through genocide of Indigenous peoples, which significantly dropped the Aboriginal population."

     
    На CameliaMiller и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.211
    Допаѓања:
    165.710
    Ај сега објасни го уште аспектов на финансирањево на влади од САД... заради анулирање на шпанско влијание ли е?
     
  18. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Zosto SAD od edna mala kolonija se izdigna vo svetska imperija?Site zboruvaat za nekakvi noc na vesterki,Coca Cola,serii,filmovi no go zaboravaat krucijalniot del a toa e koj ja sozdade moderna Amerika?Mnogu ednostaven odgovor.Puritancite.

    Koi se Puritancite?Tie bile ekstremna hristijanska sekta koja se odvoila i vo eden moment vojuvale so Anglikanskata crkva.Emigrirale vo SAD potocno vo Nova Anglija kade ja osnovale svojata prva mala zaednica.Vospostavile svoj sistem na vrednosti i vladeenje i podocna stanale mnogu dobri trgovci.Nivnoto vlijanie bilo mnogu golemo vo 18 i 19 vek pa se do 1930 godina.Bez razlika dali denes vo SAD si lev,desen,goren,dolen,vernik,nevernik,republikanec,demokrat principite na Puritancite se dlaboko vkoreneti vo amerikanskata kultura i svest.
     
  19. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.863
    Пол:
    Машки
    Имам многу да кажам на оваа тема ама ќе бидеме оф топик, башка ќе ме направат анти јенкис:D
     
    На CameliaMiller и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  20. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    добро, ова е на некој начин модерна колонизација преку политичко влијание со финансиска поддршка.
    Инаку, како и многу други држави во светот така и јужно-американските држави си бараат се поголема независност од белегот кој го оставила Шпанија (Португалија)
    Барајќи помош од САД (Колумбија) сакаат да добијат поголема независност од економсско и политичко влијание кое од ден на ден го наметнуваат Аргентина и Бразилл како лидери во економијата во Ј.Америка. Има многу убави говори од страна на Агрентиската претседателка во врска со ова влијание на САД во политиките на Ј.Америка. Венецуела е уште еден пример каде се судираат копјата на истокот и западот, секако нафтата е најголемиот причинител за тоа.
    Ама ...тоа е друга тема....да не бегаме од оваа која се однесува на дали има Американизација во Македонија
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.