1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Амниоцентеза

Дискусија во 'Бременост' започната од zombi, 24 декември 2012.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    NIFTY тестот и те како не е веродостоен како амниоцентезата, и тоа може да го прочитате секаде. Не ги испитува истите како амнио генетски нарушувања на плодот, што и ми изгледа реално, земајќи предвид дека се зема крв од мајката. Не може таа крв да е ПОТОЧНА од директно земената плодова вода на плодот. И што е со тестов кај близнаци? Од каде ќе се сигурни чии хромозоми се неправилни, на пример?
    Да, неинвазивен метод е, ама викаат со помала точност од амниото. Ме интересира, еве не дај Боже NIFTY тестот да покаже некакви неправилности во 10та недела - дали тоа на докторите ќе им биде доволен доказ да извршат абортус по барање на мајката, или сепак за посигурно ќе направат и амнио малце покасно?
    Јас знам дека е второто. Ако е така, тогаш зошто воопшто првото?
     
    На Marelica, malifesent и Abeja им се допаѓа ова.
  2. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    истата постапка е и како со амниоцентезата(се зема од плодовата вода) плус што ги прават дополнителните тестови(јас таков тест правев).
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Тогаш не си правела NIFTY тест, туку CVS ( chorionic villus sampling) тест кој зема дел од плацентата и ги испитува истите хромозомски малформации како и амниоцентезата, и единствената предност е што се прави порано. И овој е инванзивен метод и кај него постои веројатност од спонтан, исто како кај амниото.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178

    додека ги најдам резултатите низ дома,а воедно и да се поправам ,ти ме претекна :P ..моја грешка ,се извинувам :$ ...сум се помешала измеѓу NIFTY и CVS..држ не дај,беше работава со тестовиве (кој поточно да го правам) со матичниот гинеколог,па затоа може до збунка ми дошло :emo:
     
  5. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Некаде пишува дека CVS тестот има поголем ризик од спонтан отколку амниото, што е и логично со оглед на фактот дека бременоста е на почеток и плодот се' уште се зацврстува.
    Како и да е, јас лично никогаш не би дала 1000 евра за NIFTY тест, за после скраја да е, да треба пак да правам амнио. Исто како што одбив и Приска, не би да бидам дел од статистика :)
     
    На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    затоа треба пажливо да се одбере кај кој специјалист да се отиде,баш поради оваа причина.
     
    На malifesent му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    А ти Гласна зошто воопшто го правеше овој тест толку рано?
    Иначе и кај нас на ГАК го прават, ако родителите имаат историја на генетски болести, или ако веќе имало завршени бремености заради генетски малформации. По барање и на приватно, многу често го правеле и за откривање на полот :)
     
  8. Emi1983

    Emi1983 Нов член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Mamicki jas zavrsiv golema rabota.Go napraviv NIFTY testot i daj boze se da bide kako sto treba.
    Inaku prethodno dosta se iskonsultirav so ginekolozi i geneticar i skoro site sto se razbiraat mi kazaa deka ispituvanjeto e isto kako aminocentezata so specificnost i senzitivnost na testot nad > 99% i spored toa definitivno se odluciv da go napravam. :wasntme: :wasntme:
    Inaku toa sto se ispituva so testot e FETALNATA DNK,istata DNK sto se analizira od amiocentezata, bidejki DNK od bebeto pocnuva da cirkulira( preku placentata) vo krvta na majkata od 5 gestaciska nedela pa so napreduvanjeto na brementosta se zgolemuva kolicestvoto. Plus ginekolozite na site predavanja i simpoziumi sto bile nadvor od drzavata se zapoznaeni so nacinot na obrabotka i kompletno gi pokriva najcestite hromozomopatii kaj plodot( Down, Edwards, Patau, hromozomopatii na seks hromozomite i polot na deteto). Dosta citav i vidov deka stvarno testot e bas namenet za pacientki so IVF koi se nad 35 godini i nemoze da rizikuvaat da pravat aminiocenteza a ne pa CVS, NE DOAGA U PREDVID.
    Edinstveno sto mi posocija deka kaj bliznaci dokolku e pozitiven treba da se napravi amniocenteza, sto i isto ne e tolku pristapna za izveduvanje pa moze ke treba poveke pati da se bocka.
    Vo sekoj slucaj go preporacuvam na site majki sto nesakaat da se stresuvaat i cekaat denovi za rezultati kako za se drugo. Inaku si plativ 1000 evra za testot ama bar nema da prezivuvam stresovi i da se sekiram. :| :|
     
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас ќе правам амниоцинтеза во Систина, за колку време се готови резултатите таму?
     
  10. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Jas pravev kaj Petrovska, mislam deka bea za 2 nedeli
     
  11. batkabatka

    batkabatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    jas pred edna nedela napraviv amniocinteza, bremena sum 29 nedeli, Adela Stefanija ex.direktorka na genikologija vo GAK taa me pregledase, se somnevase za Hiperehogena creva i za cisticka fibroza, i nitu da mi dajt nadez nisto, mi rece mozebi ke te operirame ama ke bide na tvoj rizik !!! ama ajt prvo napravi amneocinteza, prvo ne sakav da go napravam ama utredenta odev vo bolnica vo drzavno tamu edna dobra doktorka ne znam kako se vikase me bocna ne bese strasno samo treba da se opustis da ne mrdas, no posle toa jas 3 dena lezev posigurno da ne imam kontakci i.piev 3 pati na den magnesium 3 dena, 1 nedela poludev, placi placi koka mrdese bebto ne znaev dali ke se raduvam ili da placam, na vecer ne mozev ni da spijam imav kosmari, lele samo Gospod znae kako se custuvav dodeka gi zedovme deneska rezultatite fala Gospod bea 2-te analizi cisti, plus mi kazaa deka e masko ne znaev deka mozat i.polot na bebeto da go.vidat so amneocinteza, im.pozeluvav na site bremeni majki da imat zdravje zaedno so decata sto gi nosat vo stomak :) daj Gospod site da zemat dobri rezultati, a za mene ova da bide kako edn los son :*
     
    На Љута Чушка и irenna им се допаѓа ова.
  12. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    duso ako si seuste aktivna na forumot za kolku vreme gi dobi rezultatite, jas pravev na 14 juli dusa nemam samo na toa mislam
     
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Еве јас ќе ти одговорам.
    За околу 3 недели.
    Ми рекоа да се јавам на еден број за 14 дена, но се развлече работата и се на се три недели чекав.
    Три недели не спиев, не јадев, не функционирав, не личев на човек.
    Додека не ги довби резултатите ни името незаев да си го кажам.
    Се испадна ОК.
    И сега гледам дека џабе сум се нервирала.
    Неубавите резултати се јавуваат кај женички кај кои има генеза на ,,таквите,, болести или кај неа или кај таткото.
    Ич да не се секираш, си го нервираш бебето, се осеќаат тие иако не се родени
     
    На Mihaela123456 и juli rak им се допаѓа ова.
  14. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    ti blagodaram na podrskata postojano tamu mislam, nemame nikoj vo familija so problemi nitu kaj mene nitu kaj mas mi a ja pravev aminocintezata zatoa sto testot za daun imase pokaceni vrednosti kaj nekoi parametri, sekoj den se molam na gospod da e vo red moeto malo prva bremenost mi e preplasena sum
     
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    И кај мене имаше на Приската ризик , но ме седнаа и ми објаснија дека Приската се прави према математилки формули каде што степенот на ризик се определува према многу фактори, а тука спаѓаа -возраст на родителите, дали пушиш, дали пиеш некакви лекарства.
    Ама аминиото си го правиш за да имаш мирен сон.
     
  16. juli rak

    juli rak Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    356
    Пол:
    Женски
    pa toa me zacudi 27 godini ni mas mi pie pusi ni jas i pak zgolemen risik se nadevam na najdobroto
     
  17. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    Ако има некој активен во групата, ве молам дали знаете која е разликата на резултатите од ГАК и од МАНУ? Треба во вторник да правам амниоцентеза а денес докторката ми рече дека може и во МАНУ да си ги носам за испитување ама не ја знам разликата освен времето на чекање што во МАНУ е многу пократко! Ве молам ако знае некој нешто нека пише!
     
  18. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.388
    Допаѓања:
    34.213
    Пол:
    Женски
    Јас не сум стручна, ама ќе ти кажам што знам.
    Во МАНУ се прават основните испитувања, а во ГАК се врши целосно испитување.
    Најубаво е ако можеш во МАНУ да ги однесеш, 4-5 дена се чекало. Претходно информирај се, мислам дека бараат и крв да им однесеш (барем вака беше лани)
    Ако се решиш за МАНУ, биди упорна во ГАК дека сакаш тестирањето да биде во МАНУ. Јас за жал не бев доволно упорна, па затоа чекав 1 месец на резултатите :(
     
  19. Hyacintho

    Hyacintho Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Не знам колку можам да помогнам со мојот одговор бидејќи не се многу сеќавам како ми објаснија во ГАК кога ми правеа мене......Мислам дека таму прават до 18 недела и се испитува подетално, а ако сакаш во МАНУ носиш сам примерок од плодовата вода откако ќе ти ја направат процедурата и може да се направи и по 18 недела. Јас чекав две недели за резултатите на клиника.
     
  20. lina-kalina

    lina-kalina Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    http://manu-icgib.mk/aplikativna-dejnost/10/genetski-testiranja
    Во МАНУ прават испитување само на 13, 18 и 21 ху хромозоми а на ГАК прават подетален кариотип затоа и се чека подолго за резултати.
    Јас кога прашав за процедурата во МАНУ ми рекоа дека треба да им однесам примерок( една епрувета со плодова вода) но проблемот е кој ке ти ја даде таа епрувета. Матичните гинеколози не се обучени за вадење плодова вода а на ГАК кога веќе ќе отидеш и им побараш уште една епрувета за во МАНУ им чепкаш во суетата и се мрштат и ти викаат ние едвај една епрувета вадиме набрзина сега уште една ли па да ти направиме компликации!!! А само да ти направат услуга една епрувета со плодова вода да земат за во МАНУ тоа ептен со врски.