Амуљани (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Dream-Girl, 20 јули 2019.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.384
  Допаѓања:
  126.350
  Пол:
  Женски
  Остров Амуљани e единствен населен остров на Халкидики, со површина од 4,5 km 2. До островот се доаѓа со траект од пристаништето Трипити за околу 15 мин. возење. Цената е околу 2 евра по лице и 10 евра за автомобил. Во летните месеци траекти поаѓаат на секој пола саат. Со своите 600 жители кои, воглавно се занимаваат со рибарење и туризам, припаѓа на општината Стагира Акантус. На островот има неколку таверни,, рибни ресторани, барови, мини-маркети и продавници.

  Плажи: Амуљани е познато по преубави песочни плажи и добрите временски услови без ветер. Иако населено, го карактеризира недопрена природа. Самото село нема градска плажа, освен мали ували, но сите останати се во близина. Секоја од нив убава на свој начин, а до сите можете да стигнете пеш или со локално „такси„, приколка која ја влече магарец, со цена од 2 евра по правец. Со бротчиња можат да се посетат околните острови Дрениа, Тигани и Понтики, каде што можете да уживате на нивните плажи и да ручате во некоја од таверните. Убавините на островот, беспрекорно чисто море и рајските плажи, фантастичните рибни специјалитети и љубезните жители се причина за зголемен број на посетители.
  (преземено од интернет)

  Гледам во последниот период доста се нуди местово и доста го работат нашите агенции. Ми делува баш убаво за фамилијарен одмор, убава чиста вода и мирно место. Па ме интересира какви искуства имате, дали водата е навистина чиста како што изгледа, топла ли е, што има да се посети итн. :)
   
  На mileystar и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
 2. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  8.692
  Допаѓања:
  136.892
  За мене повеќе од 1 ноќ на островот би било измачување..
  Мало, брдовито, нема многу избор ни за јадење ни за шетање..
  Водата е убава ама и аутанот е слаб..
   
  На duffi, Animali и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 3. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.755
  Допаѓања:
  120.150
  Пол:
  Женски
  Исто ко Даст.
  Ден -два на плажа може.
  Ама одмор таму Не.
  Како пуст остров ми се виде. И многу "сув" некако. Нит зеленило,нит убава природа нешто.
  Плажата стварно убава,ама сум видела и поубави плажи , и тоа поблискичку:)
   
  На duffi, Animali и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 4. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.384
  Допаѓања:
  126.350
  Пол:
  Женски
  Ништо, откупено било за цело лето местово. А баш мене ми фати око, летово за вакво место бев расположена, баш дека такво пусто, баш за мир. :| Им реков дома да не чекаат 5 до 12, кај и да прашаат сега се нема место. :^)
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 5. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.586
  Допаѓања:
  10.271
  Пол:
  Женски
  Преубаво изгледа на сликите:D:inlove::inlove:
   
 6. bella12

  bella12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2015
  Пораки:
  680
  Допаѓања:
  4.839
  Пол:
  Женски
  Јас имам позитивно искуство од таму. За со деца е измислено. Плитка и чиста вода, има паркче со лулашки, мало луна луна паркче, аптека и неколку маркети. Нема многу за шетање, ама па и со деца што не седат на едно место освен парк да се истрчаат и не ти треба друго.
   
 7. mileystar

  mileystar Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  741
  Допаѓања:
  2.095
  Пол:
  Женски
  И јас ќе кажам дека е стварно преубаво и се согласувам со останатите феминки,не ми е баш за одмор,цело време да се биде таму,пошто е мало местото.На еден ден бевме таму и беше рајско,водата е кристална, и така некако беше мирно иако имаше многу луѓе.Вреди да се посети :inlove:
   
 8. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  2.511
  Пол:
  Женски
  Јас бев пред 2 години таму и не ми се допадна. Во споредба со другите места во Грција ова некако ептен пусто ми се виде. Плажата е убава, а се друго (n)
  Сепак индивидуално си е тоа, има некои и што сакат да одмараат на такви места. Ама мене ќе ми се здосади уште третиот ден.