1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анализа на песни - Помош!

Дискусија во 'Канта' започната од Simonna7, 27 ноември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Simonna7

  Simonna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  128
  Одамна сум дел од Фемина а посебно дел од форумов, меѓутоа пред некој ден дури решив да направам личен профил. Навистина сум импресионирана од љубезноста и културата на сите девојки и се надевам и јас ќе бидам добро прифатена :) Е сега ми е потребна помош.. Стварно сум труп за анализирање песни па ќе побарам помош од вас.

  Алегорија
  Таа е убава жена со раскошна става
  чии што плетенки во виното се дават.
  Отровите на крчмата ништо не и можат,
  ни љубовните канџи на нејзината кожа.
  Смртта и Развратот ги пречекува со смeа,
  во своите пакости го почитале в целост
  тоа величествено и исправено тело.
  На султана има мрза, нa божица чекор,
  верува во уживања како Арап некој;
  меѓу раширените раце, врз градите свои,
  го повикува светот со поглед да се пои.
  Знае, таа девицa што не може да роди,
  - а сепак нужна за светот натаму да оди, -
  дека убавината на нејзиното тело
  и дава прошка дури и за најбесрамно дело.
  Чистилиште и Пекол не и се знајни нејзе
  и кога ќе дојде часот во Ноќта да влезе,
  право тогаш во лицето на Смртта ќе гледа
  како новороденче - без на каење следа.


  песната е на Шарл Бодлер. Доколку имате можеби други анализирани негови песни, може и нив. Итно ми се потребни девојки..Благодарам однапред. Поздрав
   
 2. Simonna7

  Simonna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  128
  ве молам.. ;( ;( ;( ;( ;(
   
 3. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.370
  Никој не е труп во анализирање песни |( Загреј го столот и ке успееш. Пред време се откажуваш.

  Имаш 18 години. Во тоа за матура има се од а до ш. нема ништо тешко. Ајде потруди се. Најлесно е да се расплачеш и да бараш помош.

  И добре дојде на форумот од пред неколку дена упс вчера :* :* :*
   
 4. Simonna7

  Simonna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  128
  Благодарам teddybear, добре ве најдов :). Еве веќе почнав сама да пробувам, не е толку тешко, само треба едноставно да се внесеш добро за да стигнеш до она што поетот сакал да го каже. :)
  Сепак ако некој има готови обработки на песни или пак што и да е и ако не го мрзи нека ги стави..можеби некогаш на некој ќе му се најдат во животот :P
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.