1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ана Каренина (Лав Николаевич Толстој)

Дискусија во 'Книги' започната од sesilija, 27 март 2011.

  1. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Убава книга
     
  2. lara-s

    lara-s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    11
    Многу убава книга и јас го сакам тоа време.
     
  3. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Ги имам книгиве, по делови.. сум прочитала некои, но ми остануваат уште :D
     
  4. Palchica

    Palchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    90
    Искрено, 100 пати почнав да ја читам и 100 пати ја оставив. Многу ме нервира кога за една чипка ии завеса ќе почне да пишува и се развлекува на 15 страници, па сум заборавила всушност до каде е моментот, каде се наоѓа ликот? :$
     
  5. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Ликот се наоѓа во чипката, до завесата.
     
    На kikkki, Jenniffer, tessie и 3 други им се допаѓа ова.
  6. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Ах во колку рекордно време сум ја прочитала Ана Каренина.
    Ова дело ми беше за обработка на факултет, и во еден ден ги исчитав 2та дела.
    Кога би имала повеќе време би ја зела да ја читам пак, на раат.
    Знае Толстој да се занесе малку повеќе во описите, но сите описи си се на место. Ми се допаѓа и тоа што е паралелен роман, истовремено раскажува за 2 љубовни пара.
    Дефинитивно овие руски класици се нешто волшебно и нешто што вреди.
    Не ми се верува дека на денешницава ќе се најде друг писател кој би одвоил многу години од својот живот за да напише олку обемен роман.
     
  7. Princees

    Princees Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Летово бев во Русија.Ги посетив куќата на Ана Каренина и куќата и прекрасниот дворецот на Лав Николаевич Толстој.Навистина беше прекрасно и навистина сакам да отидам пак.
    Оттаму си ја купив и книгата Ана Каренина и навистина е прекрасна.
     
    На IronLady, eliesaab, Elena69221 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ја читав еднаш во средно, еднаш на факс, кога би имала некогаш повеќе слободно време,пак би ја прочитала.
     
  9. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Книгава ми има оставено огромен впечаток! Ја прочитав за рекордно време, а за Толстој што можам да кажам освен дека е најголем и најпознат писател низ целиот свет!
     
  10. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.950
    Допаѓања:
    30.793
    Пол:
    Женски
    Ана Каренина е прекрасна книга. Толку ни е прикажана реалноста на денешното време преку книгата, што додека ја читав, на моменти помислував дека тоа мене ми се случува. Толку многу ме занесе книгата, што не сакав да заврши. Искрено, Каренина не ја гледам само како лик од книга, туку како да е вистински човек. Нејзината храброст, ми остави голем впечаток. Многу пати додека ја читав книгава, подзастанав и си велев во себе дека книгава е прекрасна. Колку и да пишувам, нема да можам да кажам колку ми го смени животот една книга. :)
    Топло ви ја препорачувам!
     
  11. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Колку дела има оваа книга ?
    Јас мислам дека ја немам прочитано барем колку што ме држи сеќавањето, па ако ја најдам во библиотека обавезно ќе ја земам.
     
  12. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Зависи од изданието, некаде се четири мали книги, некаде се две.
    Јас таа што ја имам читано беше со меки корици во маслинеста боја, тесна и мала, и беа четири книги.
    Сигурна сум дека ја има во библиотеката, побарај ја.
     
  13. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Една од моите омилени книги. Добра идеја и приказна, и уште подобра реализација.
    Секако, кој друг ако не Толстој
     
  14. nati44

    nati44 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    545
    Ана Каренина е книга која секој мора да ја прочита. Всушност не знам што сум читала пред да ја причитам книгава. Мислам дека беше една од првите класици кои ги прочитав и ми стана пример како треба да изгледа една книга. Ја читав во два тома, не знам точно кое издание, но се сеќавам дека едната ја завршија во многу интересен момент и едвај чекав да отидам до библиотека за другата. :lol:
    За ликот на Ана, од почетокот мислењата за нејзиниот лик и нејзиниот карактер ми се менуваа, но еден впечаток ми остана од моментот кога реши да му се предаде на Вронски па се до крајот - беше крајно себична и хистерична меѓу другите особини (повеќето лоши според мене). Имаше многу други особини, но себичноста ме нервираше. Дури, мислам дека од себичност
    се самоуби. Се и се изнатрупа детето, другото дете, дали го сака Вронски, љубомората, ОПШТЕСТВОТО и едноставно и беше претешко да среди се па си олесни.
    . Се прашувам дали ќе ми се смени мислењето ако ја прочитам сега повторно.
    Друго нешто што ми остави впечаток, косењето на тревата. Моментите кога Толстој успеал да напише 50 страни како главниот лик коси трева и од тоа да ја напише целата филозофија на животот. Иако умрев од досада на тој дел, мислам дека тоа е всушност големината на книгата.
     
  15. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Луѓе де бе, ми ја уништивте книгата.
    Ја земав денес од библиотека, и двата тома. Отворив овде да прочитам некоја критика, како ви се допаднала и ОП уште на првата страна спојлер.
    Сега нема да ми е до толку интересна, штом знам како ќе заврши. ;(
    Друг пат прво ќе ја прочитам книгата па после ќе отварам на форумов да читам, па стварно не е фер вака. За повеќе книги и серии има спојлери. Страв да го е човек да отвори. :rofl:

    Ќе ја прочитам, одамна имав желба за оваа книга но никогаш не ја земав. Денес баш со намера да ја земам Ана Каренина бев до библиотеката. Сигурно нема да зажалам значи.

    Ми се допаѓаат руските класици, особено од Толстој и Достоевски.
     
  16. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    @Jenniffer обично по ваквите теми посветени на конкретни книги има многу спојлери, слободно се коментира за содржината. Така што не ти препорачувам да ѕиркаш пред да дочиташ некоја книга :) Јас многу пати сум налетала на спојлери низ интернетов, дури и на goodreads, затоа само кратка содржина читам и поминувам да ги видам оценките. А од коментарите ги читам само првите реченици :wasntme:
    Знам дека сосема друг впечаток ќе имаш сега за книгата кога веќе знаеш како ќе заврши, ама во секој случај верувам дека ќе ти биде едно убаво и пријатно читање. Па после намини во темава да оставиш коментар со импресии :)
     
    На eliesaab и Jenniffer им се допаѓа ова.
  17. nati44

    nati44 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2012
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    545
    @Jenniffer Воопшто нема да ти се уништи книгата, и јас го знаев крајот пред да ја прочитам па сепак уживав. Друг пат не отварај теми пред да ја прочиташ книгата, особено не толку популарни класици :)
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.585
    Пол:
    Женски
    Ја прочитав првата книга, но потоа имав обврски и читав книги потребни за факултетот и не ја прочитав втората, но секако ќе ја земам и неа од библиотека. Не ми се допадна нешто премногу, но доволно за да се заинтересирам и за вториот дел, што ќе се случи понатаму.
     
  19. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Јас сум допола на првиот дел, ама уште во првата реченица бев како маѓепсана.
    Во првите моменти Стива ми беше омилен и покрај неверството, а особено го обожував неговиот однос со Матвеј. После како да го подзаборавив.
    Левин дефинитивно омилен. Најмногу го сакам поради одбивноста кон градските луѓе и општо градот, потоа поради што е самокритичен и доследен на својата љубов кон Кити. Си го претставив како идеален господар на својот имот и илјада пати посакав да сум таму.
    Главната хероина, Ана, на почетокот за мене беше нешто необично, посебен лик, поинаква од сите останати. Ми се допадна можноста да се заљуби во Вронски. Но ми се допадна оваа можност затоа што мислев дека е невозможна. Кога навистина се случи и кога Ана според мене премногу си дозволи, почнав во неа да гледам неморална личност што ме разочарала.
    Вронски на почеток не го поднесував зашто го гледав како пречка меѓу Кити и Левин, а потоа го засакав како заљубен, но сепак културен и воздржлив човек.
    Најубавата сцена што си ја представив во главата беше моментот кога Вронски и вели на Ана: јас патувам за да бидам онаму каде што сте вие (или нешто слично). Во таа сцена врне снег, наоколу има луѓе и светла, а двајца на кои љубовта им е забранета стојат еден наспроти друг.
    Но, незнам како да објаснам, нивната љубов ми изгледаше почиста и поискрена, пред премногу да се зближат. Љубовта на далечина ми беше поубава.
    Што се однесува до Алексеј Александрович, не знам беше ли тој слеп или се трудеше ништо да не види. Мене во одредени моменти ми падна жал за него. Сигурно не е толку гаден колку што го сметаше Ана.

    Илјадници пати посакав да сум во тоа време, во некој руски бал, на излезам на голем балкон и да врне снег. Културни и симпатични луѓе да танцуваат околу мене. Сакав да станам пријателка со Кити, да и речам Левин многу те сака (хаха), па потоа двете заедно во придружба на кнегињата Шчербацкаја да одиме на неговиот имот на село. Ех.. Фантазии.. Во друго време да се родевме, не во ова.
     
  20. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Сакам да ја читам кажете ми колку дела има? Мајка ми ми ја земала од библиотека и делов кој јас го имам има околу 435 страни. Колку дела има зошто некој викаат 2 а некој 4?Или зависи од која издавачка куќа е?