1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Англиски речник

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Hipster, 31 јануари 2012.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Имаме многу добри теми за правопис на нашиот мајчин јазик, но англискиот како најупотребуван и сегде присуден јазик, јас барем си ги имам како втор и го користам често.
  Убаво би било да се постираат тука прашања во врска со превод граматичка конструкција на реченица или некој нејасен поим кои не сте можеле да го најдете на интернет или пак не ви е доволно јасно...
  Имам едно прашање, со кое со една другарка долго време се препираме, за British English конкретно-
  hello mate-Мајт или мејт(Hello friend)
  јас сум сигурна дека е Мејт, а она тври дека се изговара мајт :?:
  И сега???
   
  На Doozy и Hopeful им се допаѓа ова.
 2. antilla

  antilla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  381
  Изговорот повеќе тера накај ,,е,, милион посто. Слушнeтe на гугл транслејт ако не...
  едит Сега јас слушнав, мејт вика дури и таму
   
 3. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  сум го слушала гугле, ама ич не го љубам јас, не се потпирам на него, за какви прости зборови каков превод ми има дадено :x
  Aма и јас така мислам дека е, на еден филм британски 10 пати го враќав назад тоа мејт :D
  Некој од англичаниве, има на форумов нека се јави на рецепција ;)
   
 4. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  Ах, таман ќе си легнував, зошто вака ми правите. :D

  Тоа МЕЕЕЕЕЕЕЕЈТ е типично ирско ако не се лажам, а не е баш англиско. Фелоу (fellow) јас мислам дека е троа повеќе англиско. Транскрипцијата на македонски би му била чисто МЕЈТ, за да се олесни изговорот за нашето поднебје. На англиски би требало да се изговори некако меѓу А и Е, со повеќе навала накај Е. Како во Битола викаат ПАЕСЕ за педесет, е такво е тоа Е. :D

  Едит - Ама дефинитивно не е МАЈТ. :lol:
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  500
  Еве овде слушни пак, со Е се изговара. Оксфорд е речникот, апла британски :D
  http://oald8.oxfordlearnersdictionaries ... ary/mate_1

  Од друга страна еден пријател од Јужна Африка викаше "Хај мАјт". :D
   
 6. antilla

  antilla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  381
  Да, грешат многу на Гугл, ама повеќе за другиве јазици... За англискиов се поточни :^) .
  И јас мислам како што рече Дузи, нешто измеѓу е изговорот, aмa повеќе накај ,,е,,.
   
 7. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  ахахахахаххаха, тебе и те чекав :* , :rofl: знаев дека ќе ја одлепиш некоја најзелена :lol:
  Оваа не е од африка, од Јужно ново лисиче е ама исто како од африка да е, блесава :lol:

  Јеее ај вин
  Сега ќе и се лигушам утре на факултет :D
  Фала на одговор имате од мене еднааааааааа зелана крушка :lol:
  [​IMG] :P
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Супер е темава, браво! Навистина ќе ни биде корисна на сите.

  mate се изговара мејт, со фонемска транскрипција изгледа вака /meɪt/.
  Според Ofxord Advanced Learners' Dictionary, изговорот е сличен и на British English и на American English, само што во American е некако понежно да речам и на крајот после т се слуша и како едно х - воздухот што се ослободува при изговорот; додека пак во British не е толку нежно, малку поостро е, а вокалот е ист, се изговара /еј/.

  Според мене овој речник злато вреди. Секогаш кога се двоумам за нешто таму барам и се ми станува многу појасно. Сите употреби на зборовите се наведени, има и да се слушне како звучи изговорот итн.

  Еве и линк од online речникот: http://oald8.oxfordlearnersdictionaries.com/
   
  На Doozy и Hipster им се допаѓа ова.
 9. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  Мејт се изговара, мАјт е на британско-англиски
   
 10. Daniella

  Daniella Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  43
  Како професор по Англиски, ја потврдувам констатацијата на ЖенскатаВоЦрвено :)
   
 11. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Епа како професорка би ми било убаво да појасниш.
  МАЈТ ИЛИ МЕЈТ!
  Како се изговара???
   
 12. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Ај не зафркавајте, „мајт“ се изговара со британски акцент, сигурна сум. Мислам, како што кажа Дузи, тоа е некако помеѓу А и Е, ама дефинитивно е повеќе кон А.
  Еве слушнете пример:
  http://www.youtube.com/watch?v=mPwGi181VPM
  Американците не го користат овој збор, а „мејт“ е на австралиски акцент.
   
  На Daniella му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.967
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Абе Дузи,не заебавај,во Битола се вика ПЕЕСЕ не паесе...Хахахахах пеесе бе :D И во германскиот јазик има вакви работи,оние со дифтонзите шо се зборчињата :D Иначе ете,објасниле погоре како било точно.Леле а да слушниш во Бугарија како збораат англиски :o :tmi: Ми иди да се убијам! Роби Уилијамс, Ема Уотсон,ууд....аааааааааааааааааааа!

  Иначе Мејт со виличење треба да се изговори :lol: Меѓу А и Е :D
   
 14. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  После се, заклучив дека е дефинитивно ае, само е тивко се слуша. Нешто измеѓу а и е ама додека да го изговориш ќе се стемни |(
  Ама не е чисто МАЈТ со нагласено А(изговор како might)
   
 15. Daniella

  Daniella Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  43
  Еве како професионалец, ќе ти одговорам вака: зависи од говорното подрачје.
  Како прво, зборот Mate не е карактеристичен за американско говорно подрачје туку за британското, а за британците е специфично тоа што користат зборови кои не се чести во американскиот вокабулар (оној кој најголем број од луѓево го знаат) така да, да скратам, правилен изговор на Мate е мАЈт (британски акцент).
   
  На Hipster и k.i.m им се допаѓа ова.
 16. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  Не го сеќавате вие тоа АЕ, научени сте. :D Ама го има, гарантирам. :D

  Инаку во Бугарија така изговараат затоа што транскрипцијата им е таква. Даблвју е У секогаш. Кантри музика кај нив е К'нтри ако не се лажам. :D
   
 17. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.670
  "Мајт" можеби на некој тежок Бритиш акцент, ама "Меит" е правилниот изговор.
  Нешто слично како и со изговорот кај CAN'T, секој си изговара според говорното подрачје.

  Mate /meɪt/ (http://en.wiktionary.org/wiki/mate#Pronunciation)
   
  На Hipster и Hopeful им се допаѓа ова.
 18. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Mate според RP (Reseived Pronunciation) на Standard English (изговорот, акцентот на стандардниот англиски јазик), не се изговара како мајт /mait/, туку како мејт /meit/.

  http://oald8.oxfordlearnersdictionaries ... onary/mate
   
  На Doozy и Artemission им се допаѓа ова.
 19. passion.for.fashion

  passion.for.fashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  87
  како се вика у стело на англиски? :D Барам фустанчиња за матура и се ми дава некои широки, балеринести |(
   
 20. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.558
  Можеш со tight да пробаш (буквален превод тесни),за уз тело не знам кој израз е и дали воопшто го има.