1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Англиски речник

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Hipster, 31 јануари 2012.

  1. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    tight dresses би било :?: не знам пробај еве мене ми успеа кога напишав на google :)
     
  2. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Може и figure hugging dress.

    А за mate, дали е мЕјт или мАјт, зависи во кое англиско говорно подрачје се изговара.
    Во Австралија секој втор збор е mate и се изговара мАјт, нема ништо помеѓу А и Е, туку јасно се слуша А во mate.
     
  3. Daniella

    Daniella Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    43
    За девојката што бара припиена облека, на англиски тоа е Skintight (да,заедно се пишува) а има уште многу синоними ама овој највеќе одговара за тесна облека.
     
  4. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Еве во филмот Bridget Jones имаше еден дел кога се тепаа кај фонтаната и рекоа мЕјт(британски акцент).Јас така слушнав
     
  5. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Нешто си измепала девојко мЕјт е американски акцент мАјт е британски. значи да се разбереме не е погрешно ни мЕјт ни мАјт само што како што кажав погоре мЕјт е (амерички акцент) а мАјт (британски)
     
  6. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    ^ Мејт се изговара и во британски и во американски. Не се изговара мајт во британски.
    Еве слушни: http://oald8.oxfordlearnersdictionaries ... onary/mate

    Можеби е мајт во некои дијалекти кои не се влезени во стандардниот англиски јазик или пак еве, како што напишала Битерсвит, во некое наречје во австралиската варијанта на англискиот јазик.


    За уз тело, најмногу одговара тесен,припиен што може да се земе како tight, skintight, stretched.
     
    На WildCherry му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Agaryulnaer

    Agaryulnaer Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    "Mate"

    Британски англиски - мејт.
    Американски англиски - мејт.
    Австралиски нагласок - мајт.
     
  8. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    mate на британското говорно подрачје дефинитивно се изговара како мЕјт(повеке како меит отколку со ј, измегу И и Ј ќе му дојде), така да и кратенката во текст за телефон е m8, без измегу звук на А и Е, а како мАјт можете да го слушнете во јако изразен ливерпулски акцент, ама овие тешко и останатите англичани да ги разберат што зборуваат. Затоа Cheryl Cole не ја разбираат во америка :lol:

    мајт инаку ќе слушнете кога станува збор за mite(бубашваба, ова со повеќе Ј звук), и за might(би можело, ова со повеќе И звук)
     
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Штом веќе решавате проблеми, јас одамна се мачам да дознаам како се вика виршла на англиски.
    Професорката по англиски во средно ми рече hot dog (јас ова само како сендвич си го знаев, не знаев дека и како виршла се употребува), но не беше сигурна и ми кажа ќе провери, ама некако...

    Хмм, anyone? :wasntme:
     
  10. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски

    Мислам дека пак е sausage,како колбасите,само тие ја викаат и франкфуртерска колбасица мислам. Еве што пишеше:

    The frankfurter or hot dog is the most common pre-cooked sausage in the United States and Canada. (ова кај хот догот го најдов)
     
    На Sephora му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Little sausage. Или wiener.
    Точно е и тоа Дивајн што го пиша :).
     

    Прикачени фајлови:

    • Capture.PNG
      Capture.PNG
      Големина на фајлот:
      14 KB
      Прегледи:
      145
    На Sephora му/ѝ се допаѓа ова.
  12. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Hot dog. Исто како за бургер, макар е само плескавица или е ставена во сендвич, пак си е бургер. Ако некој сака да нагласи, пример купи ми лепчиња за виршла, тогаш додаваш bun. Get some hot dogs, burgers, hot dog buns and bbq sauce. We have enough burger buns in the freezer. При порачка на бургер или виршла сендвичи од сендвичара, само по себе е јасно дека кога побараш хот дог го сакаш во лепче.
     
    На Sephora му/ѝ се допаѓа ова.
  13. pharmacy

    pharmacy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    знае некој како е на англиски теслар