1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pink4ever, 22 ноември 2010.

  1. Martinez

    Martinez Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    17
    Ах колку мразев странски јазици порано :D ич нејќев да ги учам хаха англискиот неможев да го смислам и несакав да го учам. Сега нормално не мразам ниеден јазик (освен на гејлада) ама повторно македонскиот бил и ќе ми биде над сите други. Иако го знам англискиот, секогаш си гледам филмови со превод и не ги разбирам тинејџерите ( и јас сум али нема везе :D ) што се лигават со англиски зборови во секојдневниот говор. Што е поентата на тоа, немаме ли ние јазик?
     
    На martinaj му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Ми треба помош околу еден превод. Ако некој сака и може да ми помогне нека ми пише ЛП!
     
  3. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    јас можам да ти помогнам.. кажи што ти треба :)
     
  4. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Го сакам англискиот јазик :inlove: згора на се и добро ми оди,сега со граматиката не се спогодувам баш ама се трудам колку можам :)
     
  5. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Ај некој доброволец да ми ја објасни употребата и разликата помеѓу Past Simple, Past Continouns и Past Perfekt!
     
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Накратко:

    Past Simple се употребува за дејства кои се случиле во минатото и се веќе завршени.
    Past Continuous - исто така за завршени дејства во минатото, но дејства кои траеле подолго време.

    Овие две знаат да се измешаат, но ќе ги двоиш според прилози (за Past Simple прилози се last week/month/year... , three days/8 months/9years... ago , yesterday...) или ако во реченицата имаш сврзник од типот на when или while (после when оди Past Simple, после while - Continuous).

    Past Perfect опишува дејство кои започнале во минатото, но имаат свое влијание во сегашноста (или па уште траат). Често се употребува за да се искаже некое доживеано искуство.

    Ова можев набрзина да го составам во 4 насабајле. Ако не е доволно, пиши ми ЛП.
     
    На Bright и Barbie-mwa им се допаѓа ова.
  7. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    Malа поправка :)
    Хипи најверојатно наместо Past perfect ти го објаснила Present perfect, изгледа ова 4 насабајле си го направило своето :)
    Past perfect се употребува за минати дејства кои се случиле пред друго минато дејство. Значи, тоа е предминато време. ex. I had studied English before I moved to LA.
     
    На Bright и Barbie-mwa им се допаѓа ова.
  8. Trendafil4e

    Trendafil4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    1
    Луге помагајте знаете ли како се образуваат:
    Present Simple
    Present Countinous
    Past Simaple
    Past Continous.

    Од прилика занм дека Past Simple се образува со ED на правилните глаголи а неправилните иамт своја форма.
    Present Simple ----> s во 3л.еднина
    Present Countinous ----> to be + ing
    Past Continous --------> to be + ing...
    .... Ама незнам кое време кога се употребува, и незнам прашална форма како се образува и негациа?
     
  9. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Женски, колоквиумска недела е, инаку со задоволство ќе ви ги објаснувам. :D

    Имате две решенија.

    Првото е да ги гуглате времињава, јас германски така учам. Ги има фино лепо објаснето, пиши го само времето на гугл и воала... плус и вежбички дава. ;)
    Второ е да го прочитате тоа во книгата, или пак тоа што женцките над мене ви објаснувале.

    Значи ако сами не се потрудите и не сакате да сфатите, нема да сфатите. Без мака нема наука.
    Доста бистрев, одо јас, вие останете ми со здравје. :D
     
    На Barbie-mwa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    Тачно и лепо кажано од Дузи.
    Можете да побарате на гугл на пример од Оксфорд од Кембриџ или Тоефл учебниците за сите левели ги има времињата и се перфектно објаснети. Потрудете се да ги разберете зашто времињата најдобро се учат кога оној што ги објаснува има ,,биг бекраунд,, за истите. Исто има и многу корисни вежби од истите учебници,за кои јас ви препорачувам повеќе да обрнете внимание, зашто токму времињата се учат преку вежби.
    СРЕЌНО!!!
     
  11. xenna

    xenna Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    е ај ке пробам со гогле :)
     
  12. Irena-2

    Irena-2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Драги феминки, имам текст за преведување, меѓутоа едно зборче ме кочи и неможам да го преведам текстот. Па дали некоја од вас ќе сака да ми помогне. И да напоменам дека пробав и на гугл преведувачот и на други речници по интернетов ама неговото значење никако да го најдам...Па ајде ако знаете кажете што значи зборчето behooves?!?
    Ви благодарам однапред :)
     
  13. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Превод од Англиски на Македонски

    Пример (од речникот на Зозе)
    It behoves them to help the poor-Должни се да им помогнат на сиромашните.

    Behove-British English, Behoove-American English.
     
    На Irena-2 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    kako најбрзо се учи англиски?ми треба добро да го научам дајте ми некој совет .
     
  15. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Мислиш ако не си го изучувал тој јазик воопшто?

    Па најдобро е да посетуваш курс по англиски,тоа е најдобриот и единствен начин.Јас лично научив англиски од училиште но најмногу научив од гледање на американски серии и филмови.Пробај од се по нешто,листај речници,читај нешто на англиски итн.
     
  16. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    англиски учам од 3 одд и вејке кога тргнаф на факултет престаф лесен е а и добро ми оди
     
  17. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    јас во четврто оделение знаев англиски повеќе од тоа што не учеше наставничката
    е верувале или не јас научив од цртаните на картун нетворк и постојано што гледав алимал планет и си ставав превод и така си научив и сега многу ми е лесен англискиот :) (а и омилен) :D
     
  18. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Англискиот го засакав уште од мала.Одев на курс од трето одд., ама уште тогаш знаев повеќе од она што не учеа таму, зашто исто како Special.Someone, си имав научено многу од цртаните на Cartoon Network.Престанав да одам на курс во седмо, имав чувство дека за џабе одам и за џабе ги давам парите, кога најголем дел од она што сме го учеле веќе го знаев.Сега знам да заглавам на некои изрази за кои не сум сигурна, најчесто на многу прости работи, ама во главно, супер ми оди англискиот...
     
  19. Irena-2

    Irena-2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Мене ми е потребна помош повторно :( Неможам да сфатам што значи a sight word approach и whole word approach. Се мисли на sight или whole method . Помош :D
     
  20. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    30.319
    Пол:
    Женски
    Според мене, со првата фраза, се мисли на проучување на метод само како,,надгледување,,, преглед на пристапот. А со втората фраза, се мисли на проучување на пристапот во целост.