1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pink4ever, 22 ноември 2010.

  1. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Не идам на часови кај неа, ми требаше потврда за факс и отидов у најблиската школа.
     
  2. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.452
    Пол:
    Женски
    Па требало да одиш и да и кажеш дека сакаш да те испита а не на лепи очи да ти даде потврда.
    Овие оцениве што си ги пишал ама баш ништо не значат кога се вака добиени.

    Ќе си полагаш официјален испит, па со тие резултати може да дискутираме за тоа каков ти е англискиот и како да го подобриш :)
     
    На darko clash му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Ова е имагинарен скор.

    Како може да ти го оцени зборувањето ако не си изустил ни еден единствен збор? (facepalm)
     
    На theowndemon, Someonespecial и Dust им се допаѓа ова.
  4. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    И самиот викаш дека не си реално оценат. Незнам навистина дали си ова ниво, но да книги читање многу помага. Ќе си вадиш непознати зборови и ќе ги запишуваш. Ако го користиш англискиот јазик на училиште, факултет, работа или др место обиди се да ги вметнеш новите зборови. Исто гледај филмови без превод, ако имаш потешкотии почни со англиски превод а потоа гледај без. Дури гледај го и истиот филм по втор пат без превод. Огромна е разликата.
    Барај стручна литература и концентрирај се на неа повеќе одколку обични романи. Јазикот е на повисоко ниво во квалитетните дела. Исто, вежби и квизови онлајн за подобрување на граматиката.
    Голем напредок се постигнува со сето ова, но сепак мора и да го зборуваш секојдневно јазикот за да ги запаметуваш термините полесно. Може и некој форум да најдеш, и да се приклучиш во вербална комуникација.
     
    На cresa-jagoda и darko clash им се допаѓа ова.
  5. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Зашто ве чуди македонското школство? Рекоа дечки ни требаат потврди до петок, ја никад не сум идел на часови и бев на тест по прв пат. Сега сакам да знам како котирам со овие оценки без врска колку разбирам реално АНГЛИСКИ.
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.452
    Пол:
    Женски
    Како може ние да ти кажеме колку разбираш, ако потврдата ти ја дале туку така?!
     
  7. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Али што би рекла за оценките од око?
     
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.452
    Пол:
    Женски
    Лоши се. Ти ги пишала вакви за да ти заврши работа за на факултет..
     
  9. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Матер и ебем тогаш. Ме олесни за илјадарче.
     
  10. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @darko clash

    Навистина не разбирам каква работа ќе ти завршат овие оценки?
    На кој факултет си? Јас до сега не сум сретнала ваков непрофесионализам. Зошто воопшто на факултет би ти барале некаква потврда за јазик?
     
    На Dust и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Ќе слушаме нови предмети на англиски и бараат основно ниво да ги упишеш.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Доколку студиите се само на англиски јазик му треба таа потврда или одредени предмети. И во мојот град ја даваат приватните училишта за 1500 денари некаде и повеќе, а најжалосно е што не ни прават тестови, само ќе ја потпишат, ќе напишат како курс да си завршил по книгата од средно и готова ти е потврдата за 2 минути. Страшно.
     
  13. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    А оние кои не знаат? Нема опција на македонски?

    Најди некој онлајн курс, најдобра опција ти е. Обрни внимание на граматика. За вокабулар и фрази кои често се употребуваат можеш да гледаш филмови и да читаш книги, ама за на факултет ти треба сериозно знаење.
    Разбирање на говорен јазик е најлесен дел, најтежок е дел е зборувањето и пишувањето, јер на факултет нема да ти треба само хау ар ју.

    Навистина страшно, квалитет еднаков на една гоооолема НУЛА.

    Како ли полагаат студентите кои добиваат вакви потврди? :^)
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Затоа после прв семестар само 30 студенти ќе останат.
     
  15. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Со препишување. Скоро по секој предмет откак е почнат кредит системот и полагање на испити во писмена форма си постојат сликани тестови и одговори и како што ни е квалитетно образованието со сам нивно учење можеш да положиш бидејќи редовно се повторуваат истите тестови.
     
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    :drunk: :drunk: :drunk:

    Ова на "Св. Кирил и Методиј" се случува? :^)
     
  17. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    На сите факултети. И не е до факултетот до мрзата и неинветивноста на професорите е.
     
  18. darko clash

    darko clash Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2016
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    191
    Сум слушал порано предмети на англиски и сум немал проблем со разбирање. Од каде им текна на потврда сега ѓавол ги знае. Ме живцира шо и платив а не ме испрашала по сите прописи. У пишување малце се кочам, ми се губи мислата и на македонски, таков сум, ама усно сум многу речит и заслужувам поише од седмица. Другите оцени можно да се заслужени. Еве ми го нивото у болдот
    Почетно - begginer - 130 - 140 часови II степен
    Основно - elementary - 180-210 часови III степен
    Предсредно - preintermediate - 320 - 350 часови IV степен
    Средно - intermediate - 390-450 часови V степен
    Високо средно - upper-intermediate 450-550 часови VI степен
    Високо - advanced - 550-650 часови VII степен
    Многу високо - very advanced над 700 часови VIII и нагоре

    А никад у живот не сум зимал часови тука ми пишат 500 часа сум посетил. Со тие 500 часа ќе станев професор досеа. Све си плаќаш денес и одма добиваш дипломи, сертификати..Не се здрави.
     
    Последна измена: 14 септември 2017
  19. Kimora

    Kimora Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2014
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.034
    Пол:
    Женски
    Може да ми препорачате школо за странски јазици во Скопје, кое врши подготовки за полагање CPE?
     
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.422
    Пол:
    Женски

    За да си го подобриш зборувањето мора да зборуваш. Дали тоа било со друг човек или сам пред огледало. Значи гласно, јасно, не во умот. Или најди некои случајно избрани слики од интернет и опишувај ги детално. Само така можиш да си го подобриш зборувањето. За пишувањето ќе ти помогни читање книги зошто ќе се навикниш на самата форма на пишан англиски јазик, обидувај се да пишиш на зададени теми, дали тоа било некои писма, раскази, артикли. Важно е да пишуваш, да користиш нови зборови кои скоро си ги научил, па на овој начин ќе ги вежбаш за да ги знаеш. Отвори на некои вакви страни, каде можиш да најдиш некоја тема на која можиш да пишуваш. Нема потреба тоа што го пишуваш да има литературна вредност, туку чисто за тебе, да го вежбаш јазикот. Потоа консултирај се со професор да ти провери дали е точно. Разбирање на говорен јазик ти е важно, за нели да можиш да комуницираш со човек кој зборува англиски. Ова ти е исто поврзано со зборувањето, мора да зборуваш убаво и да разбираш добро за да можиш да комуницираш со човек. Можиш да најдиш на некои страни за учење англиски луѓе од различни места кои сакаат да разговараат, со кои паралелно ќе си го подобруваш твојот англиски, твоето зборување, а истовремено ќе разбираш различни акценти, нови зборови, од други луѓе. И за разбирање на пишан текст е нешто слично како и самото пишување - читање книги. При читање книги на јазик кој не најдобро го разбираш, прво ќе се обидиш од самата реченица да сфатиш што е непознатиот збор, да претпоставиш. Кога ќе претпоставиш подвлечи го за да го провериш. На крај на параграф или завршена мисла провери што навистина значи зборот и прочитај го параграфот да видиш дали точно си претпоставил. Не учи зборови англиски-македонски или македонски-англиски, туку англиски-англиски, со објаснување. Така ќе научиш да објаснуваш дескриптивно, што е важно за начинот на кој зборуваш. Додека зборуваш немој да мислиш на македонски и да преведуваш туку зборувај со себе и размислувај на англиски кога сакаш да зборуваш англиски. Никако имагинарен превод.
    Накратко, за се ова ако можиш да го постигниш сам - супер е. Но, длабоко ти препорачувам да посетиш курс. Јас, исто како и твојот болд во следното мислење, сум B2 ниво, upper intermediate. Оценките ми се зборување A, пишување B, слушање C, граматика A, читање B. Курсот ми поможи во секој аспект да го извадам мојот максимум за времето кое одев. Да продолжев, веројатно ќе ги подобрев и оценките.
    Ако навистина сакаш да се подобриш и не ти е само за оценки - со среќа!
     
    На darko clash и Someonespecial им се допаѓа ова.