1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pink4ever, 22 ноември 2010.

  1. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    93.751
    Велигденско уживање/честење.
     
    На ceca-1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    За бонбончиња веројатно се работи. Чоколатки, така нешто...
     
    На ceca-1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    11.261
    Пол:
    Машки
    Буквално, Велигденско Честење.
     
    Последна измена: 11 април 2018
    На cresa-jagoda и ceca-1 им се допаѓа ова.
  4. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.600
    Пол:
    Женски
    Дали би била точна реченицата: I feel like I've known you since forever или подруго да е поставена ама во овој контекст?
     
  5. Ex Luna Scientia

    Ex Luna Scientia Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    847
    Пол:
    Женски
    I feel like I've known you forever е подобро :D

    Може касно реагирам, ама контекстот е најверојатно велигденски бомбончиња/чоколади така да би одела со „велигденски слатки’’
     
    На cresa-jagoda, Amellie13 и ceca-1 им се допаѓа ова.
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Препорачај те ми бесплатна апликација со која ќе можам подобро да го научам англискиот јазик.
    Разгледував има многу апликации, но не знам која е најдобра, најефективна.
     
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    До кој степен си?Можеш и преку филмови и серии без subtitles, на British Council
     
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Мака мачам со англискиот :(
     
  9. Valencia

    Valencia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    610
    Пол:
    Женски
    Пробај со Duolingo. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. queen007

    queen007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    ve molam dokolku ima nekoj da mi pomogne za sostav na angliski neka mi pise inb itno mi eeeee ve molam
     
  11. Пале 345

    Пале 345 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    5.286
    Пол:
    Женски
    Да не знаете некоја школа за англиски што издава сертификати за познаванње на англиски јазик? Знам дека има многу, ама некоја конкретно да ја знаете и како иде постапката, колку се плаќа и сл.?
     
    На mari_sa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Bi sakala da prasam dali nekij polagal angliski vo British Counsel? Treba da zemam sertifikat za B2 ama nemozam na stranicata da vidam kako izgleda, cela strana e blanko otkako ke pritisnam na tutorial. Ako nekoj e upaten ve molam pomognete mi i mene..
     
  13. Divad

    Divad Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2015
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    479
    Пол:
    Женски
    здраво дали некој држи приватни часови по англиски... имам само основно познавање сакам повеке да го вежбам говорењето и општата комуникација... со прихладна цена
     
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Види лп
     
  15. Aleks_ze

    Aleks_ze Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дали може да ми препорачате школа за индивидуални часови по англиски јазик?
     
  16. Bella15

    Bella15 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2017
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Здрaвo..дaли некoј знaе кaде вo Штип мoжaм дa гo пoдoбрaм aнглискиoт?? Би сaкaлa дa мoжaм дa збoрувaм штo е мoжнo пo течнo, бидејќи сaкaм дa aплицирaм зa рaбoтa кaде нaјвaжен услoв е aнглискиoт.
     
  17. VIDINOVAA

    VIDINOVAA Нов член

    Се зачлени на:
    13 декември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ве молам за одговор. Имено, англискиот јазик така да кажам го знам. Разбирам добри 90%, читам 100%, но за зборување имам проблем. Пишување не толку но зборување да. Јазикот ми е учен несистематски, со многу лоши професори и основно и средно, во смисол не се замарале што како, туку само да помине. На курс не сум одела. Она што го знам а е да речам солидно познавање ми е од музика, филм и не знам од каде. Бев приватно на часови ми рекоа дека супер го владеам. Немам проблем да напишам некој голем состав, или да зборувам се додека не е нешто официјално. Тогаш ми е хаос, бидејќи не сум сигурна во точноста. Добро работно место изгубив ради мојата недоверба во англискиот, не ме отпуштија, не ми притреба, туку ме изеде стравот што кога ќе ми притреба, и сама направив да напуштам. Сега сум на место каде работам делумно на англиски , т.е поголем дел, но пишан англиски, што не ми е многу проблем плус со гугл танслејт. Но ако треба да гукнам јас се губам а знам повеќе од тоа што покажувам и можам да покажам. Имам голем фонд на зборови, времињата ги употребувам од слушање поголем дел точно. Знаењето ми е несистематско и со некои дупки. Прашањето ми е, каде да најдам часови овие дупки да ги исправам, да се подигна неколку нивоа англиски, и да ми биде течен ко што има луѓе што го знаат. Го осеќам како толкав хендикеп ова, што мислам да го имав течен јазиков, ќе можев било што да направам. Исто голема желба ми е да го зборувам течно и без задршка. Совет?искуство?каде да одам и како да подобрам? ве молам. многу ќе ми значи.
     
  18. Anaxandra

    Anaxandra Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    43
    Пробај да најдеш курсеви надвор од државата на пример во Англија за еден месец кај ќе можеш супер да го усовршиш јазикот, само што се многу скапи. Друго можеш да аплицираш за пракса во некоја странска фирма за еден месец, првата недела ќе се трудиш да зборуваш, после тоа си иде само по себе. Или побарај некој начин да стапиш во контакт со некој што зборува англиски како мајчин. Ако толку убаво го владееш јазикот не ти требаат дополнителни курсеви според мене, освен во некоја земја каде се зборува Англиски.
     
    На VIDINOVAA му/ѝ се допаѓа ова.
  19. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Тебе ти треба курс за конверзација. Имале Групер купон таков за Ева тренинг центар, но истечен е. Како и да е , курсот сиугрно уште го имаат па прашај си.

    https://grouper.mk/m/deal/kurs-angliski-konverzacija-eva
     
    На VIDINOVAA му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Сестра ми е професорка по англиски многу години (не правам реклама) но од тоа што го имам гледано од нејзе ти е најубаво да си земеш приватно професор за да може да ти се посвети само тебе. Не велам дека од курс не можеш да научиш, јас 9 години одев на курс, но мислам дека е подобро кога си сам. Така да побарај си професор и верувам ќе го усовршиш.
     
    На VIDINOVAA му/ѝ се допаѓа ова.