Англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pink4ever, 22 ноември 2010.

 1. Roxi007

  Roxi007 Нов член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ејј ќе ве замолам доколку има некој што разбира добро англиски да ми објасни за zero first second i third conditional итно ми е. Знам нешто од нешто... фала однапред
   
 2. Luminary

  Luminary Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.762
  Допаѓања:
  28.198
  Пол:
  Женски
  Како е правилно?
  Graduated in the faculty of... или
  Graduated from the faculty of.. ?

  Јас мислам е from the faculty.., in the field/department of.. или грешам?
   
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.872
  Допаѓања:
  161.700
  Пол:
  Женски
  Во право си, graduated from е точно :)
   
  На cresa-jagoda и Luminary им се допаѓа ова.
 4. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.090
  Како ќе се преведе Easter treats?
  Велигденски ______
   
 5. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  2.822
  Допаѓања:
  74.708
  Велигденско уживање/честење.
   
  На ceca-1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.878
  Допаѓања:
  26.466
  Пол:
  Женски
  За бонбончиња веројатно се работи. Чоколатки, така нешто...
   
  На ceca-1 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. Scott Weiland

  Scott Weiland Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.102
  Допаѓања:
  9.895
  Пол:
  Машки
  Буквално, Велигденско Честење.
   
  Последна измена: 11 април 2018
  На cresa-jagoda и ceca-1 им се допаѓа ова.
 8. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.748
  Допаѓања:
  41.910
  Пол:
  Женски
  Дали би била точна реченицата: I feel like I've known you since forever или подруго да е поставена ама во овој контекст?
   
 9. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  845
  Пол:
  Женски
  I feel like I've known you forever е подобро :D

  Може касно реагирам, ама контекстот е најверојатно велигденски бомбончиња/чоколади така да би одела со „велигденски слатки’’
   
  На cresa-jagoda, Amellie13 и ceca-1 им се допаѓа ова.
 10. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.529
  Допаѓања:
  30.288
  Пол:
  Женски
  Препорачај те ми бесплатна апликација со која ќе можам подобро да го научам англискиот јазик.
  Разгледував има многу апликации, но не знам која е најдобра, најефективна.
   
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.629
  Пол:
  Женски
  До кој степен си?Можеш и преку филмови и серии без subtitles, на British Council
   
 12. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.529
  Допаѓања:
  30.288
  Пол:
  Женски
  Мака мачам со англискиот :(
   
 13. Valencia

  Valencia Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2015
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  610
  Пол:
  Женски
  Пробај со Duolingo. :)
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. queen007

  queen007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2015
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  303
  Пол:
  Женски
  ve molam dokolku ima nekoj da mi pomogne za sostav na angliski neka mi pise inb itno mi eeeee ve molam
   
 15. Пале 345

  Пале 345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2017
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  4.151
  Пол:
  Женски
  Да не знаете некоја школа за англиски што издава сертификати за познаванње на англиски јазик? Знам дека има многу, ама некоја конкретно да ја знаете и како иде постапката, колку се плаќа и сл.?
   
  На mari_sa му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lavica2602

  Lavica2602 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2017
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  Zdravo. Bi sakala da prasam dali nekij polagal angliski vo British Counsel? Treba da zemam sertifikat za B2 ama nemozam na stranicata da vidam kako izgleda, cela strana e blanko otkako ke pritisnam na tutorial. Ako nekoj e upaten ve molam pomognete mi i mene..
   
 17. Divad

  Divad Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2015
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  468
  Пол:
  Женски
  здраво дали некој држи приватни часови по англиски... имам само основно познавање сакам повеке да го вежбам говорењето и општата комуникација... со прихладна цена
   
 18. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.494
  Допаѓања:
  2.049
  Пол:
  Женски
  Види лп
   
 19. Aleks_ze

  Aleks_ze Активен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2018
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Дали може да ми препорачате школа за индивидуални часови по англиски јазик?
   
 20. Bella15

  Bella15 Активен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2017
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  90
  Пол:
  Женски
  Здрaвo..дaли некoј знaе кaде вo Штип мoжaм дa гo пoдoбрaм aнглискиoт?? Би сaкaлa дa мoжaм дa збoрувaм штo е мoжнo пo течнo, бидејќи сaкaм дa aплицирaм зa рaбoтa кaде нaјвaжен услoв е aнглискиoт.