Англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pink4ever, 22 ноември 2010.

 1. VIDINOVAA

  VIDINOVAA Нов член

  Се зачлени на:
  13 декември 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ве молам за одговор. Имено, англискиот јазик така да кажам го знам. Разбирам добри 90%, читам 100%, но за зборување имам проблем. Пишување не толку но зборување да. Јазикот ми е учен несистематски, со многу лоши професори и основно и средно, во смисол не се замарале што како, туку само да помине. На курс не сум одела. Она што го знам а е да речам солидно познавање ми е од музика, филм и не знам од каде. Бев приватно на часови ми рекоа дека супер го владеам. Немам проблем да напишам некој голем состав, или да зборувам се додека не е нешто официјално. Тогаш ми е хаос, бидејќи не сум сигурна во точноста. Добро работно место изгубив ради мојата недоверба во англискиот, не ме отпуштија, не ми притреба, туку ме изеде стравот што кога ќе ми притреба, и сама направив да напуштам. Сега сум на место каде работам делумно на англиски , т.е поголем дел, но пишан англиски, што не ми е многу проблем плус со гугл танслејт. Но ако треба да гукнам јас се губам а знам повеќе од тоа што покажувам и можам да покажам. Имам голем фонд на зборови, времињата ги употребувам од слушање поголем дел точно. Знаењето ми е несистематско и со некои дупки. Прашањето ми е, каде да најдам часови овие дупки да ги исправам, да се подигна неколку нивоа англиски, и да ми биде течен ко што има луѓе што го знаат. Го осеќам како толкав хендикеп ова, што мислам да го имав течен јазиков, ќе можев било што да направам. Исто голема желба ми е да го зборувам течно и без задршка. Совет?искуство?каде да одам и како да подобрам? ве молам. многу ќе ми значи.
   
 2. Anaxandra

  Anaxandra Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  43
  Пробај да најдеш курсеви надвор од државата на пример во Англија за еден месец кај ќе можеш супер да го усовршиш јазикот, само што се многу скапи. Друго можеш да аплицираш за пракса во некоја странска фирма за еден месец, првата недела ќе се трудиш да зборуваш, после тоа си иде само по себе. Или побарај некој начин да стапиш во контакт со некој што зборува англиски како мајчин. Ако толку убаво го владееш јазикот не ти требаат дополнителни курсеви според мене, освен во некоја земја каде се зборува Англиски.
   
  На VIDINOVAA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.111
  Тебе ти треба курс за конверзација. Имале Групер купон таков за Ева тренинг центар, но истечен е. Како и да е , курсот сиугрно уште го имаат па прашај си.

  https://grouper.mk/m/deal/kurs-angliski-konverzacija-eva
   
  На VIDINOVAA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Darlingzz

  Darlingzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2018
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  599
  Пол:
  Женски
  Сестра ми е професорка по англиски многу години (не правам реклама) но од тоа што го имам гледано од нејзе ти е најубаво да си земеш приватно професор за да може да ти се посвети само тебе. Не велам дека од курс не можеш да научиш, јас 9 години одев на курс, но мислам дека е подобро кога си сам. Така да побарај си професор и верувам ќе го усовршиш.
   
  На VIDINOVAA му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aleks_ze

  Aleks_ze Активен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2018
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Дали ќе може да ми кажеш конталт, за да ја контактирам. Благодарам однапред
   
  На VIDINOVAA му/ѝ се допаѓа ова.
 6. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.879
  Допаѓања:
  7.670
  Пол:
  Женски
  Ве молам за помош. Не знам како да решам вежба со овие две времиња и се бунам. Present perfect continuous и present perfect simple. Некои употреби, олеснувања?
   
 7. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.766
  Допаѓања:
  127.844
  Пол:
  Женски
  Истово ми се дешаваше и нема да ти помогне курс нешто многу многу. Ќе ти помогне комунацијата со луѓето, седни комуницирај со некој што зборува англиски и тоа нека ти е секојдневна рутина. Се работи за блокада кога доаѓа да зборуваме некој странски јазик и од премногу фокусирање на истотот. Не е страшно само треба да се опуштиш и да зборуваш без да се плашиш дека ќе погрешиш.
   
 8. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.494
  Допаѓања:
  2.049
  Пол:
  Женски
  Наједноставно е да си размислиш дали активноста може да се врши подолго време или не
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.575
  Допаѓања:
  136.994
  Пол:
  Женски
  https://learnenglish.britishcouncil...perfect-simple-and-present-perfect-continuous
  Можеби ова ќе ти помогне малку :)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.879
  Допаѓања:
  7.670
  Пол:
  Женски
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.774
  Допаѓања:
  24.213
  Пол:
  Женски
  Што значи фразата "chase a dog ear"?
   
 12. Lili vanili

  Lili vanili Активен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Dog ear ти е во превод ќоше на страница во книга или одбележувач на страници зависи во кој контекст ти е напишана фразата
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 13. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.774
  Допаѓања:
  24.213
  Пол:
  Женски
  Да, тоа го најдов на гугл, меѓутоа ми немаше смисла со книгава. Медицинска е книгата.
  Фала во секој случај, барем го научив како фраза за подвиткување на аглите на книгите. :)
   
  На cresa-jagoda и Lili vanili им се допаѓа ова.
 14. Ikickabebusce

  Ikickabebusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  3.148
  Пол:
  Женски
  Како е најдобро да се запишеш на Англиски? Прво гимназија па факултет или право средно-англиски да се запишеш? Една моја другарка сака да учи англиски затоа што и е омилен предмет, многу го сака и добро и оди па затоа прашувам:sun:
   
 15. Maleckaata1

  Maleckaata1 Активен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Може ли некој да ми пише што му оди многу добро граматика да ми помогне со неколку задачи! ☺️
   
 16. Masnicka.5

  Masnicka.5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  672
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj znae kade ima ubrzan kurs za ucenje angliski? Ne deka nesto mnogu znam ama znam :)Megutoa sakam da se zapisam na nekoj ubrzan kurs za pobrzo da go naucam bidejki mi treba nez am kako ide toa
   
 17. Viktorija1990

  Viktorija1990 Нов член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo sakam da prasam dali nekoj moze da me posocite za angliski politicki. Student sum na praven i mi ostana uste angliski za da diplomiram a neznam kako. Da naucam
   
 18. Uniqpro

  Uniqpro Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2019
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  583
  Ме интересира при граматика со make and let.З ошто во речениците make го пишуваат како made?
   
 19. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  9.398
  Пол:
  Женски
  На врвот на јазикот ми е, а сепак не можам да се досетам, како беше за "Во чекор со..." :bandit:
   
 20. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.872
  Допаѓања:
  161.700
  Пол:
  Женски
  In line with :)
   
  На cresa-jagoda и Animali им се допаѓа ова.