Англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pink4ever, 22 ноември 2010.

 1. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.121
  Допаѓања:
  20.818
  Пол:
  Женски
  To keep up (with sb/sth)...
   
  На cresa-jagoda и Animali им се допаѓа ова.
 2. Animali

  Animali Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  9.398
  Пол:
  Женски
  @Someonespecial @senza.parole Гад блес ју :D:angel:
  Ви благодарам милион пати девојки, сега ќе можам да спијам мирно :D :hug:
   
  На cresa-jagoda, Someonespecial и senza.parole им се допаѓа ова.
 3. Divad

  Divad Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2015
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  468
  Пол:
  Женски
  здраво феминки да ве прашам дали знаете некоја професорка што држи индивидуални часови по англиски ми треба општа конверзација не по некоја програма ? позз
   
 4. lawyermm

  lawyermm Активен член

  Се зачлени на:
  1 април 2019
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Женски
  Друштво, дали на некој му се наоѓа есеј од 1000-1100 збора на било која тема да ми прати?
  Не ми е битна темата, може било што. :whew: Ептен сум кнап со време, спасувајте. Частам кафе Мавровка :$
   
 5. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  872
  Допаѓања:
  2.016
  Пол:
  Женски
  Можеби прашањево не е за тука ама да прашам, дали има некој полагано FCE во British Council? И подетално искуство?
   
 6. MarigoldA

  MarigoldA Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2018
  Пораки:
  831
  Допаѓања:
  7.778
  Пол:
  Женски
  Како да кажам определено/неопределено, во смисла договор за вработување?
  На пример, договор на определено време од 6 месеци?
   
 7. CatL4dy

  CatL4dy Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2017
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Дали знаете негде да одржуваат викенд курсеви по англиски јазик, во Скопје?
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.296
  Пол:
  Женски
  На tina2018, hermosa, Dream-Girl и 2 други им се допаѓа ова.
 9. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  7.204
  Допаѓања:
  62.019
  На tina2018, Dream-Girl и SummerGirl им се допаѓа ова.
 10. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.385
  Допаѓања:
  8.349
  Пол:
  Женски
  На tina2018, Dream-Girl, ALISA0000 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.296
  Пол:
  Женски
  Јас прво мислев да одговорам на едно, па испадна сосема друго. А баш тоа што прво го мислев испадна точно. (facepalm) Ќе ги освоев сите поени.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.385
  Допаѓања:
  8.349
  Пол:
  Женски
  Секогаш така е кога се премислуваш, првото што го мислиш точно е.
   
  На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.748
  Допаѓања:
  41.912
  Пол:
  Женски
  На tina2018, Dream-Girl и SummerGirl им се допаѓа ова.
 14. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.575
  Допаѓања:
  136.994
  Пол:
  Женски
  Имаше еден ваков и на некој наш сајт, знам пред матура си вежбав вакви тестови. Ама не ми текнува точно кај беше, ако го најдам ќе го постирам.

  94%. Може и подобро. :rofl:
   
  На tina2018 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.296
  Пол:
  Женски
  На овој сајт има добри тестови.

  https://www.examenglish.com/leveltest/grammar_level_test.htm
   
  На tina2018, cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.011
  Допаѓања:
  20.970
  Пол:
  Женски
  На онлајн тестот ми излезе 66% . Како што го немам користено англискиот долго време , супер сум :rofl: . Последен пат го учев во трета средно , а зборував лани на одмор кога бев :D . Малку сум зар'ѓала :D .
   
  На cresa-jagoda и SummerGirl им се допаѓа ова.
 17. Uniqpro

  Uniqpro Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2019
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  583
  Имам прашање,во врска со граматика.Дали може некој да ми појасни во употребата? Се работи за:Future simple,be going to,future continuous,future perfect simple.
  Јас,како посебно време,знам да ги користам.
  Но,дали некој може да ми воочи разлика,кога се заедно future continuous,future perfect simple.
  И,заедно be going to,future simple.
  Кое точно време да употребам,во реченица-како да знам за кое време се работи?
  Благодарам однапред.❤
   
 18. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  2.097
  Допаѓања:
  6.740
  Пол:
  Женски
  Future simple се користи за предвидување најчесто (како на пр временска прогноза), кога во моментот одлучуваш дека ќе направиш нешто во истиот момент (It's cold so I will close the window.).
  Going to се користи за планови (I'm going to buy a red Ferrari one day), за предвидување блиска иднина, ама кога имаме доказ дека нешто ќе се случи (Look at the sky, it seems like it's going to rain today.).
  Future continuous се користи за лични планови и обично во реченицата имаме временски израз (I'm meeting my cousin tomorrow.).
  Future perfect се користи кога сакаме да кажеме дека некое дејство ќе заврши до одредено време во иднината(I will have read 30 books by the end of the year).
  Се надевам дека ти е појасно.
   
  На NEA, НаталиЛили и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. pdb123

  pdb123 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  957
  Допаѓања:
  3.560
  @Uniqpro
  Супер одговор од @nevermet18, јас само би сакала малку да ја поправам за future continuous. Таа всушност даде пример кога present continuous може да се искористи за да се искажат идни дејства, бидејќи реченицата ѝ е present form of to be + ing, што е во суштина present continuous.
  Future continuous би било will + be + ing. Се користи кога сакаш да искажеш дека некое дејство ќе се случува подолго време во иднината. Пример: I will be travelling in the next two months.
  :$
   
  На cresa-jagoda и nevermet18 им се допаѓа ова.
 20. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  2.097
  Допаѓања:
  6.740
  Пол:
  Женски
  Леле дури сега гледам дека сум ставила пример за present continuous наместо за future continuous. Фала ти што ме поправи.
   
  На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.