Англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pink4ever, 22 ноември 2010.

 1. Emilija97mk

  Emilija97mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  376
  Допаѓања:
  463
  Пол:
  Женски
  Да прашам, како е скратеница за “односно” во англискиот јазик?
   
 2. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  2.097
  Допаѓања:
  6.740
  Пол:
  Женски
  i.e.
   
  На cresa-jagoda и Emilija97mk им се допаѓа ова.
 3. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.385
  Допаѓања:
  8.349
  Пол:
  Женски
  ie
   
  На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DevilBoy212

  DevilBoy212 Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2019
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  450
  Пол:
  Машки
  https://glosbe.com/hr/en/odnosno

  Зависно контексот. Пронајди на линков

  I.e значи In other Words.
   
  На cresa-jagoda и Emilija97mk им се допаѓа ова.
 5. tamche995

  tamche995 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  872
  Допаѓања:
  2.016
  Пол:
  Женски
  Здраво,дали има некоја членка што добро го владее англискиот? Да ми пише во ЛП, ми треба помош.:l:
   
 6. Crnookata

  Crnookata Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2017
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  И мене ми треба помош само мал превод.
   
 7. Gi.ir.ll192

  Gi.ir.ll192 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2019
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  545
  Пол:
  Женски
  Здраво, ми треба помош за превод во врска со семинарска. Ако некоја од вас има слободно време нека ме контактира.
   
 8. NULTIX

  NULTIX Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  * Complete the sentences with the correct tense

  (Present Simple, Present Continuous, Past Simple, Past Continuous, Present Perfect, to be going to, will )

  1. Yesterday my uncle ___________ (repair) the car, while I ___________(do) my homework.

  2. Today______ (be) Monday and we _____________ (have) dinner in the dining-room now.

  3. While they ____________________ (watch) TV the lights _________________ (go) off.

  4. It’s Julia’s birthday next week. We __________________ (buy) her some flowers.

  5. I ________________ (watch) this film many times.

  6. He ______________________ (never/see) Africa.

  7. What _____________________ (you/do) yesterday at 5?

  8. My friends ____________________ (not arrive) yet.

  9. My elder brother__________ (be) very intelligent. He___________ (want) to be a doctor.

  10. She_______________ (have) a terrible headache right now.

  11. I ____________________ (lose) my keys yesterday.

  12. We ______________________ (have) lunch yesterday at 2.

  13. I am starting university next year. What ______________________ (you/study)?

  14. There is someone at the door! B: I __________________ (get) it.

  15. Ouch!! I ____________ (cut) my finger. It hurts.

  16. Can you lend me 20 pounds? I promise I ________________ (give) it back to you.

  17. My sister_____________ (believe) in magic. She always ___________ (try) tricks on me!

  18. I _________ (be) there at four o’clock. I promise!!

  19. Every morning I ___________ (get up) at 7 o'clock and I________(have) my breakfast. When I ____________ (finish) having breakfast, I always____________ (take) my bike, and I ____________ (go) quickly to school. I always ___________ (arrive) late!

  20. Marvin __________________________ (throw) a party next week.

  21. They _____________________ :dance: at the party yesterday all night.

  22. Look! The coach _____________________ (leave).

  23. Hey! What ________________ (you /do) – I______________(do) my homework.

  24. Once upon a time, there___________ (be) a horrible witch. She _____________ (love) scaring children and she _____________ (live) near a school.

  25. I think my mum ___________________ (like) this CD.

  26. She ______________ (fill) in a questionnaire when the pen _____________(run) out of ink.

  27. ___________________________ (he/ever/try) bungee jumping?

  28. They _________________ (not write) their homework yesterday, and that is why their teacher _______________ (be) mad at them today.

  29. He never ____________________ (wear) pants, but yesterday he ______________ (wear) blue ones, and today he _____________ (wear) brown ones.

  30. I hope they __________________ (arrive) on time.
   
 9. Uniqpro

  Uniqpro Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2019
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  583
  Дали има некоја апликација,за англиски јазик,која што може да го провери контекстот и времето(past,future...) на реченицата,дали се исправни(или поголем текст)?
  Благодарам однапред.:l:
   
 10. martiiinna

  martiiinna Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  4.336
  Пол:
  Женски
  Не верувам... постојат апликации за проверка на правописот и слично, ама не може да ти влезе во главата за да знае што сакаш ти да искажеш со некоја реченица или текст, посебно не ако сакаш да ти го проверат глаголското време што си го употребил/а, дали е соодветно или не.
  Побарај помош од професор/пријател/познаник и ако имаш нешто нејасно прашај зошто ти го сменил времето во дадениот контекст, пробај да го сфатиш вистинското значење на времињата и кога се користат истите.
  Обично определени прилози за време укажуваат на тоа кое глаголско време треба да се искористи.

  Има доста сајтови каде што се вежбаат времињата, односно празни места во реченица каде што треба да вметнеш сменет глагол по време и после се даваат точните одговори. Пробај и преку тоа да ги совладаш.
   
  На Uniqpro му/ѝ се допаѓа ова.
 11. CandyfLoSs

  CandyfLoSs Активен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Продавам книги по Современ Англиски јазик за прва година: Cambridge Empower Student's Book B2 и Cambridge Empower Workbook B2 за 1000 денари двете, скроз нови и некористени. Пишете во порака заинтересирани

  *Можам да ви испратам и книги по други предмети копирани бесплатно
   
 12. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  484
  Пол:
  Машки
  Кое приватно училиште е најдобро за изочување на Англисми јазик?

  *Имам посетувано курсеви и сакам од септември повторно да одам. Целта ми е од моето Б1 ниво да го совладам Б2 ниво... да стекнам знаење за потоа лесно да го положам Булатс Б2
   
 13. martiiinna

  martiiinna Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  4.336
  Пол:
  Женски
  Според мене, Центар за странски јазици.
   
 14. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  484
  Пол:
  Машки
  Ovie?
   

  Прикачени фајлови:

 15. martiiinna

  martiiinna Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2016
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  4.336
  Пол:
  Женски
  Да :)
   
 16. bunnie

  bunnie Активен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Mi treba pomos...koj ima dobri poznavanja od angliski jazik neks mi se obrati vo lp ako moze..blagodaram
   
 17. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  2.645
  Пол:
  Женски
  Како би било најправилно на англиски Техничар за транспорт и шпедиција? За завршено средно образование.
  Ми треба за во CV и се двоумам.
   
 18. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  580
  Допаѓања:
  2.332
  Пол:
  Женски
  Shipping and transport technician или само transport technician.
   
  На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Shakira123

  Shakira123 Активен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2020
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Здраво
  Дали знаете некои страни на интернет кај што има онлине книги по англиски јазик за а2 б1 б2?
   
 20. Ели7754

  Ели7754 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ве молам споделете инфо за стварно добар професор по англиски јазик, ми треба да ме спрема за ИЛЕТС и плус заради работата во странска фирмa.