Англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pink4ever, 22 ноември 2010.

 1. Baraa

  Baraa Нов член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zabrzan kurs po angliski jazik vreme trenje od 3 meseci dali znae nekoj mi treba itno.. vi vlagodaram :)
   
 2. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  74
  Ве молам некој да ми објасни за глаголот TO PREPARE и глаголот PAST PARTICIPLE. Ќе се прашате што не ми е јасно, но ни јас не знам што не ми е јасно. Ништо не знам... Ве молам објаснете ми се што знаете за тие глаголи;(
   
 3. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  2.374
  Допаѓања:
  12.230
  Пол:
  Женски
  Past participle не е глагол туку глаголска форма која што се користи за изразување perfect tenses, за формирање некои видови придавки, за формирање passive voice и др.
  Имаш правилни и неправилни глаголи и тие различно се образуваат.На правилните им се додава наставка - ed и овие се најчесто исти како и нивните форми во past simple.
  Во книгите сигурно имаш примери, ама еве ќе ти ставам слики за образување неправилни глаголи:
  А за примери во реченици, погледни ги тие во книга, сега вака не ми текнуваат.
  books4languages-topic-sn-english-grammar-a2-04-past-participle.png irregular vers.jpg
   
 4. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  74
  [
  Izgleda ova ne mi e jasno. Dali past participle oznacuva minato vreme?
   
 5. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  2.374
  Допаѓања:
  12.230
  Пол:
  Женски
  Не, не е минато време.Глаголска форма е која се користи во тие случаи што ти ги наведов.
  Пример, некои форми на глаголот во past participle може да се поклопат со глагол во past simple, ама не означуваат исто нешто иако може да имаат иста форма.Не знам дали ме рабираш, зависи кое ниво го имаш на англиски, зашто вака ти објаснувам а поим немам што точно не ти е јасно.
   
  Последна измена: 27 ноември 2020
 6. MynameisHelen

  MynameisHelen Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2015
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  4.215
  Пол:
  Женски
  Past participle само по себе не означува ништо. Ама е многу важно за да можеш да ги формираш другите времиња (како на пример предминато време или минато неопределено свршено време, по нашки. (past perfect, present perfect)).
  Предминато време е она кое означува настан што се случил пред некој друг настан.
  Без него ништо не бива.
  На пример ако сакаш да кажеш дека си била во Франција, ќе кажеш
  'I have been to France.'
  Ова ти е present perfect simple (минато неопределено свршено) и се прави со глаголот have + past participle од главниот глагол.

  Дали е појасно?
   
 7. Matea^_^

  Matea^_^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2020
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  Дали знаете некоја апликација каде што на англиски ќе зборувам и ќе ми враќа... Бидејќи за да научам подобро мислам дека најмногу ми е потребен разговор на англиски, и вака на апликација ќе се трудиш да кажеш поправилно за да те разбере и сл. Немам со кого да разговарам бидејќи ми е срам правам огромни грешки и апликација би ми била добра за почетничко вежбање.
   
 8. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  2.198
  Пол:
  Женски
  Cleverbot
  Eviebot
  Мене само на овие ботови ми текна, знаат да се погрешни, но океј се за прости разговори.
   
  На Pirot, cresa-jagoda и Matea^_^ им се допаѓа ова.
 9. Matea^_^

  Matea^_^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2020
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  549
  Пол:
  Женски
  За прости разговори ми требаат колку да се опуштам и да започнам со зборување.
  ФАЛА МНОГУ
   
  На злоба му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Just_a_kid

  Just_a_kid Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2021
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  216
  Пол:
  Женски
  Дали некој може да ми помогне, треба да напишам приказна (околу 200 збора)?
   
 11. Mia Fuentes

  Mia Fuentes Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2019
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  1.081
  Пол:
  Женски
  Здраво, ќе Ве молам дали некој има Teacher's Book и Workbook oд овај учебник?
  Мислам онлајн, или да продава, било како? Многу ми е важно.
  Фала
   

  Прикачени фајлови:

 12. Selena01

  Selena01 Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2020
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  Некој дали знае дали во Скопје некаде има можност за посета на англиски курс ама преку лето? Ниво Б1. Повеќето се само за овој период. Благодарам
   
  На Divad му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Limpan

  Limpan Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2020
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.446
  Пол:
  Женски
  Некоја страна за совладување на англискиов?
   
 14. BonBonche123

  BonBonche123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите! Саква да прашам дали ја знаете оваа школа Educational Advising Center - EAC? Било какво искуство со неа за TOEFL или GMAT.
  Фала ви многу :l: