1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Англиски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од pink4ever, 22 ноември 2010.

  1. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    znaci jas ucev angliski se do na fakultet ama ne goi sakav voopsto e sega koga treba da najdam saglam rabota vo USA mi treba povekje od koga bilo,znaci prvo moram da go naucam kako sto treba.dali so citanje na recnik se uci?
     
  2. Shortie

    Shortie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Искрено ја би ти препорачала поише филмови да гледаш и пред се да имаш голема желба да научиш зошо без желба нишо не праиш..А речникот помага ама неможеш ти да го учиш јазикот од него..GOOD LUCK! ;)
     
  3. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    72
    Девојки, сакам да ве замолам за нешто.Вака, јас сум 2 година и до сега само 5ка сум имала англиски, но проблемот е што не сум многу сигурна во јазикот,сакам многу повеќе да знам а нашколо професорот и не е нешто заинтересиран за часот па нема некое големо збогатување на фондот на зборови или слично.Се разочарувам кога гледам некои интервјуа по нет или слично на англиски а јас делумно или пак ништо не разбирам :( .Дали знаете некоја страна за учење на англискиот преку нет или слично,ако знаете пратете ми линк во лп.Ви благодарам :*
     
  4. Safir4e

    Safir4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали овде има некој што полагал за судски преведувач од анг на мак?
     
  5. Paloma18

    Paloma18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    13
    Девејки сакам да ве замолам нешто. Вие кои студирате англиски јазик ако сакате и ако можете да ми помгнете во врска со неколку вежби по англиски. Еве ке ти ги ставам вежбите разгледајте ги и се надевам дека ке ми помогнете. :worried:
     

    Прикачени фајлови:

  6. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Да, има. :) Кажи што те интересира?
     
  7. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    Може да ми помогнете околу превод на реченицава?

    He must overcome these three parts of his subliminal, inner self before he can take action of any sort.

    Што е pawnbroker?
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Мора да ги надмине овие три делови од неговото потсвесно, внатрешно Јас пред да преземе каква и да било акција.

    Pawnbroker е лихвар.
     
    На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Англиски јазик учам 8 години од 6 до 10 години одев на курс по англиски јазик а потоа во училиште учам англиски јазик.
     
  10. Femina...1

    Femina...1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    28
    Aко на некој му треба помош за нешто конкретно слободно кажете.. :) Да не се фалам ама прилично добро ми оде Англиски,(за разлика од Германски) :)
     
  11. Nenasitni

    Nenasitni Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    36
    Луѓе помагајте.ми треба англиски професорка сто дрзи приватно часови подитно.сакам проверена жена да е и колку ке биде час?за викендов ми треба затоа помагајтеееее :( 3та година сум..
     
  12. Dazzle

    Dazzle Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.030

    Одамна сте пишале ама сепак сакав да искоментирам.

    white.kitten.
    Дури и да имаш положено FCE, можеш да продолжиш со курс.
    После FCE, следува диплома на повисоко ниво - Advanced. ( Се разбира, ако положиш )
    И после Advanced можеш да продолжиш уште една година и да го земеш највисоко рангираниот тест од таа група - Proficiency - со кој, АКО го положиш можеш да предаваш англиски.

    Инаку, да кажам за мене.
    Учев англиски на курс 8 години. Го положив FCE, ама не продолжив понатаму бидејќи немав желба.
    Како и да е, според мене, највеќе се “билда’’ јазик со книги, книги и книги.
    Бев и во Америка една година...- и таму го збогатив речникот на изразување, многу.
    Само имам една маана- појма немам граматика :tmi:
     
  13. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Јас касно приметив, ти требаат уште вежбите?
     
  14. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Може некој да ми го преведе: Sell by...? На рок на траење е ставено, пишува sell by 11/09
    Не сум сигурна за значењето, а и за датата дали е Ноември 2009 или Септември 2011.
    А дата на призводство е 2009, ама како и да е препоставувам дека е поминат рок.

    Ај ве молам ако знае да ми одговори некој ИТНО МИ Е!
     
  15. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Sell by е датата додека смее да се продава, после тоа се трга од рафтовите. За прехранбен производ треба да има и Use by или best before дата, ама ако нема, обично е два три дена од sell by. Тоа што се принтани само 11/09 важи за 11 Септември, а годината на производство ако е 2009, тогаш за таа важи.
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Англиски учам од 4то одд во училиште, но од 2 одд одам на курс, сега сум 5ти степен, лесно е , најинтересен јазик ми е , и граматиката добро ми оди, особено она Present Countinous, past simple :D и други...
     
  17. marija994

    marija994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    194
    Утре правам тест по Англиски јазик. Имам едно 20-тина Multy-part verbs па сакам да прашам како побрзо да ги научам. :^)
    И уште нешто, сакам да прашам за разликата помеѓу Future Continious и Future Рerfect?? :)
     
  18. AlanisM

    AlanisM Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    590
    Future continuous
    Don’t ring at 8 o’clock. I’ll be watching Who Wants to be a Millionaire.
    This time tomorrow we’ll be sitting on the beach. I can’t wait!
    We use the future continuous to talk about something that will be in progress at or around a time in the future.

    Don’t phone grandma now, she’ll be having dinner.
    The kids are very quiet. They’ll be doing something wrong, I know it!
    These sentences are not about the future but we can use the future continuous to talk about what we assume is happening at the moment.

    Future Perfect
    Do you think you will have finished it by next Thursday?
    In 5 years time I’ll have finished university and I’ll be able to earn some money at last.
    We use the future perfect to say that something will be finished by a particular time in the future.

    We often use the future perfect with ‘by’ or ‘in’

    I think astronauts will have landed on Mars by the year 2020.
    I’ll have finished in an hour and then you can use the computer.
    ‘By’ means ‘not later than a particular time’ and ‘in’ means 'within a period of time’. We don’t know exactly when something will finish.

    I promise I’ll have done all the work by next Saturday.
    We don’t know exactly when he will finish the work – maybe Thursday, maybe Friday – but definitely before Saturday.
     
    На marija994 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    Некоја добра страница каде што можам да ја учам граматиката?
     
  20. marija994

    marija994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    194