1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Андроид апликации

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Idonea, 2 мај 2012.

 1. Idonea

  Idonea Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  642
  Барав ваква тема,не најдов, ама ако има, канта на мојава :)

  Имам мобилен со андроид, и вечито имам некои проблеми со апликациите. Тука би ги решавале ваквите проблеми, би предлагале апликации, би ги изнеесувале нашите искуства со апликациите симнати од андроид макетот.
  Јас штотуку го инсталирав GoChat, бидејќи немав чат откако последено ја надградив фејсбук апликацијата... Кога ќе ја вклучам пишува logging и толку... чекав 15 минути и сеуште логинг :@ чаре?
   
 2. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566
  Андроид апликација

  А јас може да прашам од каде да знам дали мојот телефон има андроид? :)
   
 3. Idonea

  Idonea Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  642
  Андроид апликација

  Андроидот ти е оперативен систем, така да промаш нема, ако го имаш, ќе ја најдеш андроид маркет алатката. Треба да ти е инсталиран во телефонот уште откако си го купил, но можеш и сам да си го инсталираш...
   
  На JoxyTheFreak му/ѝ се допаѓа ова.
 4. theAristoCat

  theAristoCat Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  384
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  И јас имам Андроид ама не инсталирам многу апликации, зашто ми кочи.
  А во врска со твојата апликација, можеби не е за верзијата што ти ја имаш.
  Пробај да ја избришеш па пак да ја инсталираш, можеби ќе фати. :)
   
 5. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  И јас имам Андроид, инаку моб. Xperia x8
  мене ми се случува на секои месец и пол,два...да ми бара преинсталација на одредени апликации.
   
 6. theAristoCat

  theAristoCat Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  384
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  Исто и на мене, ама тоа е нормално. Телефонот си бара да си ги апдејтира инсталираните програми. Најчесто тоа е Фејсбукот :)
   
 7. Idonea

  Idonea Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  642
  Андроид апликација

  се среде проблемот со чатот, изгледа беше моментално :)
   
 8. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  Дали некој знае дали можам да инсталирам андроид нова верзија. Имам еднаш пробано и безуспешно а моб кога сам ќе ми побара (software update) кликнувам бара и ми вика ја имаш последната верзија а нема врска ја имам првата или втората 2.1 а моб е xperia x10 mini
   
 9. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.361
  Допаѓања:
  34.139
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  ^
  Твојот телефон не поддржува понови верзии на андроид. Само до 2.1 ;)
   
 10. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  И јас имам андроид.
  Отидов во маркет, ја симнав Angry Birds, инсталирав се ок. Арно ама, дека треба да се најавиш од гугл, јас се најавив, и после незнам како треба да се одјавам. Едно 43905834598 пати отидов во маркет. Не можев да се снајдам. Не ми е битно дали сум најавена, или не. Него после да не ми зима кредит.
  Видов, не видов, му ги вратив фабричките, ми се избриша играта. Ама битно не сум најавена на гугл.
  Сега некако пробувам да симнам апликации во компјутер, па после да ги префрлам во мобилен. Ама за да се инсталира така, требало Astro File Manager. И ништо.
  Ќе чекам да ми се наполни телефонот, да го приклучам со компјутерот, па ќе видам што ќе направам. :worried:
   
 11. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  Конечно најдов решение.
  И изнасимнав 345839 апликации. :inlove: :rofl:
   
 12. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  Чекам денес или утре да ми стигне телефон со андроид ОС. Кажете некои интересни апликации да симнам освен фејсбук бидејки не користам фејсбук. :)
   
 13. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  Па во самото мени, би требало да има една апликација Market. Подоцна ќе се „апдејтува“, и ќе биде преименувана во Play Store.
  Јас тогаш се извадив од памет, помислив дека сум ја избришала. А уствари тука била..
  Како и да е.. За да симнуваш, треба да имаш акаунт на гугл, или на јутјуб. Ако немаш, направи си.
  И после, кога ќе се уклучиш преку акаунтот, ќе влезеш у Marketot.
  На почетокот, пред да се апдејтува, вака изгледаше мислам..
  [​IMG]
  После тоа, ќе изгледа вака.
  [​IMG]
  И ќе си одбереш Top Free. Ќе ти се покажат еден куп апликации, и си симнуваш до миле воље. :D
  Иначе, барем кај мене.. Facebook ми беше од таму инсталиран, како и Youtube, IDIVIDI Хороскоп, Gmail, MaxTv, Twitter, Е-пошта, Zlatna Kniga.. и уште некои што не ги користам.
  Јас си имам симнато само Tic Tac Toe, Facebook Messenger, Sudoku, Angry Birds, Talking Tom 2..
  Okolu mene (тука имаш да видиш транспорт.. за автобуси, за броеви на такси.. брза помош, и такви ситници).

  Кратко и јасно.. Еве, од тука види си ги сите, бесплатни.. :)
  https://play.google.com/store/apps/collection/topselling_free
   
  На creshicka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. brunete

  brunete Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  39
  Андроид апликација

  Имам xperia neo V мислам дека можам понова верзија да симнам,може дами кажете која е најновата верзија од андриоид :)
   
 15. Towelie

  Towelie Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  688
  Андроид апликација

  Ја кај мене нема што немав изнасимнато,али пошо нажалост иам само 2 гига у мемориската,а интерната меморија ми е мала,и препунив со музика,останав на некои 12-ина апликации. Backgammon,BS Player,NFS Shift,FPse(емулатор за Play Station игри) ,Ceramic Destroyer,Defender II,Fruit Ninja,Glow Hockey,iBasket,Shoot Bubble Deluxe и Jewels Star. И препорака да си симнете 4Shared,помага за фри верзии од апликации за кои треба да се плати на Play Store. Сепак,не сите Андроид телефони ги прифаќаат сите апликации,зависи и од процесорот и РАМ меморијата на телефонот. А околу новите верзии на Андроид,најдобро да си изгуглате и да проверите дали има официјален апдејт за вашиот модел.
   
 16. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Андроид апликација

  Игрици и остали тракатанци ги оставам на малиот да се забавља :$ а јас сум зависник од шах :wasntme: . Ако сакам да си го одморам мозокот и релаксирам, играм шах-Its free
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Elichka

  Elichka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2012
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  545
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  Освен оние основни апликации што се, немам други, освен неколку позадини. Моментално си ја користам една со балончиња и пукаат на допир :D
   
 18. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  Мене пак ми е интересно судоку. Додуша секогаш играм на лесното, ама гледам што побрзински. :wasntme:
  Баш вчера и денес, си симнував уште некои апликации.. SoundHound, Zedge, BS Player и TuneInRadio.
  Ова TuneInRadio, ми дојде таманка. Може да се слуша радио, без слушалки. Од Zedge, симнував некои рингтонови. Ама веќе немам меморија. ]:)
  Префрлувај ги од мемориска у телефон, па назад.. Ама па не ми се брише ништо. Имам 525 песни, и 123 рингтонови за аларм, пораки, и дрндупки. А слободно место имам 5 мб у телефон, и 18 мб у мемориска.
  И да бе.. Многу ме нервираат овие апликацииве, што се од телефонот, а не можам да ги деинсталирам. За џабе зафаќаат место само. IDIVIDI Хороскоп, ми потребал, и IDIVIDI Речникот. Па Gmail. А ноа MaxTv не оти работи.. Twitterot уште повеќе ми потребал, Е-поштата, News & Weather, Прес@Мобиле, SportyPalPro, Latituide, Zlatna Kniga, talk, Local, Navigation, Maps.. Додуша јас имам обичај да се губам, ама што ќе ми се 300 тракатанци....
   
 19. Miss-Angie92

  Miss-Angie92 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  Андроид апликација

  Aко не се лажам мислам дека имаме ист мобилен xperia 8 :?: ?

  Ако е така, да ти кажам дека и мене исто ме нервираа апликациите, поточно Gmail (стварно не го користам, ја олдскул на Јаху си останав :D ), Мaps, Navigation итн... Има можност да се избришат (од Astro File Manager - > system/apps ), но моја препорака е да НЕ ги бришеш Гмаил и се поврзано со тоа (Talk, Maps...) зашто после се прават проблеми на телефонот (така се зезнав јас :( )

  А тие останатите Twitter, Zlatna Kniga, MaxTv слободно можеш да си ги избришеш, се разбира доколку не ги користиш :D (за да ги отстраниш оди во settings->applications->manage applications-> "име на апликација за бришење" -> uninstall). Ако не ги најдеш таму избриши ги како што ти пишав на почетокот (отвори од Astro File Manager - > system/apps -> "име на апликација за бришење"->uninstall ;)
   
  На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Андроид апликација

  Добро мене овој андроид многу ме нервира. Значи симнувам некои апликации од интернет ама на компјутерот, после со кабелче го приклучувам телефонот и ми се отвара како усб. Го лепам фајлот таму и после го нема никаде :envy: . Што е финтата, немој да мора од телефонот да се симнуваат од интернет, вака да не може?