1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Андроид апликации

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Idonea, 2 мај 2012.

  1. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Андроид апликација

    Следниот телефон ке ми биде со Андроид. Можеби ке помине време но ке биде. Инаку пред некое време сестра ми ми покажа една многу јака апликација, која се инсталира на телефон со аднроид, работи во позадина и неможе да се исклучи доколку го нема нејзиниот пасворд, и е неприметлива. Таа апликација сестра ми и ја инсталира на внука ми на телефонот, за да може во секој момент да знае каде е. Таа секако не знае ништо но сестра ми се логира на една веб страна и и кажува точна локација. Убаво е тоа во случај да дојде до кражба на телефонот. Или пак за шпиунирање. :D
     
    На cresa-jagoda и inanax2 им се допаѓа ова.
  2. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Андроид апликација

    Не дека сум тапа со технологијава, ама за нешто што не поседувам па воопшто не се интересирам, како за андроидов на пример до сега. Ама моментално имам можност за користење и се разгледав и разбрав за далнлодирање и инсталирање од андроинд маркет или гугл со претходно постоечки акаунт, само не ми е јасно едно нешто.
    Андроидов функционира на интернет (од телефон) или ви-фи конекција само? Или и без активиран интернет и без конектирана ваерлес мрежа можам да го користам или ќе ми зема пари од кредит? На пример мапа или прес да читам без да имам пристап на интернет.
    Исто и за да спуштам нови апликации, да уклучам интернет и без е можно? (без притоа да наплаќа од кредит).
    ???
    :)
     
  3. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Андроид апликација

    Ако добро сум информирана има апликации што може да се користат офлајн (без пристап до интернет), а има и некои за кои мора да има интернет конекција од било кој тип за да може да се користат.
     
  4. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Андроид апликација

    А како да знам кои се бесплатни?
    Фејсбук, е-маил, вајбер, скајп, инстаграм, јутјуб, игри....
    Овие, така? https://play.google.com/store/apps/coll ... t=0&num=24
     
  5. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Андроид апликација

    Овие се топ free (бесплатни) така да тие се, а и други има во маркетот кои се водат под free.
     
    На kitty.lover му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Андроид апликација

    Тоа би значело дека можам да ги користам секогаш и секаде без да трошам пари од кредит и без конекција од интернет? :?: :$
     
  7. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Андроид апликација

    Не, тоа што се free значи дека можеш бесплатно да ги симнеш во твојот телефон.
    А дали може да се користат само со интернет или може и без вклучен интернет е друго и зависи од самите апликации.
     
  8. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Андроид апликација

    Има некој симнувано од Гугл Плеј андроид апликации ??
    Јас симнував некои на училиште преку WIFI и сеа идам дома отварам на странава ми покажува кои апликации се инсталирани пишува INSTALED!!
    E сеа на тие што ги немам втелефон ми покажува ИНСТАЛ и коа ке стиснам тука вика дека е инсталирана во мојот телефон.
    Ама коа ке влезам во телефонов ги нема инсталирано...
    Помош некОј ?? :)
     

    Прикачени фајлови:

    • 3.JPG
      3.JPG
      Големина на фајлот:
      36,7 KB
      Прегледи:
      231
    • 2.JPG
      2.JPG
      Големина на фајлот:
      53 KB
      Прегледи:
      231
    • 1.JPG
      1.JPG
      Големина на фајлот:
      148,7 KB
      Прегледи:
      231
  9. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Андроид апликација

    ^И јас спуштам од тука,ама не ми се случило ова.
    Штом така ти вели, значи веќе ги имаш инсталирано во телефон. Можеби со телефонот кога си го купила ги имало веќе апликациите. И јас имав така некои, гугл, фејсбук, јутјуб и други и немав потреба да ги преинсталирам. Побарај ги во телефонот во спуштени андроид апликации и ако не ти се активирани само активирај ги. Во спротивно не би знаела што е.
    Или пак ако ги најдеш, направи им анинстал и преинсталирај ги повторно.
    :)
     
  10. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Андроид апликација

    Сеа за брзо дали за неколку недели или за месец дена ќе имам нов телефон со Андроид оперативен систем и нормално ќе користам андроид апликации. И претходниов мобилен требаше да ми биде со андроид ама дека го немаше зедов копија без андроид т.е постар модел, т.е модел без повеќе опции како тој со андроид.
    Ми делуваат интересно апликацииве и едвај чекам да ми го земат телефонот. :)
     
  11. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Андроид апликација

    А да ве прашам за Вајбер апликацијата. Инсталирав и гледам дека и други мои контакти од телефон што сум ги имала имаат инсталирано. Само со нив можам да зборам и праќам смс бесплатно или и со сите други што немаат вајбер. И дали за да биде бесплатно треба и тие во моментот да се вклучени на ви-фи?
     
  12. anste

    anste Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    127
    Андроид апликација

    ^Само со тие што имаат инсталирано вајбер можеш да збориш бесплатно.И тие треба во моментот да бидат уклучени на вифи :)
     
  13. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Андроид апликација

    Вибер можеш да го користиш само со оние кои исто го имаат инсталирано, ти се синхронизираат контактите кога ќе го инсталираш. Иначе подобро е пораки да праќаш зошто за зборење треба двајцата корисници да бидат поврзани со јак и стабилен ви-фи зошто иначе има прекини и тешко дека ќе се разбереш.

    Покрај Вибер и WhatsApp messenger e бесплатна апликација за гага порачиња ама и оваа фунционира само кај оние што го имаат инсталирано, доброто е што и двете се за сите оперативни системи па може и од андроид на ИОС да се праќа.

    Јас би ја препорачала и GoChat for Facebook, за оние кои користат chat на fb, брза и лесна комуникација, не е како кај дифолтната fb апликација да касни текстот туку брзо се синхронизира и стига.

    Иначе има и апликација Android Macedonia побарајте ја во Google play store овде ги имате повеќето македонски апликации .
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Андроид апликација

    ^Окееј, фала многу!
    А и за да пратам смс бесплатно, треба да се и тие во исто време на ви-фи или само за повик? :angel:
     
  15. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Андроид апликација

    Смс можеш да праќаш кога сакаш,на нив ќе им стигне штом се пуштат на ви-фи
     
    На kitty.lover му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Андроид апликација

    Зошто не можам да го најдам Маркетот на HTC Desire C, a имам андроид оперативен систем, треба ли да го инсталирам некаде или како? Има некои други, како златна книга, идивиди речник и идивиди и фејсбук и гугл плус, ама маркетот не можам да го најдам. :^) Некој да ми помогне, да ме упати некако?
     
  17. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Андроид апликација

    Види да не ти е пишан Playstore оти на новите така е
     
  18. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Андроид апликација

    ^ Нема ни Playstore, има само некое HTC Hub и Trg.Play ама нема ништо за симнување, никакви апликации. Дали треба да се инсталира маркетот? :wasntme:
     
  19. kitty.lover

    kitty.lover Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    351
    Андроид апликација

    Нема потреба, влези преку пребарувач и инсталирај без проблем. :)
    Ако толку сакаш да го имаш како икона во телефон и автоматски да пребаруваш, побарај да го данлодираш, сигурно го има. Јас го имав уште кога го купив телефонот.
     
  20. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Андроид апликација

    Работава е што не знам како да го инсталирам, немој да ми се смеете со технологијата сум скарана.
    :$